REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podatki

Rewolucja w fakturach VAT staje się faktem. Firmy dostosują się albo zapłacą wysokie kary

Od 1 lipca 2024 r. niemal wszystkie firmy będą musiały wystawiać i odbierać faktury w formie elektronicznej przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur. Prezydent właśnie podpisał ustawę, która kończy erę wystawiania faktur w formie papierowej lub elektronicznej, ale bez ściśle określonego formatu. Firmy mają niemal rok na dostosowanie się do nowego systemu, ale dla większości przedsiębiorców będzie to poważna rewolucja w prowadzeniu biznesu.

07.08.2023
17:39
KSeF - elektroniczna rewolucja w fakturach VAT staje się faktem
REKLAMA

Kancelaria Prezydenta podała w poniedziałek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o podatku VAT już w piątek 4 sierpnia, ale zostało to ogłoszone dopiero teraz. Głównym celem tej zmiany przepisów jest wprowadzenie obowiązku fakturowania elektronicznego, co według Ministerstwa Finansów przyczyni się do lepszego zwalczania oszustw vatowych i uchylania się od płacenia tego podatku.

REKLAMA

Faktury elektroniczne XML

Vacatio legis nowych przepisów jest wyjątkowo długie, ponieważ wejdą one w życie dopiero 1 lipca 2024 r., ale jest to konieczne ze względu na skalę zmian w sposobie prowadzenia działalności gospodarczej. Dotyczy to głównie setek tysięcy mikroprzedsiębiorców, którzy będą musieli wprowadzić całkiem nowy, elektroniczny system wystawiania i odbierania faktur.

Zgodnie z nowymi przepisami każdy podatnik VAT jest obowiązany do wystawiania faktury ustrukturyzowanej, w formacie XML, przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur. Dziś KSeF jest dobrowolny, ale stanie się obowiązkowy. Zdecydowana większość firm będzie mogła wystawiać faktury wyłącznie w formie elektronicznej, a forma papierowa (poza KSeF) będzie zarezerwowana jedynie dla zagranicznych podatników VAT oraz dla podatników wystawiających faktury konsumenckie.

W przypadku niektórych firm będzie obowiązywał okres przejściowy trwający od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r. W tym czasie przedsiębiorcy będą mieli możliwość wystawiania faktur elektronicznych lub papierowych, ale tylko wtedy, gdy dokonywana przez nich sprzedaż jest zwolniona od podatku lub wykonują wyłącznie czynności zwolnione od podatku, dokonują czynności dokumentowanych fakturami uproszczonymi, dokonują czynności dokumentowanych fakturami wystawionymi przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Sprawdź też:

Paragony z NIP-em do lamusa

Nowe przepisy to poważna rewolucja księgowa dla większości firm i nie chodzi tylko o to, że będą musiały zakupić odpowiednie oprogramowanie. Zmieni się nie tylko sposób wystawiania faktur, co często będzie wiązało się z koniecznością przeszkolenia pracowników, ale także zmienią się zasady dotyczące tego, co można wykazać na fakturze. Nowością będzie likwidacja możliwości dołączania do faktu wszelkich załączników.

REKLAMA

Co istotne, od 1 stycznia 2025 r. znikną faktury uproszczone, czyli paragony z NIP-em nabywcy, które dzisiaj zastępują zwykłe faktury, o ile kwota sprzedaży nie przekracza 450 zł. Mało tego, zlikwidowane zostaną noty korygujące, czyli nie będzie można w żaden sposób modyfikować oryginalnej faktury za pomocą odrębnego dokumentu księgowego. Trzecią rzeczą, która zniknie w nowym systemie, są duplikaty faktur. Każda faktura będzie istniała w formie elektronicznej w KSeF, więc nie będzie potrzeby tworzenia duplikatów.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA