Firmy prowadzą coraz mnie rekrutacji. W czerwcu 2025 roku wartość Barometru Ofert Pracy, publikowanego przez Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) oraz WSIiZ w Rzeszowie, spadła do poziomu 255,6 pkt. Oznacza to trzeci z rzędu miesięczny spadek indeksu i wyraźne osłabienie dynamiki publikowania ofert zatrudnienia w internecie.

Wartość BOP w czerwcu była niższa niż w maju (257,8 pkt), a także niższa niż rok wcześniej – w czerwcu 2024 r. indeks wynosił 258,7 pkt. Jak zaznaczają autorzy badania, końcówka drugiego kwartału przyniosła poziom zapotrzebowania na pracowników nieco niższy niż w ostatnich miesiącach 2024 roku.
Wydłużyła się seria spadków wakatów dla pracowników fizycznych, choć wciąż ukazuje się ich stosunkowo dużo. Nieśmiało wzrasta liczba ofert pracy dla absolwentów nauk ścisłych, których głównym źródłem są m.in. zawody informatyczne oraz branża budowlana – wskazują autorzy raportu.

Kogo dziś szukają firmy?
W czerwcu wyraźnie skurczyła się liczba ofert dla pracowników fizycznych – to trzeci z rzędu i zarazem największy od grudnia spadek tej kategorii. Z kolei w grupie zawodów wymagających wykształcenia w naukach ścisłych i inżynieryjnych notuje się nieprzerwane wzrosty już od siedmiu miesięcy, choć ich tempo słabnie.
Na rynku IT – wzrost liczby ofert dotyczy głównie programistów, administratorów systemów oraz specjalistów R&D. Jednak analitycy zaznaczają, że za ożywieniem stoją pojedyncze, duże rekrutacje, a nie ogólna poprawa koniunktury.
Zdecydowanie mniej ofert kierowano do pracowników logistyki i turystyki, co wiązane jest z korektą po wcześniejszych szczytach zapotrzebowania. Spada również liczba wakatów dla prawników i specjalistów od zakupów – to kontynuacja trendu obserwowanego od początku roku.
Więcej wiadomości z rynku pracy
Regionalne różnice i prognozy
W czerwcu w większości województw zanotowano spadek liczby ofert pracy – nieco większy w regionach o niskiej stopie bezrobocia. Najwięcej ogłoszeń przybyło w województwach podlaskim, lubelskim i opolskim, natomiast najmocniejsze spadki widoczne były w śląskim, pomorskim i małopolskim.
Barometr Ofert Pracy pozostaje wskaźnikiem wyprzedzającym zmiany na rynku zatrudnienia. Obecny trend spadkowy może więc zwiastować dalsze spowolnienie aktywności rekrutacyjnej firm w kolejnych miesiącach, mimo utrzymującej się niskiej stopy bezrobocia rejestrowanego.
Kolejny odczyt Barometru, obejmujący dane za lipiec, poznamy 18 sierpnia.