REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podatki
  3. Nieruchomości

Za miejsce w garażu płacą wysoki podatek. Dziś wszystko może się zmienić

Po tym, jak w Monitorze Polskim pojawiło się obwieszczenie ministra finansów w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych na rok 2024, jest już jasne, że właściciele garaży i miejsc postojowych zapłacą większą daninę. Ale czy przy okazji uda się uporządkować bałagan ze stawkami za podatek od nieruchomości, który dla dwóch różnych miejsc potrafi być blisko 10 razy wyższy? W środę na to pytanie odpowie Trybunał Konstytucyjny.

18.10.2023
6:27
Za miejsce w garażu płacą wysoki podatek. Dziś wszystko może się zmienić
REKLAMA

W tym przypadku wkurzyli się sami podatnicy, a dokładnie właściciele lokalu mieszkaniowego oraz udziału w lokalu użytkowym, czyli w garażu wielostanowiskowym z prawem wyłącznego korzystania z oznaczonego miejsca postojowego. Zarówno mieszkanie, jak i garaż znajdują się w jednym budynku. Garaż jednak wyodrębniono z oddzielną księgą wieczystą, jako samodzielny lokal niemieszkalny. To pozwoliło miastu naliczyć od tej nieruchomości wyższy, nowy podatek. Takie rozgraniczenie uczynił w lutym 2012 r. Naczelny Sąd Administracyjny. I właśnie na tamtym orzeczeniu opierają się sądy, które do tej pory odsyłały z kwitkiem właścicieli mieszkań i udziałów w garażu. Teraz, po ponad dekadzie, wielkimi krokami nadchodzi finał tej prawnej drogi: 18 października w tej sprawie wypowie się Trybunał Konstytucyjny.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości, czyli garaż z osobną księgą wieczystą

Prawo na razie mówi tak: najważniejszym ustaleniem jest to, czy hala garażowa ma odrębną od mieszkania księgę wieczystą. Jeżeli tak jest, to tym samym jest to traktowane jako oddzielny lokal bez (co bardzo istotne) funkcji mieszkalnych. Wtedy wchodzą w życie dwie różne stawki podatku od nieruchomości. Maksymalnie 1 zł za mkw. w przypadku lokali mieszkalnych i nie więcej niż 9,71 zł za mkw. dla garażu, jako niemieszkalnej, pozostałej części budynku.

Ustalenie konkretnych stawek podatku należy do kompetencji gminy. Ale już teraz wiadomo, że w 2024 r. będzie drożej, bo wtedy stawka spuchnie do poziomu 11,17 zł za mkw. No chyba że pomieszczenie z garażami nie ma oddzielnej księgi wieczystej. W takiej sytuacji miejsca postojowe przynależą do poszczególnych mieszkań i druga, wyższa stawka podatkowa nie ma zastosowania. Obowiązuje pierwsza, czyli niższa. 

Bardzo podobne rozróżnienie (również oparte na orzeczeniu NSA) dotyczy podatku VAT. Jeżeli deweloper sprzedaje mieszkanie razem z garażem czy też miejscem postojowym, to obowiązuje taka sama stawka podatku VAT jak na mieszkanie - 8 proc. Jeżeli jednak miejsce postojowe, czy garaż są oddzielone prawnie od mieszkania osobną księgą wieczystą, wtedy w grę wchodzi druga, wyższa stawka podatkowa - 23 proc.

Więcej o podatkach przeczytasz na Spider’s Web:

Danina od nieruchomości puchnie razem z inflacją

Najpierw pandemia koronawirusa, potem bezprecedensowy kryzys energetyczny i nawet dwucyfrowa inflacja. Nic dziwnego, że samorządowe budżety napięte są jak struna. I to kolejny już rok. W 2023 r. aż 92 proc. gmin w Polsce z tego powodu postanowiło zaktualizować swoje stawki podatków i opłat lokalnych.

REKLAMA

W 2024 r. bardzo możliwe, że skala będzie podobna. Obwieszczenie ministra finansów dotyczące stawek podatków od nieruchomości koreluje zawsze ze wskaźnikami inflacyjnymi. W pierwszych sześciu miesiącach 2022 r. inflacja wyniosła 11,8 proc., a podatek pod nieruchomości w 2023 r. wzrósł o blisko 12 proc.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA