REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podatki

Zmiany w podatku od zakupu mieszkań. Wstrzymaj się, a zaoszczędzisz tysiące złotych

31 lipca w Dzienniku Ustaw opublikowano ustawa, która znosi obowiązek opłacania podatku PCC przy zakupie pierwszej nieruchomości na rynku wtórnym. W efekcie kupujący mieszkania od 31 sierpnia będą mogli zaoszczędzić 2 proc. wartości transakcji

01.08.2023
15:34
Zmiany w podatku od zakupu mieszkań. Wstrzymaj się, a zaoszczędzisz tysiące złotych
REKLAMA

Zmiany w podatku od czynności cywilnoprawnych zdaniem autorów nowelizacji przepisów mają znieść niepotrzebne ograniczenia i pobudzić popyt na wtórnym rynku nieruchomości.

REKLAMA

Jeżeli ktoś obecnie szuka mieszkania na rynku wtórnym, także w ramach programu bezpieczny kredyt 2 proc., to jeśli wstrzyma się z zakupem przez kilka tygodni, będzie mógł zaoszczędzić w przypadku transakcji nawet kilkanaście tysięcy złotych – zapowiadał kilka tygodni temu szef resortu rozwoju i technologii, Waldemar Buda.

Zmiany w PCC. Podpiszcie akt notarialny po 31 sierpnia.

Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w firmie inFakt, wskazuje, że obecnie jeżeli mieszkanie kosztuje 700 tys. zł, to przy obecnej stawce PCC wynoszącej 2 proc. trzeba zapłacić podatek w wysokości 14 tys. zł.

Od 31 sierpnia ta konieczność zniknie. Z pewnością będzie to znacząca oszczędność dla nabywców, którzy zaoszczędzone środki będą mogli przeznaczyć na przykład na remont czy odświeżenie mieszkania – zauważa ekspert.

Obowiązek podatkowy powstaje w momencie przeniesienia praw do danego lokalu, czyli kiedy nowy właściciel podpisze umowę u notariusza.

Warto więc zaczekać, jeśli to możliwe, na podpisanie ostatecznego aktu notarialnego właśnie do 31 sierpnia – radzi Piotr Juszczyk.

Zwolnienie z PCC tylko na pierwsze mieszkanie

REKLAMA

Zgodnie z nowymi przepisami zwolnienie podatku od czynności cywilnoprawnych dotyczy sprzedaży mieszkania lub domu jednorodzinnego pod warunkiem, że nabywca nie posiadał wcześniej innej nieruchomości mieszkalnej. Jeśli posiadał udział w prawach własnościowych, to zwolnienie nie obejmuje tych przypadków, w których przekracza on 50 proc. i został nabyty drogą dziedziczenia.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA