REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podatki

To dopiero zmiana. KSEF już trzyma podatników w szachu

Wystawianie i udostępnianie faktur ustrukturyzowanych w formacie XML w ramach Krajowego Systemu e-Faktur jest już od jakiegoś czasu dostępne dla polskich firm, ale na razie jest to dobrowolny system. To się ma zmienić 1 lipca 2024 roku, gdy KSeF stanie się jedynym sposobem wystawiania faktur dla prawie wszystkich firm, a przynajmniej takie są aktualne plany. W kontekście obecnych zawirowań politycznych nic jednak nie jest pewne w tej kwestii.

11.11.2023
9:54
To dopiero zmiana. KSEF już trzyma podatników w szachu
REKLAMA

Zgodnie z podpisaną przez prezydenta w sierpniu ustawą od 1 lipca 2024 r. niemal wszystkie firmy będą musiały wystawiać i odbierać faktury w formie elektronicznej przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur. Do lamusa odejdą nie tylko faktury w formie papierowej, ale także te elektroniczne, ale bez ściśle określonego formatu.

REKLAMA

Walka z oszustwami na podatku VAT

Czemu ma służyć ta zmiana? Według Ministerstwa Finansów wprowadzenie obowiązku fakturowania elektronicznego przyczyni się do lepszego zwalczania oszustw na VAT i uchylania się od płacenia tego podatku. Z drugiej strony będzie to prawdziwa rewolucja dla setek tysięcy polskich mikroprzedsiębiorców, którzy będą musieli wprowadzić całkiem nowy, elektroniczny system wystawiania i odbierania faktur.

Na razie Ministerstwo Finansów zapewnia, że wprowadzenie KSeF od 1 lipca jest niezagrożone i przygotowania do wprowadzenia tego systemu idą zgodnie z planem. Pamiętajmy jednak, że po 15 października wszystkie deklaracje obecnego rządu dotyczące przyszłego roku stanęły pod mniejszym lub większym znakiem zapytania. Najbardziej prawdopodobny scenariusz zakłada zmianę ekipy rządzącej najpóźniej w grudniu i wiele polityk obecnego rządu może zostać co najmniej poddanych zmianom.

Wątpliwości co do wprowadzenia obowiązkowego KSeF-u od 1 lipca 2024 roku zasiewają nie tylko politycy dzisiejszej opozycji, ale także przedstawiciele środowisk biznesowych. Argumentują, że wciąż jest wiele niewiadomych, jeśli chodzi o praktyczne aspekty wprowadzenia KSeF-u, a największe wątpliwości dotyczą wydajności systemu i poufności danych. Inna sprawa, że bardzo wielu przedsiębiorców zwyczajnie nie zdąży przygotować się do tak daleko idących zmian.

KSeF to nowy obowiązek dla przedsiębiorców, z którym wciąż jest wiele pytań bez odpowiedzi. Najważniejsze to te dotyczące wydajności systemu i poufności danych. Dlatego część przedsiębiorców oczekuje wręcz rezygnacji z KSeF. Naszym zdaniem prace poszły już za daleko, ale to nie oznacza, że nie będzie dyskusji nad KSeF – mówił niedawno Business Insiderowi Arkadiusz Pączka, wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Zgodnie z nowymi przepisami każdy podatnik VAT jest obowiązany do wystawiania faktury ustrukturyzowanej, w formacie XML, przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur. Dziś KSeF jest dobrowolny, ale stanie się obowiązkowy. Zdecydowana większość firm będzie mogła wystawiać faktury wyłącznie w formie elektronicznej, a forma papierowa (poza KSeF) będzie zarezerwowana jedynie dla zagranicznych podatników VAT oraz dla podatników wystawiających faktury konsumenckie.

Koniec faktur uproszczonych

W przypadku niektórych firm będzie obowiązywał okres przejściowy trwający od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r. W tym czasie przedsiębiorcy będą mieli możliwość wystawiania faktur elektronicznych lub papierowych, ale tylko wtedy, gdy dokonywana przez nich sprzedaż jest zwolniona od podatku lub wykonują wyłącznie czynności zwolnione od podatku, dokonują czynności dokumentowanych fakturami uproszczonymi, dokonują czynności dokumentowanych fakturami wystawionymi przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Więcej o podatkach w Polsce przeczytacie tutaj:

Nowe przepisy to poważna rewolucja księgowa dla większości firm i nie chodzi tylko o to, że będą musiały zakupić odpowiednie oprogramowanie. Zmieni się nie tylko sposób wystawiania faktur, co często będzie wiązało się z koniecznością przeszkolenia pracowników, ale także zmienią się zasady dotyczące tego, co można wykazać na fakturze. Nowością będzie likwidacja możliwości dołączania do faktu wszelkich załączników.

Od 1 stycznia 2025 r. znikną faktury uproszczone, czyli paragony z NIP-em nabywcy, które dzisiaj zastępują zwykłe faktury, o ile kwota sprzedaży nie przekracza 450 zł. Mało tego, zlikwidowane zostaną noty korygujące, czyli nie będzie można w żaden sposób modyfikować oryginalnej faktury za pomocą odrębnego dokumentu księgowego. Trzecią rzeczą, która zniknie w nowym systemie, są duplikaty faktur. Każda faktura będzie istniała w formie elektronicznej w KSeF, więc nie będzie potrzeby tworzenia duplikatów.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA