REKLAMA

Zadaniowy czas pracy. Wady i zalety

Nie każdy pracownik musi wykonywać obowiązki osiem godzin dziennie. Choć większość z nas obowiązuje podstawowy, ewentualnie równoważny system czasu pracy, to Kodeks pracy wyróżnia ich znacznie więcej. Jeden z nich opiera się na realizacji zadań w wyznaczonym czasie.

Zadaniowy czas pracy. Wady i zalety
REKLAMA

Charakterystyka zadaniowego czasu pracy

REKLAMA

Zadaniowy czas pracy polega na tym, że pracownik ma obowiązek zrealizować swoje obowiązki w określonym czasie. W tym systemie dla zatrudniającego liczą się przede wszystkim efekty, a nie ilość godzin, jaką pracownik spędza w miejscu pracy. Zadaniowy czas pracy daje większą elastyczność zatrudnienia i swobodę, jaką odczuwają przede wszystkim pracownicy. Znajduje on zastosowanie wszędzie tam, gdzie realizacja poszczególnych obowiązków nie wymaga nadzoru ze strony pracodawcy. Często pracownicy wykonują je poza zakładem pracy, na przykład pracując zdalnie.

Kiedy zadaniowy czas pracy jest dopuszczalny?

Zgodnie z art. 140 Kodeksu pracy wdrożenie zadaniowego czasu pracy może być uzasadnione:

  • rodzajem pracy,
  • miejscem wykonywania obowiązków,
  • organizacją zatrudnienia.

Najczęściej stosuje się go w tak zwanych wolnych zawodach, a także w przypadku osób, które dużą część dnia spędzają poza zakładem pracy – na przykład serwisantów lub przedstawicieli handlowych. Wyznaczone przez pracodawcę zadania muszą być możliwe do zrealizowania w konkretnym czasie. Warto też pamiętać, że zadaniowy czas pracy, choć nie wymaga prowadzenia ewidencji czasu pracy, musi mieścić się w normach kodeksowych. Oznacza to, że pracownik nie powinien pracować więcej niż osiem godzin dziennie i 40 godzin tygodniowo.

Więcej o prawach w pracy przeczytasz na Bizblog.pl:

Nadgodziny w zadaniowym czasie pracy – jak rozliczyć?

Zadaniowy czas pracy niesie za sobą pewne trudności w kontekście ustalenia godzin nadliczbowych. Nie ewidencjonujemy tych, które rzeczywiście zostały przepracowane, dlatego trudno ocenić, w którym momencie dochodzi do przekroczenia podstawowego wymiaru czasu pracy. Pracodawca każdorazowo powinien ustalić z pracownikiem czas na wykonanie konkretnego zadania. Jeśli czynności mają charakter powtarzalny, stosowne zapisy powinny znaleźć się w umowie o pracę. Gdy okaże się, że realizacja obowiązków zabiera więcej czasu, niż wynika to z Kodeksu pracy, pracownikowi należy się dodatek za godziny nadliczbowe. Rozliczamy je zgodnie z ogólnymi zasadami.

Jak wprowadzić zadaniowy czas pracy w firmie?

Zanim zdecydujemy się na zadaniowy czas pracy, warto przeanalizować, czy takie rozwiązanie będzie adekwatne dla konkretnych pracowników. System ten najczęściej nie obejmuje wszystkich zatrudnionych, a jedynie osoby, które spełniają warunki ustawowe. Wprowadzenie zadaniowego czasu pracy powinno nastąpić w drodze porozumienia zmieniającego warunki umowy o pracę. Zatrudniony powinien być świadomy liczby zadań do wykonania, dlatego w miarę możliwości należy je precyzyjnie określić.

Jakie wady i zalety ma zadaniowy czas pracy?

Zadaniowy czas pracy ma wiele zalet, w tym:

  • wzrost atrakcyjności miejsca pracy,
  • efektywniejsze wykorzystanie czasu przez pracowników,
  • większa elastyczność zatrudnienia,
  • większa wydajność pracy,
  • ograniczenie obowiązków w zakresie ewidencji czasu pracy.

Ten system czasu pracy ma także kilka wad, a mianowicie:

REKLAMA
  • efekty pracy można kontrolować dopiero po wykonaniu zadania, co w przypadku błędów może generować dodatkowe koszty,
  • brak kontroli nad pracownikami,
  • trudności w uzyskaniu prawa do nadgodzin.

Praca w trybie zadaniowym na ogół jest korzystna dla pracownika, który decyduje o tym, kiedy wykonuje powierzone obowiązki. Ponadto łatwiej mu pogodzić pracę zawodową z obowiązkami domowymi lub edukacją. Pracownicy nie są stale obecni w miejscu pracy, co w pewnym stopniu redukuje koszty związane z zatrudnieniem. Warto jednak pamiętać, że ten model nie zawsze znajduje zastosowanie w praktyce gospodarczej. Wiele zależy od rodzaju pracy, ale także zaufania, jakim pracodawca obdarza pracownika. Nie każdy natomiast jest w stanie pracować w takim trybie, bez stałej kontroli, gdyż wymaga to dużej samodyscypliny.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA