REKLAMA

Wysyp rekrutacji. Jeden z najlepszych wyników w ostatnich latach

Kolejny miesiąc z rynku pracy spływają dobre wieści - w grudniu 2024 roku liczba ogłoszeń o pracę była o 11 proc. wyższa niż rok wcześniej. Eksperci wskazują, że choć to jeden z najlepszych wyników w ostatnich latach, to jednak trend wzrostowy słabnie. Największy, bo aż 126-krotny wzrost liczby ofert opublikowanych w ostatnim czasie dotyczył jednego stanowiska z branży IT, ale nie wszystkie zawody mogą cieszyć się takim wzięciem.

Wysyp rekrutacji. Jeden z najlepszych wyników w ostatnich latach
REKLAMA

Na 50 największych portalach rekrutacyjnych w Polsce pracodawcy opublikowali w grudniu 2024 r. dokładnie 200 337 nowych ogłoszeń o pracę - wynika z danych systemu rekrutacyjnego Element dla Grant Thornton. To wzrost o 11 proc. w porównaniu do grudnia 2023 r., kiedy nowych ofert było 180,6 tys. ofert.

REKLAMA

Rynek pracy w grudniu

To jeden z trzech najwyższych wyników od wybuchu wojny w Ukrainie w 2022 r. Warto przypomnieć, że jeszcze jesienią 2023 r. spadki sięgały ponad 20 proc. r/r - wskazują eksperci z Grant Thornton.

Natomiast w porównaniu z listopadem 2024 r. nastąpił spadek nowych ofert pracy aż o 13 proc. (w grudniu 2024 r. było ich o ponad 30 tys. mniej niż miesiąc wcześniej).

Eksperci zaznaczają, że niepokojący jest jednak fakt, że trend, który do niedawna był wyraźnie wzrostowy, zaczyna się spłaszczać. Średnia roczna dynamika z ostatnich trzech miesięcy (tzw. średnia krocząca) spadła w grudniu z 8 proc. do 7 proc. Nadaj jest relatywnie wysoka, ale po raz pierwszy od 12 miesięcy przestała rosnąć.

Grudzień był kolejnym niezłym miesiącem na polskim rynku pracy. Liczba ofert pracy przekroczyła 200 tys. i była wyraźnie wyższa niż przed rokiem. To na pewno dobra wiadomość. Zła jest taka, że coraz wyraźniej widać, że ta poprawa traci impet. Tempo wychodzenia z dołka, w jaki wpadliśmy po wybuchu wojny w Ukrainie, zaczyna spowalniać. Nasz najbardziej miarodajny wskaźnik, a więc średnia trzymiesięczna przyrostu/spadku liczby ofert pracy nadal jest dodatnia, ale po raz pierwszy od dawna spadła. Czas pokaże, czy jest to tylko chwilowa zadyszka, czy symboliczne przełamanie trendu - komentuje najnowsze dane Magdalena Marcinowska, Partner Outsourcing płac i kadr Grant Thornton.

 class="wp-image-2649222"
Źródło: Grant Thornton

Raport wskazuje również, że w grudniu ścieżka z 2024 roku pogłębiła swój spadek z listopada i aktualnie znajduje się poniżej ścieżek z 2022, 2021 i 2019 roku, natomiast powyżej ścieżki z 2023 i 2020 roku.

W listopadzie nastąpił wyraźny spadek, co spowodowało ponowne obniżenie się poniżej poziomów pozostałych ścieżek. W grudniu ten spadek tylko się pogłębił i aktualny wynik 200,3 tys. ofert jest o 36 tys. niższy niż w analogicznym miesiącu 2021 r., 47 tys. niższy niż w 2022 r. oraz o 12 tys. niższy niż w grudniu 2019 r. Z kolei w porównaniu z wynikiem z grudnia 2023 r. aktualny wynik jest wyższy o 19 tys. ofert - podaje Grant Thornton.

I zaznacza, że te spadki, które zaczynają się w listopadzie i pogłębiają w grudniu, to typowe zjawisko sezonowe spowodowane tym, że zmniejsza się w tym okresie liczba miejsc pracy w niektórych sektorach, np. w budownictwie, rolnictwie czy turystyce.

Więcej o rynku pracy przeczytasz na Bizblog.pl:

Tych pracowników poszukiwali pracodawcy w grudniu 2024 r.

W grudniu 2024 r. pracodawcy zwiększyli liczbę ofert pracy dla zawodów medycznych, dla których opublikowali aż 49 proc. więcej ofert niż w grudniu 2023 r. Najbardziej w tej grupie poszukiwali: lekarzy (wzrost o 74 proc. r/r), ratowników medycznych (wzrost o 44 proc. r/r) i pielęgniarzy (wzrost o 21 proc. r/r).

 class="wp-image-2649225"
Źródło: Grant Thornton

Spore wzrosty widoczne są również dla zawodów prawniczych (wzrost o 19 proc. r/r) oraz wśród pracowników fizycznych (wzrost o 16 proc.). Na plusie są także branże: marketing i sprzedaż (8 proc.) i finanse (6 proc.).

Natomiast spadek popytu w grudniu odnotowano wśród zawodów w branży HR (-8 proc. r/r) oraz wśród zawodów branży IT (-2 proc. r/r). Co ciekawe, choć branża IT zanotowała ogólny spadek w liczbie ogłoszeń, to jednak jedno stanowisko miało najwyższy odsetek wśród wszystkich pozostałych sektorów - był nim specjalista ds. cyberbezpieczeństwa, którego pracodawcy poszukiwali o 126 proc. częściej niż rok temu, i który o włos wyprzedził CIO/dyrektora IT ze 125-proc. wzrostem r/r.

REKLAMA
 class="wp-image-2649230"
Źródło: Grant Thornton

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA