REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podatki

Komornicy dostaną was na tacy. Wchodzą nowe przepisy

Jeszcze więcej danych na temat obywatela zalegającego z podatkami będą mogli pozyskać komornicy za pośrednictwem swojego konta w e-Urzędzie Skarbowym. Co więcej, nie będą musieli za pozyskanie tych danych płacić, jak to ma miejsce obecnie. Nowe rozporządzenie, które szykuje Ministerstwo Finansów, ma pozwolić komornikom na skuteczniejsze ściąganie zaległości od podatników.

12.10.2023
4:56
Komornicy dostaną was na tacy. Wchodzą nowe przepisy
REKLAMA

Prawdziwa rewolucja w zasadach pracy komorników sądowych nastąpiła pod koniec zeszłego roku, gdy dostali dostęp do swoich kont w e-Urzędzie Skarbowym. Od tego czasu nie muszą bawić się w korespondencję ze skarbówką, lecz większość spraw dotyczących zajmowania wierzytelności załatwiają w tym systemie elektronicznym.

REKLAMA

Komornicy zwolnieni z opłat

Był to oczywiście tylko początek, bo funkcjonalność e-Urzędu Skarbowego z punktu widzenia komorników cały czas się poprawia. Jak wskazuje „Dziennik Gazeta Prawna”, Ministerstwo Finansów sukcesywnie udostępnia kolejne usługi w ramach tego systemu, a obecnie szykowane są przepisy, które jeszcze ułatwią pracę komorników sądowych.

Więcej o sprawach podatkowych przeczytacie w tych tekstach:

Chodzi o znajdujący się obecnie na etapie konsultacji projekt rozporządzenia w sprawie opłaty za udostępnianie komornikom sądowym informacji objętych tajemnicą skarbową. Jak sugeruje jego nazwa, największa zmiana dotyczy opłat uiszczanych przez komorników i jest to dla nich prawdziwa rewelacja, bo opłaty te zostaną po prostu zniesione.

Więcej danych o podatniku

REKLAMA

Jak przypomina gazeta, obecnie za dane przekazywane w wersji papierowej komornik płaci 65 zł, a jeśli wybierze wersję elektroniczną, na przykład przez skrzynkę ePUAP, to opłata wynosi 50 zł. Jednostkowo nie są to wysokie kwoty, ale przy większej liczbie prowadzonych spraw suma opłat może być całkiem spora. To może zniechęcać komorników do brania kolejnych spraw i zapewne dlatego postanowiono je zlikwidować.

Opłaty to nie wszystko, bo nowe rozporządzenie jeszcze bardziej rozszerzy zakres danych, jakie będzie mógł pozyskać komornik sądowy. „DGP” pisze, że będą to numer REGON, imiona rodziców, data urodzenia, data zgonu, data likwidacji podmiotu niebędącego osobą fizyczną, aktualny numer telefonu, aktualny adres e-mail, informacje z ostatniej miesięcznej części ewidencyjnej JPK_VAT dotyczących sprzedaży i nabyć.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA