REKLAMA
  1. bizblog
  2. Nieruchomości

Polacy się zagotują. Są dane o cenach mieszkań w UE

Niby o mieszkaniowej drożyźnie wiemy już wszystko, ale te dane jak na dłoni pokazują, jak kiepsko wygląda sytuacja Polaków na tle innych państw. W żadnym kraju Unii Europejskiej w ciągu roku ceny mieszkań nie urosły tak szybko, jak nad Wisłą – wynika z danych Eurostatu za ostatni kwartał 2023 r.  

10.04.2024
17:08
Polacy się zagotują. Są dane o cenach mieszkań w UE
REKLAMA

Zakupowa gorączka mieszkaniowa napędzana programem Bezpieczny kredyt 2 proc. oraz niska podaż u deweloperów sprawiły, że Polska została liderem drożyzny. Z danych Eurostatu wynika, że o ile ceny mieszkań w IV kw. 2023 r. spadły r/r o 1,1 proc. w strefie euro i urosły nieznacznie – bo o 0,2 proc. w całej Unii Europejskiej, to w Polsce wzrosty były najwyższe spośród wszystkich europejskich państw.

REKLAMA

Niechlubny zwycięzca

W ostatnim kwartale 2023 r. roczny wzrost cen mieszkań wyniósł nad Wisłą 13 proc., dając nam pierwsze miejsce w niechlubnym rankingu. Tuż za nami plasuje się Bułgaria (z podwyżkami 10-proc.) i Chorwacja (+9,5 proc.). Z kolei na drugim biegunie, z największymi spadkami cen, są: słynący z drogich mieszkań Luksemburg (spadek cen wyniósł 14,4 proc.!), Niemcy (-7,1 proc.) i Finlandia (-4,4 proc.).

Nie lepiej sytuacja wygląda, jeśli porównać ostatni kwartał 2023 r. z III kw. I znów największy wzrost, jest niestety w Polsce (+4,8 proc.), podczas gdy w skali Europy widać spadki – o 0,7 proc. w strefie euro i o 0,3 proc. w UE. W porównaniu z poprzednim kwartałem ceny spadły w jedenastu państwach członkowskich, w jednym (Włochy) pozostały na stabilnym poziomie, a w czternastu państwach członkowskich wzrosły. Najmocniej potaniały mieszkania we Francji (-2,7 proc.), na Łotwie (-2,5 proc.) oraz w Danii i Szwecji (w obu przypadkach -2,3 proc.).

Więcej wiadomości Bizblog.pl na temat zakupu mieszkania

Stabilizacje i podwyżki

Co nas czeka w kolejnych miesiącach? Z marcowych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl wynika, że marzec przyniósł stabilizację średniej ceny metra kwadratowego nowych mieszkań w Krakowie, Wrocławiu i Trójmieście, ale podrożały mieszkania dostępne w ofercie deweloperów w Warszawie, Poznaniu i w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

mat. BIG DATA RynekPierwotny.pl

Wzrost średniej ceny metra kwadratowego wyhamuje wówczas, gdy rosnącej aktywności inwestycyjnej firm deweloperskich towarzyszyć będzie wzrost podaży mieszkań w segmencie popularnym – komentuje Marek Wielgo, ekspert portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl.

REKLAMA

I dodaje, że we wszystkich metropoliach oferta firm deweloperskich wyraźnie się poprawiła. Wyjątkiem jest Łódź, choć i tak wybór mieszkań wciąż jest tam rekordowy.

W marcu średnia cena metra kwadratowego w ofercie deweloperów wyniosła w Warszawie - 17,4 tys. zł, Krakowie - 16 tys. zł, Trójmieście - 15 tys. zł, a Wrocławiu - 12, 4 tys. zł.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja:
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA