REKLAMA
  1. bizblog
  2. Gospodarka

Niech się mury pną do góry. Na budowach praca wre

Produkcja budowlano-montażowa w październiku wzrosła o niemal 10 proc., ale rynek oczekiwał jeszcze większego wzrostu. Poprzeczkę wysoko zawiesił wrzesień, w którym po miesiącach przeciętnych wyników, odnotowaliśmy wzrost w budowlance o 11,5 proc., najwyższy od maja 2022 r.

22.11.2023
12:01
REKLAMA

Produkcja budowlano-montażowa zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób w październiku 2023 r. była wyższa o 9,8 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku (przed rokiem wzrost o 3,9 proc.) oraz wyższa o 2,5 proc. w stosunku do września br. roku (przed rokiem wzrost o 4,0 proc.) – podał GUS w środę.

REKLAMA
Źródło: GUS

Wzrost w budownictwie odnotowany w październiku może robić wrażenie, ale nie sprostał oczekiwaniom ekonomistów, którzy oczekiwali, że roczna dynamika osiągnie 10,5 proc.

Zmiany w cyklu na rynku mieszkaniowym wspomogą poprawę konsumpcji – wraz z większym popytem na mieszkania wzrośnie też sprzedaż mebli i sprzętu RTV&AGD – zauważa Polski Instytut Ekonomiczny w komentarzu do danych.

Rośnie produkcja budowlana w każdym dziale

Główny Urząd Statystyczny poinformował w komunikacie, że w październiku 2023 roku zwiększenie produkcji budowlano-montażowej odnotowano w skali roku dla przedsiębiorstw, których podstawową działalnością była budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej – o 17,6 proc., realizujących prace budowlane specjalistyczne – o 7,1 proc. oraz zajmujących się wznoszeniem budynków – o 1,1 proc.

Źródło: GUS

W stosunku do września 2023 roku zaobserwowano wzrost produkcji w jednostkach wykonujących prace budowlane specjalistyczne – o 6,7 proc. oraz specjalizujących się w budowie obiektów inżynierii lądowej i wodnej – o 4,4 proc. Spadek wystąpił wśród jednostek zajmujących się wznoszeniem budynków – o 3,9 proc. – podał GUS.

Więcej wiadomości o polskiej gospodarce w Bizblog.pl

W okresie styczeń-październik 2023 r. zwiększenie produkcji w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku odnotowano dla podmiotów zajmujących się budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej – o 10,4 proc. i wykonujących roboty budowlane specjalistyczne – o 6,1 proc., zmniejszenie dla jednostek zajmujących się wznoszeniem budynków wyniosło 3,6 proc.

Inwestycje wiodą prym w budownictwie

REKLAMA

GUS wskazał, że produkcja budowlano-montażowa rok do roku była wyższa dla robót o charakterze inwestycyjnym – o 35,8 proc., natomiast roboty remontowe spadły o 25,3 proc. W ubiegłym roku odnotowano odpowiednio spadek o 3,3 proc. oraz wzrost o 15,6 proc.

W okresie styczeń-październik 2023 roku w porównaniu z analogiczny okresem ub.r. odnotowano wzrost produkcji budowlano-montażowej w zakresie robót inwestycyjnych – o 29,1 proc. oraz spadek w zakresie robót remontowych – o 28,7 proc. (wzrosty w 2022 r. odpowiednio o 3,8 proc. oraz 14,6 proc.) – wskazuje komunikat.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA