Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego ma uprościć wiele procedur i zwiększyć przejrzystość. W sprawach egzekucyjnych przewiduje szybsze i skuteczniejsze egzekwowanie należności. Choć zmiany mogą oznaczać wyższe koszty i większe wymagania formalne, mają też ułatwić obywatelom dochodzenie swoich praw.

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało dużą nowelizację Kodeksu postępowania cywilnego, która ma wejść w życie jeszcze w tym roku. Projekt, który właśnie trafił do wykazu prac rządowych, dotyczy wielu procedur, które bezpośrednio wpływają na sposób prowadzenia spraw sądowych.
Co nowego w Kodeksie postępowania cywilnego?
Jedną z najważniejszych nowości są zmiany dotyczące wyłączania sędziów – będzie łatwiej złożyć taki wniosek, jeśli pojawią się wątpliwości co do bezstronności sędziego. Sami sędziowie będą mieli obowiązek zgłaszać podstawy wyłączenia swoich kolegów po fachu. To ma zwiększyć przejrzystość wymiaru sprawiedliwości, ale może też oznaczać dłuższe postępowania.
Nowelizacja porządkuje też kwestie pełnomocników i obowiązku korzystania z usług adwokata lub radcy prawnego. Reforma zakłada ograniczenie kosztów związanych z długotrwałym angażowaniem pełnomocników z urzędu.
O wykroczeniach przeczytasz w tych tekstach:
Dla osób prowadzących własne sprawy ważne są też uproszczenia w zakresie pisania i składania pism procesowych. Zmiany mają ograniczyć odrzucanie pism z powodów formalnych, co ma zwiększy dostępność sądu dla obywateli.
Mniej niejawnych procesów
Ograniczone zostaną też możliwości sądów do wyrokowania podczas posiedzeń niejawnych. Większa liczba rozpraw jawnych ma pozwolić obywatelom lepiej kontrolować, co dzieje się w ich sprawach i uczestniczyć w nich osobiście. Wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha tłumaczy, że obecnie są „zbyt szerokie i nieprecyzyjnie określone sytuacje, w których sąd pierwszej instancji może wyrokować na posiedzeniu niejawnym”.
Nowelizacja przewiduje również zmiany w procedurach dowodowych, organizacji rozpraw i terminach odwołań. Dłuższy czas na przygotowanie apelacji czy możliwość zdalnego przesłuchania świadka mają być ułatwieniem zwłaszcza w sprawach z udziałem osób mieszkających za granicą.