REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podatki

Najem krótkoterminowy pod lupą skarbówki. Szykujcie się na kontrole

Wynajmowanie mieszkań turystom bez zakładania działalności gospodarczej właśnie stało się znacznie trudniejsze. Od poniedziałku obowiązują przepisy nakładające na platformy internetowe obowiązek raportowania transakcji do urzędu skarbowego. Dotyczy to nie tylko serwisów e-commerce, ale także platform pośredniczących w najmie krótkoterminowym mieszkań. Osoby, które dotąd działały w szarej strefie, muszą teraz na poważnie brać pod uwagę kontrolę ze strony urzędu skarbowego.

02.07.2024
14:59
Najem krótkoterminowy pod lupą skarbówki. Szykujcie się na kontrole
REKLAMA

Ustawowy obowiązek gromadzenia i przekazywania informacji o sprzedawcach, którzy dokonali transakcji za pośrednictwem platform elektronicznych, wszedł w życie w poniedziałek 1 lipca. Choć nowe przepisy nie wprowadziły żadnych zmian w zasadach opodatkowania osób sprzedających w internecie czy wynajmujących mieszkania, to w praktyce wiele osób teraz zacznie płacić podatki od tej działalności.

REKLAMA

Zgłaszanie transakcji w internecie

Nowelizacja ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami nałożyła na platformy elektroniczne obowiązek przekazywania informacji o sprzedawcach, którzy dokonali transakcji za ich pośrednictwem. Przepisy unijnej dyrektywy DAC-7 miały zacząć obowiązywać w Polsce dużo wcześniej, ale polskie władze nie śpieszyły się z wykonaniem tego obowiązku.

Nowe prawo to prawdziwe trzęsienie ziemi w branży krótkoterminowego najmu mieszkań. Jak pisze serwis prawo.pl, szacuje się, że nawet ponad 60 proc. tego typu obiektów noclegowych, które są obecne na popularnych platformach rezerwacyjnych, nie działa legalnie. Mówimy tu o bardzo dużej skali zjawiska, bo łącznie takich obiektów w Polsce jest około 85 tysięcy.

Więcej o rynku e-commerce przeczytacie w tych tekstach:

Choć najem krótkoterminowy podpada pod usługi hotelarskie i wymaga rejestrowania w ramach działalności gospodarczej, większość takich przedsiębiorców wolała uznawać te usługi za najem prywatny. Cytowany przez prawo.pl prezes Polskiego Stowarzyszenia Wynajmu Krótkoterminowego Grzegorz Żurawski tłumaczy, że od najmu trzeba odprowadzić VAT o stawce 8 proc., podatek dochodowy (PIT lub CIT), a także 23 proc. VAT od importu usług od kwoty prowizji zagranicznych portali rezerwacyjnych. Do tego dochodzą podatki lokalne i składki ZUS.

Gromadzenie i przekazywanie administracji podatkowej informacji pozwoli na redukcję zjawiska uchylania się od opodatkowania w przestrzeni cyfrowej – podkreśla Ministerstwo Finansów.

Przywrócenie równej konkurencji

Resort finansów podkreśla, że dzięki nowym przepisom przywrócone zostaną warunki równej konkurencji pomiędzy sprzedawcami sprzedającymi swoje towary i usługi w sposób tradycyjny a sprzedawcami działającymi za pomocą platform cyfrowych, a także pomiędzy sprzedawcami rzetelnie płacącymi podatki a sprzedawcami do tej pory uchylającymi się od opodatkowania.

Aby ułatwić platformom raportowanie transakcji, rząd uruchomił środowisko produkcyjne na potrzeby wysyłki właściwych plików do systemów Ministerstwa Finansów. Narzędzie to zapewnia możliwość wysyłania plików w formacie XML, zgodnych ze schematami XSD. Pliki przekazywane przez operatorów platform mogą być podpisane za pomocą profilu zaufanego oraz kwalifikowanego podpisu elektronicznego XAdES.

REKLAMA


REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA