REKLAMA

Rośnie liczba wakatów. Dwie profesje cieszą szczególnym wzięciem

Marzec przyniósł kolejny, choć wciąż niewielki wzrost liczby internetowych ofert pracy. Z opublikowanego przez Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) oraz OJALAB Barometru Ofert Pracy wynika, że indeks wyniósł w marcu 261,4 pkt wobec 260,4 pkt w lutym i 257,8 pkt przed rokiem. To trzeci z rzędu miesiąc wzrostu wskaźnika, choć – jak zastrzega BIEC – zmiany są bardzo ostrożne. Pracodawcy zgłaszają największe zapotrzebowanie na pracowników fizycznych oraz specjalistów IT.

Rośnie liczba wakatów. Dwie profesje cieszą największym wzięciem
REKLAMA

W dalszym ciągu mamy braki w zawodach fizycznych. Liczba ogłoszeń o zatrudnieniu w tych kategoriach systematycznie rośnie od kilku lat.

Zapotrzebowanie na tego typu pracowników wzrasta jeszcze szybciej od 2020 r., przy jednoczesnym wyhamowaniu tendencji wzrostowej w pozostałych grupach ofert pracy – podkreśla BIEC.

REKLAMA

Przełamanie stagnacji w naukach ścisłych

Nieco lepsze wieści płyną z sektora zawodów wymagających wykształcenia technicznego. W marcu odnotowano wzrost liczby ofert dla pracowników BHP, ochrony środowiska oraz – piąty miesiąc z rzędu – dla programistów.

Dla pracowników ochrony środowiska wakatów przybywa trzeci miesiąc z rzędu. W ostatnich trzech latach liczba wakatów w tej kategorii oscylowała na zbliżonym, wysokim poziomie – czytamy w raporcie.

Nieco gorzej wygląda sytuacja w innych zawodach informatycznych. Po czterech miesiącach wzrostów, liczba ofert dla administratorów systemów IT wyhamowała. Jak zauważają analitycy, liczba ogłoszeń dla programistów pozostaje wciąż niska w porównaniu do lat poprzednich.

W zawodach społecznych i prawniczych bez przełomu

W sektorze nauk społecznych i prawnych liczba ofert pracy pozostaje od wielu miesięcy bez wyraźnych zmian. Choć w marcu wzrosła liczba ogłoszeń dla grafików, finansistów, specjalistów HR oraz w call center, to – jak zauważa BIEC: „od dwóch lat trwalsze spadki obserwujemy dla HR-owców i finansistów”. Wyróżnia się branża call center, gdzie już trzeci miesiąc z rzędu rośnie liczba wakatów.

Na przeciwnym biegunie pozostają zawody związane z nieruchomościami, zaopatrzeniem i prawem. Liczba ogłoszeń w tych sektorach konsekwentnie maleje. Dla prawników spadki trwają niemal nieprzerwanie od lipca ubiegłego roku.

Usługi: turystyka odbija, logistyka wciąż w dołku

Po czterech miesiącach spadków odbiła branża turystyczna – marzec przyniósł tu wyraźny wzrost liczby ofert.

Mimo ostatniej korekty, z perspektywy historycznej wakatów dla tego typu pracowników wciąż ukazuje się dużo – zaznaczają autorzy badania.

W branży medialnej również pojawiły się oznaki ożywienia, choć to nadal sektor z malejącą liczbą ofert. Z kolei logistyka i spedycja nadal pozostają w recesji – tu od ponad dwóch lat dominuje tendencja spadkowa.

Spadek ofert dotyczy także nauczycieli, choć ich poziom pozostaje relatywnie wysoki w ujęciu długoterminowym.

Więcej wiadomości z rynku pracy

Bezrobocie bez zmian

Z danych wynika, że w marcu wzrost liczby ogłoszeń pracy wystąpił w większości województw. Największy skok odnotowano w województwach: podkarpackim, opolskim i małopolskim. Spadki wystąpiły natomiast w czterech regionach: lubuskim, śląskim, pomorskim i podlaskim.

BIEC przypomina, że stopa bezrobocia rejestrowanego – po wyłączeniu prac o charakterze sezonowym – wyniosła w lutym 5,1 proc. i utrzymuje się na tym samym poziomie od czterech miesięcy. Choć ogólna liczba wakatów rośnie, eksperci przestrzegają przed nadmiernym optymizmem.

REKLAMA

Z punktu widzenia koniunktury wciąż jesteśmy w fazie przejściowej – rynek pracy daje sygnały ożywienia, ale nie jest to jeszcze wyraźna zmiana trendu – podkreślają autorzy badania.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: 2025-04-14T22:00:00+02:00
Aktualizacja: 2025-04-14T16:16:00+02:00
Aktualizacja: 2025-04-14T10:19:57+02:00
Aktualizacja: 2025-04-14T07:23:15+02:00
Aktualizacja: 2025-04-13T14:40:00+02:00
Aktualizacja: 2025-04-13T12:32:00+02:00
Aktualizacja: 2025-04-12T22:17:00+02:00
Aktualizacja: 2025-04-12T16:45:00+02:00
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA