REKLAMA
  1. bizblog
  2. Nieruchomości

Ruszyło się na budowach. Mamy pozytywne zaskoczenie

Na tle złych odczytów z polskiej gospodarki, które napływają do nas od początku roku, pozytywnie wyróżniają się ostatnie dane o produkcji budowlano-montażowej. Nie dość, że były lepsze niż prognozy, to jeszcze pojawił się ciekawy trend, który może przybrać na sile w nadchodzącym czasie.

21.09.2023
12:41
Ruszyło się na budowach. Mamy pozytywne zaskoczenie
REKLAMA

Produkcja budowlano-montażowa zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób w sierpniu 2023 r. była wyższa o 3,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku (przed rokiem wzrost o 5,9 proc.) oraz wyższa o 7,4 proc. w stosunku do lipca br. roku (przed rokiem wzrost o 5,0 proc.) – podał Główny Urząd Statystyczny.

REKLAMA
 class="wp-image-2244352"
Źródło: GUS

Dane z budowlanki lepsze od oczekiwań

Produkcja budowlano-montażowa wzrosła w sierpniu o 3,5 proc. Wyniki budownictwa napędza głównie budowa obiektów inżynierii lądowej - wzrost o 11,8 proc. Specjalistyczne roboty budowlane wzrosły o 0,9 proc. Budowa budynków była niższa o 5 proc. w porównaniu do ubiegłego roku – skomentował na Twitterze Polski Instytut Ekonomiczny.

W porównaniu z prognozami ekonomistów odczyt był wyraźnie lepszy. Mediana prognoz zakładała wzrost produkcji budowlanej o 1,1 proc.

Więcej o sytuacji na rynku nieruchomości

Pozytywna niespodzianka. W sierpniu produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 3,5 proc. rok do roku po wzroście o 1,1 proc. rok do roku w lipcu . To wynik płytszego spadku w budowie budynków (-5,0 proc. rok do roku po -7,8 proc. w lipcu) oraz poprawy w budowach infrastrukturalnych ze starego budżetu UE – wskazują ekonomiści ING.

Budowa budynków wciąż na minusie

Zwiększenie produkcji rok do roku odnotowały przedsiębiorstwa realizujące obiekty inżynierii lądowej i wodnej – o 11,8 proc. oraz prace specjalistyczne – o 0,9 proc. Zmniejszenie wykazały podmioty zajmujące się wznoszeniem budynków – o 5 proc.

W porównaniu z lipcem 2023 r. zaobserwowano wzrost produkcji we wszystkich działach budownictwa, przy czym w jednostkach specjalizujących się w budowie obiektów inżynierii lądowej i wodnej – o 8,8 proc., wykonujących prace budowlane specjalistyczne – o 8,6 proc., oraz zajmujących się wznoszeniem budynków – o 4,4 proc. – czytamy w komunikacie.

Po odsezonowaniu produkcja budowlana wzrosła o 3,5 proc. rok do roku oraz o 2 proc. w porównaniu z lipcem 2023 roku.

Budujemy coraz mniej mieszkań

REKLAMA

Skalę załamania realizacji nowych budynków, w tym mieszkań, do jakich doszło w 2023 r., wyraźnie widać w okresie narastającym od początku roku do końca sierpnia. Zmniejszenie produkcji jednostek zajmujących się wznoszeniem budynków wyniosło o 9,1 proc. W tym samym czasie dla podmiotów, które realizują obiekty inżynierii lądowej i wodnej wzrosła o 9,1, a wykonujących roboty specjalistyczne – o 2,8 proc.

Czy niekorzystny trend odwróci się dzięki deweloperom próbującym sprostać wzrostowi popytu, jaki wywołał Bezpieczny kredyt 2 proc. przekonamy się w kolejnych miesiącach.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA