Restrukturyzacja zatrudnienia w górnictwie będzie dla większości gorzką pigułką do przełknięcia. Ale to wcale nie jest wyboista droga zakończona ścianą. Dla górników jest też inna praca. Mogą sami się przebranżowić, jak zrobił to Mateusz Dobrowolski z Katowic, albo skorzystać z programów gwarantujących zatrudnienie w energetyce wiatrowej.

W przypadku Mateusza Dobrowolskiego zadziałał ten sam mechanizm, który kusił młodych chłopaków na Śląsku od lat. Stabilizacja zatrudnienia, dobre zarobki, a także szybka i przy okazji wysoka emerytura. Dobry plan na życie? Nic więc dziwnego, że właśnie tak nęciło się do pracy pod ziemią nowych górników. Mateusz też poszedł tą drogą, jak wielu chłopaków w w jego wieku. Ale w kopalni nie wszyscy potrafią wytrzymać. Wysoka temperatura, spora też wilgotność robią swoje. Mateusz nie do końca odnajdywał się w takiej pracy.
Pewnego dnia wróciłem do domu i powiedziałem żonie, że mam jeszcze rok, zanim całkowicie się wypalę. Kiedy zasugerowałem, że zostanę fotografem, powiedziała: idź w to! - wspomina były górnik.
Od górnika do inżyniera chmury
Zielone światło od małżonki było kroplą, która przelała tę górniczą gorycz. Mateusz, jak sam przyznaje, ma ADHD i dla niego porządek w głowie to wyzwanie. Ale – jak przekonuje – zmiana to jedyna stała w jego życiu, to z całkowitą zmianą swojej kariery zawodowej nie miał problemu. Jednak szybko się okazało, że na przebranżowienie wybrał zły czas. Usługi znalazły się pod presją pandemii.
Musieliśmy zawiesić działalność. Nie było ślubów, eventów i zleceń - wspomina Mateusz.
Szybko trzeba było znaleźć sobie nowe zajęcie, bo przecież z czegoś trzeba żyć. A że Mateusz od dziecka miał smykałkę do komputerów, to skierował się w stronę IT. Z początku pracował jako agent service desk. Wtedy złapał bakcyla na ideę chmury obliczeniowej i zaczął się dokształcać w tym kierunku. Z pomocą przyszła sztuczna inteligencja.
Internet dostarczał wszystkiego czego potrzebowałem, choć wyszukiwanie było czasochłonne. Wtedy postanowiłem wykorzystać AI, aby wiedzieć, jak dalej się rozwijać. Zadałem konkretne pytanie: jaka ścieżka edukacyjna pomoże mi osiągnąć ten cel? W odpowiedzi dostałem plan składający się zarówno z podstawowych kursów jak i zaawansowanych certyfikatów - opowiada Mateusz Dobrowolski.
Sztuczna inteligencja w CV Polaków
Teraz Mateusz jest architektem chmury Azure. Znakomicie czuje się w branży technologicznej, a AI pozwala mu rozwijać nowe umiejętności. Jak sam mówi: sztuczna inteligencja pomaga mu w zarządzaniu zadaniami, planowaniu i nauce. Jest jak asystent, który usuwa chaos. Dzięki niej można też w odpowiedni sposób organizować i wykorzystywać zdobytą wiedzę.
Obecnie zajmuje się pracą z chmurą Azure, a AI stało się dla mnie prawdziwym przełomem. Tworzenie dokumentacji jest o wiele przyjemniejsze gdy można wykorzystać gotowe szablony lub edytować je według własnych potrzeb - przekonuje Mateusz.
Zdaniem Łukasza Foksa, dyrektora ds. inicjatywy AI Skills w Microsoft, dawniejsze stałe pozycje w CV Polaków, czyli obsługę pakietu Office trzeba jak najszybciej zastąpić biegłością w AI. Co zrobić, takie czasy.
Gotowość do zmian oraz otwartość na nowe technologie to klucz do rozwoju w szybko zmieniającym się świecie. Wierzymy, że to jest technologia przełomowa i chcemy, żeby każdy Polak miał szansę z niej skorzystać. Chcemy dać każdemu super moce z nią związane - przekonuje.
Więcej o górnikach przeczytasz w Bizblogu:
Górnicy, czyli z kopalni do wiatraków
Historia Mateusza Dobrowolskiego pokazuje, że górnicy wcale nie są skazani na swoją pracę w kopalniach do końca życia. Niekiedy wystarczy trochę samozaparcia, a niekiedy z pomocą przychodzą takie programy jak „Wiatr – kopalnia możliwości”, którego kolejna odsłona ruszyła w tym roku. Organizatorem szkolenia jest Spółka EDF Renewables Polska, która podjęła w tym zakresie współpracę ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń. Chodzi o przebranżowienie górników na techników i serwisantów turbin wiatrowych.
Odsetek górników, którzy tuż po zdobyciu uprawniań techników turbin wiatrowych znajdują zatrudnienie w branży, jest bardzo wysoki - zapewnia Alicja Chilińska-Zawadzka, prezes zarządu EDF Renewables Polska.