REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Kładą ostatnie cegły na budowach. Efektu Bezpiecznego kredytu brak

Produkcja budowlano-montażowa wzrosła w lipcu o 1,1 proc. rok do roku (lipiec 2022 – lipiec 2023), a w porównaniu z czerwcem spadła o 6,9 proc. – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Ekonomiści oczekiwali, że wzrost w stosunku do ubiegłego roku wyniesie 2,5 proc.

22.08.2023
12:12
jakie domy budują Polacy?
REKLAMA

Produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób w lipcu 2023 r. była wyższa o 1,1 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku (przed rokiem wzrost o 4,1 proc.) oraz niższa o 6,9 proc. w stosunku do czerwca br. roku (przed rokiem spadek o 6,5 proc.) – podał GUS we wtorek.

REKLAMA

Po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych, takich jak na przykład liczba dni roboczych, produkcja budowlana ukształtowała się na poziomie 2 proc. wyższym w porównaniu z lipcem ubiegłego roku oraz 0,4 proc. niższym w porównaniu z czerwcem 2023 roku.

Budowa mieszkań kuleje

W skali roku zwiększenie produkcji budowlano-montażowej odnotowały przedsiębiorstwa specjalizujące się w budowie obiektów inżynierii lądowej i wodnej – o 11,8 proc. Spadek wykazały podmioty realizujące prace budowlane specjalistyczne o 3,4 proc. oraz wznoszenie budynków – aż o 7,8 proc.

 class="wp-image-2224054"
Źródło: GUS

W stosunku do czerwca 2023 roku zaobserwowano spadek produkcji we wszystkich działach budownictwa, przy czym w jednostkach specjalizujących się w budowie obiektów inżynierii lądowej i wodnej – o 5,8 proc., podmiotach zajmujących się wznoszeniem budynków – o 7,0 proc., a wykonujących prace budowlane specjalistyczne - o 8,6 proc. – wylicza GUS.

Narastająco od stycznia do lipca 2023 r. zwiększenie produkcji, w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku odnotowano dla podmiotów zajmujących się budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej – o 8,8 proc. oraz wykonujących roboty budowlane specjalistyczne – o 2,6 proc., natomiast zmniejszenie zaobserwowano wśród jednostek zajmujących się wznoszeniem budynków – o 7,1 proc.

Co dane szczegółowe oznaczają?

Już tylko infrastruktura ratuje budowlankę

Polski Instytut Ekonomiczny odnotowuje w komentarzu, że wyniki budownictwa napędza głównie budowa obiektów inżynierii lądowej (wzrost o 11,8 proc.).

Na tym tle słabiej prezentuje się kondycja rynku mieszkaniowego i nieruchomości komercyjnych. Dlatego budowa budynków była niższa o 7,8 proc. w porównaniu do ubiegłego roku – zauważa PIE.

REKLAMA

Ekonomiści mBanku w krótkim komentarzu również wskazują na rozjechanie się składowych wskaźnika produkcji budowlanej.

Przy produkcji budowlano-montażowej warto zwrócić uwagę na bifurkację (rozdwojenie, rozjechanie się – przyp. red.) robót inżynieryjnych (czyli szeroko rozumiana infrastruktura) z całą resztą. To pierwsze w zasadzie ciągle rośnie, drugie spada (z opóźnieniem pojawić powinny się tutaj efekty kredytu 2 proc.) – zapowiadają na Twitterze.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA