REKLAMA

Zakup mieszkania na rynku wtórnym. Jakie dokumenty musi pokazać sprzedający

Zakup mieszkania z rynku wtórnego często pociąga za sobą niższe koszty niż w przypadku rynku pierwotnego. Trzeba jednak pamiętać o licznych formalnościach, a także sprawdzeniu, czy nieruchomość nie posiada wad. W tym celu możemy posłużyć się dokumentacją, jaką powinien nam przekazać sprzedający.

Zakup mieszkania na rynku wtórnym. Jakie dokumenty musi pokazać sprzedający
REKLAMA

Jak sprawdzić, czy mieszkanie nie ma wad prawnych i technicznych?

REKLAMA

Wady prawne i techniczne zazwyczaj nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Mieszkanie może więc prezentować się wspaniale, ale jego zakup w krótkiej perspektywie czasowej przysporzy wielu problemów. Aby ich uniknąć, należy dokładnie sprawdzić stan nieruchomości.

W tym celu warto poprosić sprzedawcę o:

  • numer księgi wieczystej – dzięki niemu będzie można sprawdzić, czy nieruchomość nie jest objęta hipoteką albo czy nie jest wobec niej prowadzone postępowanie,
  • dokument potwierdzający własność nieruchomości – jest on dowodem na to, że sprzedawca jest właścicielem mieszkania i może nim swobodnie dysponować,
  • potwierdzenie o braku zameldowania – poświadcza, że w mieszkaniu nikt nie jest zameldowany,
  • zaświadczenie o niezaleganiu z opłatami za czynsz i media – potwierdza, że mieszkanie nie jest zadłużone w spółdzielni ani u dostawcy mediów,
  • wyciąg ostatniej opłaty podatku od nieruchomości.

Bardzo istotne jest również sprawdzenie stanu technicznego mieszkania. Sprzedający powinien nam udostępnić całą dokumentację, jednak ważne jest również spisanie protokołu zdawczo-odbiorczego. Określa się w nim na przykład stan liczników na dzień zmiany właściciela. W protokole powinny być również zawarte informacje dotyczące mebli i sprzętów, które zostają w mieszkaniu.

Dokumenty potrzebne do sprzedaży mieszkania

Transakcja sprzedaży mieszkania nie może przebiegać w dowolny sposób – należy ją przeprowadzić zgodnie z obowiązującymi przepisami. W tym celu konieczne będzie sporządzenie aktu notarialnego. Istnieje też możliwość przygotowania umowy przedwstępnej, w której obie strony wyrażą chęć zawarcia transakcji. Nie może ona jednak zastąpić aktu notarialnego, który jest dokumentem poświadczającym przekazanie nieruchomości. Na jego podstawie można dokonać zmian w rejestrach.

Sprzedający będzie też musiał przedstawić świadectwo charakterystyki energetycznej budynku. Jest to nowy obowiązek, który został nałożony przez ustawodawcę. Aby je uzyskać, trzeba wystąpić do administracji albo spółdzielni. Zadanie to przypisane jest jednak do sprzedawcy, a nie kupującego.

Więcej o zakupie mieszkania przeczytasz na Bizblog.pl:

Konsekwencje zakupu mieszkania bez sprawdzenia dokumentacji

Lista dokumentów, jakie sprzedawca musi przekazać kupującemu mieszkanie, jest stosunkowo krótka. Niemniej jednak katalog tych, które dodatkowo warto sprawdzić, jest już znacznie bardziej rozbudowany. Jeśli z jakichś powodów tego nie zrobimy, w wielu przypadkach nie będziemy mogli dochodzić swoich praw już po przeniesieniu własności nieruchomości. Możliwe będzie na przykład zgłoszenie sprawy do sądu w sytuacji, gdy sprzedawca zataił fakt zameldowania w mieszkaniu lokatora. Z drugiej strony, jej finalizacja zajmuje sporo czasu, dlatego lepszym rozwiązaniem będzie uprzednie przygotowanie się do zakupu nieruchomości.

Jak sprawdzić stan techniczny mieszkania?

REKLAMA

Stan prawny nieruchomości najczęściej jesteśmy w stanie sprawdzić, wchodząc w posiadanie wymienionych wcześniej dokumentów. Problem występuje natomiast w przypadku dokumentacji technicznej, która o stanie mieszkania nie zawsze powie nam wszystko. Częstą praktyką jest więc dokonywanie oględzin przez specjalistę, który jest w stanie ocenić, po jakim czasie będzie trzeba wymienić poszczególne instalacje bądź czy w mieszkaniu nie występuje wilgoć.

Co ważne, kupujący nie będzie mógł domagać się naprawy szkód, jeśli nie zostały one wykryte przed zawarciem transakcji. Wyjątek dotyczy sytuacji, w których istnieje podejrzenie celowego ukrycia wad technicznych.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA