REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zakupy
  3. Gospodarka

Też ci się tak powodzi? Polacy na potęgę tankują i kupują samochody

Sprzedaż detaliczna wzrosła po raz pierwszy od ośmiu miesięcy. Ekonomiści tłumaczą, że to efekt wzrostu wynagrodzeń realnych, (po odliczeniu wskaźnika inflacji) i zapowiadają odbicie w nadchodzących miesiącach. Z danych, które pokazał Główny Urząd Statystyczny, wynika, że w październiku Polacy tankowali jak najęci i na potęgę kupowali samochody.

22.11.2023
10:51
Też ci się tak powodzi? Polacy na potęgę tankują i kupują samochody
REKLAMA

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w październiku 2023 r. była wyższa niż przed rokiem o 2,8 proc. (wobec wzrostu o 0,7 proc. w październiku 2022 r.). W porównaniu z wrześniem 2023 r. notowano wzrost sprzedaży detalicznej o 3,2 proc. W okresie styczeń-październik 2023 r. sprzedaż zmalała r/r o 2,6 proc. (w 2022 r. wzrost o 6,0 proc.) – ogłosił GUS w środę.

REKLAMA

Dane są lepsze od prognoz. Ekonomiści oczekiwali, że sprzedaż detaliczna wzrośnie w październiku o 1,5 proc.

Wzrosła sprzedaż paliw i samochodów

Największy skok rok do roku odnotowały podmioty handlujące paliwami o 16,7 proc., sprzedaż samochodów, motocykli i części wzrosła o 12,3 proc., a farmaceutyków i kosmetyków o 2,3 proc. Spadki odnotowano w grupach prasa, książki o 11,1 proc., meble, rtv, agd o 10,9 proc. oraz w grupie pozostałe (zabawki, wyroby jubilerskie) o 8,8 proc.

Źródło: GUS

W porównaniu z wrześniem 2023 r. wzrosła sprzedaż przez internet o 13,4 proc., a jej udział udział zwiększył się z 8,3 proc. do 9 proc. Największy wzrost odnotowano w grupach tekstylia, odzież, obuwie z 17,8 proc. przed miesiącem do 19,9 proc. oraz meble, rtv, agd z 15,6 proc. we wrześniu do 17,1 proc. w październiku.

Więcej wiadomości na temat polskiej gospodarki

Rośnie zamożność Polaków

REKLAMA

Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) w komentarzu do danych GUS pisze, że odbicie konsumpcji wspiera wzrost wynagrodzeń przy jednoczesnym spadku inflacji.

Pozytywne nastroje widać także w badaniach koniunktury – w październiku wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej zbliżył się do poziomu sprzed lutego 2022. Rosnąca zamożność przyczyni się do poprawy w przyszłym roku – analitycy ankietowani przez Focus Economics wskazują na wzrost rzędu 3,3 proc. – napisał w komentarzu Sergiej Druchyn z PIE.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA