REKLAMA

Offboarding. Jak z klasą rozstać się z pracownikiem

Pracownik, który odchodzi z firmy, powinien zostać objęty offboardingiem. Proces ten to okazja ku temu, aby rozstać się z klasą, a dodatkowo pozyskać cenne informacje w zakresie nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizacji. Co powinien o nim wiedzieć pracodawca?

Offboarding. Jak z klasą rozstać się z pracownikiem
REKLAMA

Rezygnacja pracownika – i co dalej?

REKLAMA

Wypowiedzenie przez pracownika umowy o pracę może spotkać się z różnym przyjęciem. Wiele zależy od okoliczności, stanowiska jakie zajmował, a nawet obecnej sytuacji kadrowej. Niemniej jednak każdy pracownik zobowiązany jest dopełnić pewnych formalności, na przykład w zakresie zwrotu sprzętu powierzonego przez pracodawcę. Z prawnego punktu widzenia na tym można by poprzestać, jednak obecnie w wielu firmach pracownicy obejmowani są procesem offboardingu. Jego celem jest rozstanie w przyjaznych stosunkach, a także pozyskanie cennych informacji o firmie. Czasami przełożony wraz z działem kadr podejmują starania, by pracownik zmienił zdanie i pozostał na stanowisku.

Na czym polega offboarding?

Offboarding najczęściej składa się z kilku etapów. Pierwszym jest rozmowa z pracownikiem, podczas której poznajemy powody rezygnacji. Mogą mieć one związek z:

  • wysokością wynagrodzenia,
  • atmosferą w zespole,
  • nadmiarem obowiązków zawodowych,
  • zbyt długimi dojazdami do pracy,
  • przebranżowieniem.

Jeśli przełożony uzna, że istnieje szansa zatrzymania pracownika w firmie, można przejść do drugiego etapu, jakim są negocjacje. Jest to dobry moment na to, by przekonać pracownika do pozostania w firmie. Obowiązuje jednak zasada „nic na siłę”, zatem przedstawione argumenty muszą być wartościowe i istotne z punktu widzenia odchodzącego. Jeśli okaże się, że jego decyzja jest definitywna, należy wycofać się z negocjacji.

W takim przypadku przechodzimy do trzeciego etapu, jakim jest exit interview. Jego celem jest przeprowadzenie rozmowy w zakresie nieprawidłowości, które doprowadziły do złożenia wypowiedzenia. Pracownik może oczywiście przedstawić także pozytywne aspekty funkcjonowania firmy, jednak najczęściej rozmowa ta nie ma przyjaznego tonu. Ostatnim etapem offboardingu jest okres wypowiedzenia, w którym powinno nastąpić sprawne przekazanie obowiązków.

Więcej o pracy przeczytasz na Bizblog.pl:

Jak rozstać się z pracownikiem w przyjaznych stosunkach?

Pracownicy, którzy zdecydowali się złożyć wypowiedzenie, często czują frustrację i żal. Warto jednak podjąć próbę rozstania w przyjaznych stosunkach, budując tym samym pozytywny obraz firmy. W tym celu rozważmy:

  • skrócenie okresu wypowiedzenia – pracownikom zazwyczaj zależy na tym, aby jak najszybciej zakończyć pracę, dlatego, w miarę możliwości warto skrócić okres wypowiedzenia,
  • sposób przekazania obowiązków – pracownik musi wiedzieć, komu i kiedy przekazać konkretne zadania. Jeśli na jego miejsce zatrudniona zostanie nowa osoba, warto przeprowadzić rekrutację w trybie przyspieszonym,
  • przygotowanie wysokiej jakości referencji – powinny zawierać rzeczowe informacje i być wizytówką pracownika w nowym miejscu pracy.
REKLAMA

Jak rozstać się z pracownikiem – zwolnienie z powodów leżących po stronie pracodawcy

Wypowiedzenie umowy o pracę nie zawsze inicjują pracownicy. Czasami to pracodawca, redukując koszty bądź zmieniając strategię, zmuszony jest do zwolnień. Jak rozstać się z pracownikiem? W takich sytuacjach warto trzymać się okresu wypowiedzenia przewidzianego w umowie, zapewniając zatrudnionemu dochód. Jednocześnie osobom zatrudnionym na umowę o pracę, których okres wypowiedzenia wynosi co najmniej dwa tygodnie, przysługują dni wolne na poszukiwanie nowej pracy, o czym powinniśmy poinformować pracowników. Bardzo istotne są referencje, które mogą stać się przepustką do nowej posady. W przypadku zwolnień grupowych lub obejmujących większą ilość osób, warto zakomunikować (za ich zgodą) w mediach społecznościowych, że mamy do polecenia świetnych specjalistów. Te i podobne działania nie są oczywiście remedium na frustrację, jaką mogą czuć zwalniani, ale pozwalają im lepiej odnaleźć się w nowej sytuacji, a także na rynku pracy.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA