REKLAMA

Zima na budowach. Mieszkań już nie budujemy

Firmy budowlane ewidentnie mają problem, żeby w tym roku się rozpędzić. Dane Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) za marzec były o wiele gorsze od mediany oczekiwań rynkowych. Do tego z zapowiedzi analityków wynika, że w nadchodzących miesiącach wcale nie będzie lepiej, bo budownictwu nie pomogą ani deweloperzy ani inwestycje realizowane ze środków Krajowego Planu Odbudowy (KPO).

Zima na budowach. Mieszkań nie budujemy
REKLAMA

Produkcja budowlana była w marcu zdecydowanie niższa niż prognozy ekonomistów, którzy zakładali spadek o 4,4 proc. rok do roku. Tymczasem Główny Urząd Statystyczny podał, że minus był prawie że trzy razy dłuższy.

REKLAMA

Produkcja budowlano-montażowa była niższa o 13,3 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2023 roku oraz wyższa o 19,1 proc. w stosunku do lutego – ogłosił GUS w poniedziałek.

Na budowach mamy więc bardzo podobną sytuację jak w fabrykach. Poniedziałkowe dane o produkcji przemysłowej również były o wiele gorsze od oczekiwań.

Więcej na temat polskiej gospodarki

Budowlanka w letargu

Produkcja budowlano-montażowa spadła w porównaniu z rokiem ubiegłym spadła wszystkich działach.

Dla przedsiębiorstw, których podstawową działalnością były prace budowlane specjalistyczne – o 3,2 proc., jednostek zajmujących się wznoszeniem budynków – o 16,1 proc. oraz zajmujących się budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej – o 17,8 proc. – wylicza GUS.

Zresztą spadek aktywności na budowach odnotowano w całym pierwszym kwartale – o -10,8 proc. W rozbiciu na rodzaj działalności wygląda to następująco:

  • wznoszenie budynków: -6,9 proc.,
  • roboty specjalistyczne: -8,8 proc.
  • inżynieria lądowa i wodna: -16,2 proc.

Na szczęście miesiąc do miesiąca mamy same wzrosty. Pamiętajcie jednak, że nie jest o nie szczególnie trudno, bo zimowe miesiące zawsze są o wiele słabsze niż reszta roku. Wśród jednostek zajmujących się budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej wzrost w porównaniu z lutym wyniósł 31,2 proc., w jednostkach wykonujących prace budowlane specjalistyczne – 22,5 proc., a zajmujących się wznoszeniem budynków – 6 proc.

W 2024 r. na budowach zastój

REKLAMA

Polski Instytut Ekonomiczny nie spodziewa się dynamicznego odbicia w drugim i trzecim kwartale.

W najbliższych miesiącach aktywność pozostanie na niskim poziomie. To efekt wyższych stóp procentowych i cyklicznego przestoju w inwestycjach unijnych. Realizacja projektów infrastrukturalnych odbije na przełomie roku, wraz z rozpoczęciem projektów finansowanych z Krajowego Planu Odbudowy i Funduszy Spójności – zapowiada PIE.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA