REKLAMA
  1. bizblog
  2. Nieruchomości /
  3. Gospodarka

Posypały się jak domek z kart. Fatalne dane o budowach

Prace na budowach w styczniu zamarły. Oprócz nielicznych wyjątków, głównie wśród firm wykonujących roboty specjalistyczne, większość przedsiębiorców wykazała spadek produkcji. W efekcie dane za ubiegły miesiąc mocno się rozjechały z prognozami ekonomistów, spodziewających się kontynuacji ożywienia z ubiegłych miesięcy.

21.02.2024
15:57
czas-pracy-upaly-prawo
REKLAMA

Produkcja budowlano-montażowa w styczniu była niższa o 6,1 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku (przed rokiem wzrost o 2,0 proc.) i niższa o 63,2 proc. w stosunku do grudnia 2023 roku (przed rokiem spadek o 55,3 proc.) – podał w środę Główny Urząd Statystyczny.

REKLAMA

Dane GUS mocno odbiegają od prognoz gospodarczych, które zakładały, że w styczniu branża odnotuje wzrost, w zależności od ośrodka zbierającego dane od 6 do 8,1 proc.

Produkcja budowlano-montażowa w styczniu br., w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku, była niższa zarówno dla robót o charakterze inwestycyjnym - o 2,1 proc., jak i remontowym - o 12,3 proc. (przed rokiem wzrosty odpowiednio o 3,0 proc. oraz 0,5 proc.) – wskazał GUS w komunikacie.

W porównaniu z rokiem ubiegłym wzrosła produkcja firm realizujących roboty specjalistyczne (+0,5 proc.), zmniejszyła się dla wznoszących budynki (-7,3 proc.) oraz obiekty inżynierii lądowej i wodnej (-10,5 proc.). Miesiąc do miesiąca odnotowano same spadki, odpowiednio: -75,3, -52,6 i -49,2 proc.

Dołek w budownictwie. Oby chwilowy

Aktywność budownictwa jest słaba na początku 2024 r. (…) GUS wskazuje, że spadły budowa budynków (-7,3 proc.) oraz budowa obiektów inżynierii lądowej (-10,5 proc.). Wzrosły specjalistyczne roboty budowlane o 0,5 proc. – wylicza Sergiej Druchyn z Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).

 class="wp-image-2417950"
Źródło: Macronext.pl na podstawie GUS

Jak zauważa, do tego doszły słabe wyniki, które pokazało budownictwo mieszkaniowe, ponieważ liczba mieszkań oddanych do użytku była o 22,7 proc. niższa niż rok temu.

Słabe wyniki produkcji materiałów, sugerują raczej niższą aktywność w tym roku. Problemem będzie też zastój w realizacji projektów związanych ze środkami spójności UE. Wyniki powinny się wyraźnie poprawić w 2025 roku w miarę utrzymywania dobrej koniunktury w budownictwie mieszkaniowym oraz wydatkowania środków z KPO – zapowiada analityk PIE.

Więcej wiadomości o budowie mieszkań

Przedsiębiorcy w dobrych humorach

Z drugiej strony mamy do czynienia z dużym wzrostem liczby wydanych pozwoleń i rozpoczynanych budów. W styczniu było ich odpowiednio o 34,1 proc. i 66,4 proc. więcej niż w roku ubiegłym.

Jest to odpowiedź na wzrost popytu na mieszkania. Narodowy Bank Polski wskazuje, że w grudniu wartość sprzedanych kredytów mieszkaniowych była o 383 proc. wyższa niż rok temu – zauważa Sergiej Druchyn.

REKLAMA

Ten trend potwierdzają badania koniunktury GUS wskazują na rosnący optymizm wśród przedsiębiorstw budowlanych.

83,4 proc. respondentów uważa, że bieżąca sytuacja firmy jest dobra lub zadowalająca. To o 6,4 pkt. więcej niż rok temu. Przewidywania odnośnie do przyszłej sytuacji gospodarczej również są dobre – w styczniu 2024 18,7 proc. respondentów uważa, że stan przedsiębiorstwa się pogorszy, a rok temu było to 34,9 proc. ankietowanych – wylicza ekspert PIE.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA