REKLAMA
  1. bizblog
  2. Gospodarka

Zima na budowach. Mieszkań już nie budujemy

Firmy budowlane ewidentnie mają problem, żeby w tym roku się rozpędzić. Dane Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) za marzec były o wiele gorsze od mediany oczekiwań rynkowych. Do tego z zapowiedzi analityków wynika, że w nadchodzących miesiącach wcale nie będzie lepiej, bo budownictwu nie pomogą ani deweloperzy ani inwestycje realizowane ze środków Krajowego Planu Odbudowy (KPO).

22.04.2024
12:26
Zima na budowach. Mieszkań nie budujemy
REKLAMA

Produkcja budowlana była w marcu zdecydowanie niższa niż prognozy ekonomistów, którzy zakładali spadek o 4,4 proc. rok do roku. Tymczasem Główny Urząd Statystyczny podał, że minus był prawie że trzy razy dłuższy.

REKLAMA

Produkcja budowlano-montażowa była niższa o 13,3 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2023 roku oraz wyższa o 19,1 proc. w stosunku do lutego – ogłosił GUS w poniedziałek.

Na budowach mamy więc bardzo podobną sytuację jak w fabrykach. Poniedziałkowe dane o produkcji przemysłowej również były o wiele gorsze od oczekiwań.

Więcej na temat polskiej gospodarki

Budowlanka w letargu

Produkcja budowlano-montażowa spadła w porównaniu z rokiem ubiegłym spadła wszystkich działach.

Dla przedsiębiorstw, których podstawową działalnością były prace budowlane specjalistyczne – o 3,2 proc., jednostek zajmujących się wznoszeniem budynków – o 16,1 proc. oraz zajmujących się budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej – o 17,8 proc. – wylicza GUS.

Zresztą spadek aktywności na budowach odnotowano w całym pierwszym kwartale – o -10,8 proc. W rozbiciu na rodzaj działalności wygląda to następująco:

  • wznoszenie budynków: -6,9 proc.,
  • roboty specjalistyczne: -8,8 proc.
  • inżynieria lądowa i wodna: -16,2 proc.

Na szczęście miesiąc do miesiąca mamy same wzrosty. Pamiętajcie jednak, że nie jest o nie szczególnie trudno, bo zimowe miesiące zawsze są o wiele słabsze niż reszta roku. Wśród jednostek zajmujących się budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej wzrost w porównaniu z lutym wyniósł 31,2 proc., w jednostkach wykonujących prace budowlane specjalistyczne – 22,5 proc., a zajmujących się wznoszeniem budynków – 6 proc.

W 2024 r. na budowach zastój

REKLAMA

Polski Instytut Ekonomiczny nie spodziewa się dynamicznego odbicia w drugim i trzecim kwartale.

W najbliższych miesiącach aktywność pozostanie na niskim poziomie. To efekt wyższych stóp procentowych i cyklicznego przestoju w inwestycjach unijnych. Realizacja projektów infrastrukturalnych odbije na przełomie roku, wraz z rozpoczęciem projektów finansowanych z Krajowego Planu Odbudowy i Funduszy Spójności – zapowiada PIE.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA