Mamy problem z budową nowych domów. Najnowsze dane GUS zaskakują in minus
Produkcja budowlana skurczyła się w marcu, choć ekonomiści oczekiwali, że wynik utrzyma się na plusie. Zdecydowanie najgorzej wygląda sytuacja firm specjalizujących się w budowie domów. I niestety nic zapowiada, że najbliższych miesiącach nastąpi poprawa.
Produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób w marcu 2023 r. była niższa o 1,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. oraz wyższa o 30,6 proc. w stosunku do lutego br. – podał w komunikacie Główny Urząd Statystyczny.
To gorsze dane od prognoz, które zakładały, że rok do roku produkcja budowlana pozostanie na plusie i wzrośnie o 1 proc.
Budowa budynków zaniża dane dla całej produkcji budowlanej
Produkcja budowlano-montażowa wzrosła w przypadku budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej – o 9,5 proc., spadła w przypadku prac specjalistycznych – o 2,7 proc. oraz zajmujących się wznoszeniem budynków – o 10,5 proc.
W stosunku do lutego 2023 roku wzrost produkcji wystąpił we wszystkich działach budownictwa. Budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej zwiększyła się o 47,1 proc., wznoszenie budynków – o 25,9 proc., a prace specjalistycznych – o 17,8 proc.
W okresie styczeń-marzec 2023 r., zwiększenie produkcji, w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, odnotowano dla podmiotów zajmujących się budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej – o 13,7 proc. oraz wykonujących roboty budowlane specjalistyczne – o 5,3 proc., natomiast zmniejszenie wystąpiło wśród jednostek zajmujących się wznoszeniem budynków – o 6,4 proc. – podał GUS w komunikacie.
Budowa domów nadal będzie kuleć
Sebastian Sajnóg z Polskiego Instytutu Ekonomicznego zapowiada, że w kolejnych miesiącach najsłabszą koniunkturę cały czas będziemy obserwować w przypadku budowy domów, pozostałe specjalizacje będą wykazywać umiarkowane wzrosty.
Podwyżki stóp procentowych zmniejszyły zdolność kredytową konsumentów, studząc tym samym sektor budownictwa mieszkaniowego. BIK informuje, że w marcu wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe była mniejsza o 57,6 proc. – zauważa analityk PIE.
Jak tłumaczy, spadek popytu sprawia, że obecnie deweloperzy przede wszystkim finalizują wcześniej rozpoczęte inwestycje.
GUS wskazuje, że liczba nowych pozwoleń na budowę w lutym była mniejsza o 36 proc. – wskazał Sajnóg w komentarzu.