REKLAMA
  1. bizblog
  2. Gospodarka

Dane GUS. Niemoc przemysłu i imponujące przyspieszenie na budowach

Produkcja przemysłowa odnotowała zgodnie z oczekiwaniami spadek, chociaż nie tak duży, jak prognozowali ekonomiści. W kolejnych miesiącach będziemy obserwować stopniową poprawę. Za to w budownictwie mamy imponujące przyspieszenie, ale w kolejnych miesiącach może dojść do gwałtownego pogorszenia danych.

22.01.2024
12:25
polska gospodarka
REKLAMA

Produkcja sprzedana przemysłu była niższa o 3,9 proc. w porównaniu z grudniem 2022 r., kiedy notowano wzrost o 1,0 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2021 r., natomiast w porównaniu z listopadem 2023 r. spadła o 9,8 proc. – podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny.

REKLAMA

I dodał, że po wyrównaniu sezonowym, spadek produkcji sprzedanej przemysłu w grudniu 2023 r. wyniósł 0,5 proc. w skali roku

Od stycznia do grudnia 2023 r. produkcja obniżyła się o 1,5 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2022 roku, kiedy notowano wzrost o 10,2 proc.

Motoryzacja cały czas w gazie

Marcin Klucznik z Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) zauważa, że grudniowy wynik produkcji przemysłowej jest lepszy niż wynikało z konsensusu prognoz (-5 proc. rok do roku), do tego dane za listopad zostały zrewidowane w górę.

Więcej wiadomości o polskiej gospodarce w Bizblog.pl

GUS wskazuje, że produkcja wzrosła w 11 z 34 podstawowych działów przemysłu, głównie w motoryzacji i poligrafii. Z perspektywy koniunktury największe znaczenie mają wyniki przetwórstwa przemysłowego. W tej grupie zaobserwowaliśmy spadek o 5,6 proc. rok do roku. Dla porównania w listopadzie był to spadek o 1,5 proc. – przypomina ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

PIE oczekuje, że koniunktura powinna poprawiać się w kolejnych miesiącach, a głównym napędowym będzie popyt krajowy ze względu na szybki wzrost wynagrodzeń.

Wolniejsze perspektywy dla ekspansji rysują się natomiast przed eksporterami ze względu na wciąż słabe wyniki gospodarcze w strefie euro. Poprawa w tych branżach to raczej perspektywa drugiej połowy 2024 roku – uważa Marcin Klucznik.

Budownictwo mocno w górę

W poniedziałek GUS opublikował również dane o produkcji budowlano-montażowej.

Według wstępnych danych produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób w grudniu 2023 r. była wyższa o 14,0 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2022 roku (w 2022 roku spadek o 0,9 proc.) oraz wyższa o 28,7 proc. w stosunku do listopada 2023 (w 2022 wzrost o 17,2 proc.) – czytamy w komunikacie.

Dynamika produkcji budowlano-montażowej w cenach stałych. Źródło: GUS
REKLAMA

Dane były zdecydowanie lepsze od oczekiwań, gdyż konsensus prognoz zakład wzrost o 4 proc. Wzrost napędzały prace inżynierii lądowej (19,2 proc.) oraz budowa budynków (13,4 proc.). W kolejnych miesiącach ekonomiści oczekują osłabienia wyników w tym sektorze.

Będzie to związane z kończeniem cyklów inwestycyjnych w firmach oraz okresem przejściowym między budżetami unijnymi. Wyniki powinny się wyraźnie poprawić w 2025 roku w miarę utrzymywania dobrej koniunktury oraz wydatkowanie środków z KPO – zapowiada Polski Instytut Ekonomiczny.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA