REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podatki

Lokalne podatki i opłaty w górę! Podrożeje prąd i eksploatacja nieruchomości

Ministerstwo Finansów właśnie ogłosiło maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych na rok 2024. Stawki co roku są korygowane o wskaźnik inflacji za pierwsze półrocze, dlatego tym razem wzrost maksymalnych stawek jest aż tak wysoki. Podwyższenie lokalnych podatków i opłat przełoży się między innymi na wyższe rachunki za energię elektryczną czy koszty eksploatacji mieszkań.

20.10.2023
6:29
Lokalne podatki i opłaty w górę! Podrożeje prąd i ...
REKLAMA

Firma księgowa inFakt wskazuje, że podniesienie stawek opłat lokalnych będzie miało wpływ na obciążenia finansowe zarówno gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorców. Zwraca uwagę, że już dziś można odczuć rosnące koszty eksploatacji nieruchomości, takie jak ogrzewanie i energia elektryczna, a teraz także przedsiębiorcy zostaną dodatkowo obciążeni wzrostem podatków.

REKLAMA

Wyższy podatek od metra kwadratowego

W roku 2024 stawki podatku od posiadania nieruchomości mieszkalnych zostaną zwiększone o 0,15 zł na każdy metr kwadratowy, natomiast dla nieruchomości wykorzystywanych do celów gospodarczych wzrosną one o 4,32 zł na każdy metr kwadratowy. Po tej korekcie nowe stawki podatku wyniosą kolejno 1,15 zł i 33,10 zł za każdy metr kwadratowy – tłumaczy Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy inFaktu.

Ustalenie maksymalnych stawek podatków oczywiście nie oznacza, że samorządy z automatu je podwyższą, ale w sytuacji, gdy w wyniku Polskiego Ładu zostały odcięte od części wpływów z podatku dochodowego, można się spodziewać, że będą chciały skorzystać z możliwości podreperowania swoich budżetów. Firma inFakt zwraca uwagę, że w miastach o dużych obciążeniach finansowych – takich jak Warszawa, Wrocław czy Gdańsk – stawki te były już na maksymalnym poziomie w 2023 roku.

Więcej o podatkach przeczytacie w tych tekstach:

Miasta mogą, ale nie muszą skorzystać z wyższych stawek

Polski Ład ograniczył wpływy samorządów z podatku dochodowego, więc nie ma co liczyć na zmianę tej sytuacji. Warto jednak dodać, że istnieją miasta, w których w roku 2023 nie zastosowano maksymalnych stawek. Przykładem jest Kraków – wskazuje ekspert inFaktu.

REKLAMA

Warto zwrócić uwagę, że od przyszłego roku wzrośnie też podatek od posiadania psów. Stawka idzie w górę o niemal 23 zł – z 150,91 zł do 173,55 zł. Firma inFakt dodaje, że także opłaty uzdrowiskowe w kurortach zostaną podniesione, a ich maksymalna wysokość wyniesie 6,20 zł za dobę, w porównaniu do obecnych 5,40 zł.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA