REKLAMA
  1. bizblog
  2. Gospodarka

W budowlance coś nie pykło. A miało być tak pięknie

Produkcja budowlano-montażowa według ekonomistów miała się zwiększyć rok do roku aż o 7,8 proc. Apetyty rozbudził rewelacyjny wynik, jaki osiągnęły przedsiębiorstwa budowlane miesiąc wcześniej, gdy wzrost w ujęciu rocznym wyniósł 9,8 proc. Niestety listopadowy odczyt okazał się o o połowę skromniejszy od oczekiwań.

21.12.2023
15:37
W budowlance coś nie pykło. A miało być tak pięknie
REKLAMA

Produkcja budowlano-montażowa w listopadzie 2023 r. była wyższa o 3,9 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ub. rok (przed rokiem wzrost o 4,0 proc.) oraz o 3,1 proc. w stosunku do października br. roku (przed rokiem wzrost o 9,0 proc.) – poinformował w czwartek Główny Urząd Statystyczny.

REKLAMA

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, produkcja zwiększyła się o 1,6 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku oraz spadła o 2 proc. w porównaniu z październikiem 2023 roku.

Mieszkaniówka ratuje wynik w listopadzie

W skali roku zwiększenie produkcji budowlano-montażowej odnotowały przedsiębiorstwa, których podstawową działalnością było wznoszenie budynków o 10,7 proc. oraz obiektów inżynierii lądowej i wodnej – o 5,3 proc. Zmniejszenie wystąpiło wśród jednostek realizujących prace budowlane specjalistyczne – o 5,6 proc.

W porównaniu z październikiem 2023 roku wzrost produkcji odnotowały podmioty zajmujące się wznoszeniem budynków – o 6,9 proc. oraz specjalizujące się w budowie obiektów inżynierii lądowej i wodnej – o 4,3 proc.. Spadek odnotowano wśród jednostek wykonujących prace budowlane specjalistyczne – o 3,2 proc.

Więcej wiadomości z Bizblog.pl o budowie mieszkań i domów

W okresie styczeń-listopad 2023 r. zwiększenie produkcji w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku odnotowały firmy zajmujące się budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej – o 9,8 proc. oraz wykonujące roboty budowlane specjalistyczne – o 2,9 proc. Zmniejszyła się wśród jednostek zajmujących się wznoszeniem budynków – o 2,3 proc.

Produkcja budowlano-montażowa wzrosła rok do roku dla robót o charakterze inwestycyjnym – o 21,7 proc., a dla prac remontowych zmniejszyła się o 21,0 proc. W okresie styczeń-listopad 2023 roku, w porównaniu do analogicznego okresu ub.r., odnotowano wzrost produkcji budowlano-montażowej w zakresie robót inwestycyjnych – o 28,2 proc. oraz spadek w zakresie robót remontowych – o 28,9 proc. (wzrosty w 2022 r. odpowiednio o 2,6 proc. oraz 12,4 proc.).

Prognozy: spadną inwestycje

Dawid Sułkowski z Polskiego Instytutu Ekonomicznego potwierdza, że pozytywny wynik budownictwa to głównie efekt odbicia na rynku mieszkaniowym.

Budowa budynków wzrosła o 10,7 proc. Niższe wzrosty notuje budowa obiektów inżynierii lądowej – produkcja spowolniła z 17,6 do 5,3 proc. rok do roku – wskazał analityk PIE.

REKLAMA

Jego zdaniem w przyszłym roku wyniki w tej kategorii mogą być słabsze.

Spodziewamy się przejściowo niższych inwestycji realizowanych w 2024 r. przez samorządy – będzie to związane z przestojem wywołanym zmianą perspektyw budżetowych UE dla środków spójności – zapowiada Sułkowski.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA