REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podatki

Rewolucja przesądzona. Dla wielu podatników to sądny dzień

Polscy przedsiębiorcy już od lipca będą musieli wystawiać faktury wyłącznie w formacie XML w ramach Krajowego Systemu e-Faktur, a dotychczasowe formy papierowe i elektroniczne będą niedozwolone. Nowe kierownictwo Ministerstwa Finansów nie zamierza wstrzymywać rewolucji fakturowej, którą zaplanował poprzedni rząd. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce ostrzega, że cała operacja jest źle zaplanowana, a firmy nie zostały do niej odpowiednio przygotowane.

21.12.2023
6:35
Rewolucja przesądzona. Dla wielu podatników to będzie sądny dzień
REKLAMA

Wielu przedsiębiorców wciąż nie wie, że KSeF już działa, ale na razie jest dobrowolny. Wszystko zmieni się 1 lipca 2024 roku, gdy system ten stanie się obowiązkowy dla niemal wszystkich firm. Faktury będzie można wystawiać tylko w ściśle określonej formie elektronicznej, a forma papierowa będzie zarezerwowana jedynie dla zagranicznych podatników VAT oraz dla podatników wystawiających faktury konsumenckie.

REKLAMA

Koncepcja KSeF powstała w czasie, gdy podatnik był postrzegany jako potencjalny oszust. Jeśli wskazane narzędzie ma służyć podatnikom, a nie fiskusowi, to wymaga dopracowania. Bez tego, księgowych po raz kolejny obciążą dodatkowe obowiązki, a przedsiębiorcy będą musieli ponieść znaczące koszty – ocenia Stowarzyszenie Księgowych w Polsce w komentarzu dla Bizblog.pl.

Obsługa KSeF

Księgowi zwracają uwagę, że KSeF w obecnej formie nie jest ani narzędziem prostym, ani wygodnym, a tylko dobrze wdrożony może przynieść podatnikom korzyści. SKwP podkreśla, że na to potrzeba jednak nie tylko spokoju, czasu i pieniędzy, ale także zmiany sposobu myślenia. Stowarzyszenie podkreśla, że w zakresie obsługi KSeF-u przedsiębiorcy nie wyręczą księgowi, za to dla firm jest to zmiana sposobu organizacji pracy, wymagająca dostosowania już posiadanych systemów informatycznych.

Istotnym problemem są również błędy w przepisach, w tym niezgodność niektórych przepisów z Konstytucją. Świadczyć o tym może odrzucenie projektu przez Senat. Wzór faktury ustrukturyzowanej powinien zostać określony w drodze ustawy lub rozporządzenia, a nie jedynie jako komunikat na stronie Ministerstwa Finansów – czytamy w komentarzu Stowarzyszenia Księgowych.

Więcej o wprowadzeniu KSeF-u przeczytacie w tych tekstach:

SKwP zwraca uwagę, że niektóre rozwiązania mogą powodować praktyczne problemy i podaje następujący przykład. Artykuł 106gb ustawy o VAT wymaga sprawdzenia przez sprzedawcę, czy nabywca jest podatnikiem VAT czynnym, czyli obecnym na białej liście podatników VAT. Jeśli nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny, to sprzedawca powinien zapytać, czy nabywca samodzielnie odbierze fakturę w KSeF i zwolni go z dalszych obowiązków. Jeśli nabywca się zgodzi, to dla celów dowodowych powinien napisać stosowne oświadczenie. Zakładając, że się nie zgodzi, sprzedawcy będzie najprościej wydrukować fakturę wystawioną poprzez KSeF, oznaczyć ją kodem QR i wręczyć nabywcy. SKwP stwierdza, że taka procedura nie wygląda na prostą.

Przesunięcie terminu wprowadzenia KSeF

Warto przypomnieć, że przez ostatnie dwa lata niewiele się działo w zakresie odpowiedniego przygotowania podatników do KSeF. Nie opracowano kompleksowego podręcznika, który miałby formę objaśnień podatkowych bardziej złożonych zagadnień.

REKLAMA

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce postanowiło więc przygotować wystąpienie do Ministra Finansów, które ma zostać przekazane resortowi w pierwszych dniach stycznia.

Zdajemy sobie sprawę, że samo przesunięcie terminu wejścia w życie KSeF nie rozwiąże problemu. Potrzebne są modyfikacje niektórych przepisów oraz szeroka akcja informacyjno-promocyjna adresowana do przedsiębiorców. Nie do księgowych, bo oni ten temat już dość dobrze znają. Bez współpracy z przedsiębiorstwami, KSeF będzie kolejną reformą wdrożoną na siłę. Szkoda, bo jest on szansą na zmianę cywilizacyjną w rozliczeniach, jakich biznes dokonuje z fiskusem – ocenia Stowarzyszenie Księgowych w Polsce.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA