Wielkie sprzątanie po kopalniach. To atrakcyjne „tereny o bardzo dużej wartości”. Co tam powstanie?
Nie do końca wiadomo, jaki ostatecznie kształt będzie miała znowelizowana ustawa o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego i czy kwestie rekultywacji terenów po kopalniach nadal należeć będą do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK). Ta przez lata zdobywała doświadczenie i do teraz na nudę nie może narzekać.

Spółka Restrukturyzacji Kopalń w trakcie spotkania zorganizowanego w Ministerstwie Przemysłu, zwróciła uwagę, że obecnie jej celem numer jeden są kwestie związane z rekultywacją ok. 500 ha terenów po kopalniach, o bardzo dużej wartości, ale wymagających przeprowadzenia skomplikowanych procesów rekultywacji technicznej bądź biologicznej (w zależności od funkcji). O jakie tereny chodzi? To chociażby rejon Nowego Zawodzia, w zlewni rzeki Bobrek, gdzie działalność górnicza byłej Kopalni Węgla Kamiennego „Kazimierz-Juliusz” spowodowała niekorzystne przekształcenia rzeźby terenu.
Następstwem tego są niekorzystne zmiany stosunków wodnych stwarzające zagrożenie podtopień okolicznych terenów. W celu likwidacji zagrożenia planowana jest realizacja dwóch zadań: regulacja rzeki Bobrek w rejonie Nowe Zawodzia oraz rekultywacja poprzez regulację stosunków wodnych w rejonie Nowego Zawodzia - zdradza r rozmowie z Bizblog.pl Mariusz Tomalik, rzecznik prasowy SRK.
Kopalnie popsuły, teraz trzeba to naprawić
W obu przypadkach opracowywana jest dokumentacja projektowa. Dodatkowo w Sosnowcu będzie realizowana rekultywacja techniczna i biologiczna zalewiska na granicy dzielnic Kazimierz Górniczy i Porąbka, w sąsiedztwie rzeki Bobrek o powierzchni ok. 14 ha.
W okresie działalności KWK „Kazimierz-Juliusz” prowadzone były prace związane z podniesieniem terenu przy użyciu skały płonnej. Projektowane rozwiązanie będzie polegać na przeprowadzeniu rekultywacji terenu w kierunku umożliwiającym przywrócenie walorów przyrodniczych na danym obszarze - tłumaczy Tomalik.
Lista zadań SRK jest zdecydowanie dłuższa. W związku z działalnością byłej kopalni „Brzeszcze” przewidziana do realizacji jest rekultywacja rejonu zalewiska „G”, o powierzchni 64 ha. W celu przywrócenia gruntom wartości użytkowych określono sposób ich zagospodarowania. Decyzjami Starosty Oświęcimskiego określono kierunki zagospodarowania terenu dla poszczególnych działek na: rolno-leśny, leśny i uregulowanie stosunków wodnych poprzez udrożnienie i umocnienie koryta rowu.
Na realizację tego zadania SRK pozyskała środki z NFOŚiGW - zaznacza rzecznik SRK.
SRK zajmuje się również gaszeniem oraz rekultywacją hałdy 7/4 na Polu „Słupiec" o powierzchni 30 ha. Zlokalizowana w województwie dolnośląskim, w obszarze Nowej Rudy (pomiędzy ul. Kłodzką i ul. Bożkowską) hałda stanowi nieczynny, nadpoziomowy zwał odpadów wydobywczych po zlikwidowanym Zakładzie Górniczym KWK „Nowa Ruda”. Zgromadzone tam odpady charakteryzują się dużą zawartością części palnych, biorących udział w procesie samozagrzewania się i samozapalania. Na zlecenie SRK opracowano dokumentację dotyczącą gaszenia i rekultywacji hałdy wraz z regulacją stosunków wodnych. Po uzyskaniu środków finansowych z NFOŚiGW, SRK przystąpi do realizacji prac naprawczych.
Środki pomocowe pomagają w nowym zagospodarowaniu
Co w tych działaniach naprawczych SRK stwarza największe kłopoty? Brak możliwości przeniesienia obowiązku rekultywacji na inne podmioty, a także niezgodność decyzji rekultywacyjnych z założeniami transformacji gospodarczej. Do tego dochodzą problemy z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego czy skomplikowane i długotrwałe procedury administracyjne, a także ograniczenia finansowe. SRK zwraca uwagę, że jednym z największych wyzwań jest znalezienie nowego sposobu zagospodarowania. Spółka oddaje nieruchomości w drodze postępowania przetargowego, ale również przekazuje nieruchomości jednostkom samorządu terytorialnego w myśl obecnej ustawy spółkom górniczym.
Więcej o kopalniach przeczytasz w Bizblogu:
Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku ważne jest, by nowe przedsięwzięcia mieściły się w ramach środków ze sprawiedliwej transformacji bądź innych środków pomocowych, ponieważ jako ten bardzo istotny operator na rynku widzimy, że tylko i wyłącznie wtedy zwiększa się szansa na zagospodarowanie tych nieruchomości – mówi Jarosław Wieszołek, prezes SRK.
Wszystkie aktywa, które posiada SRK, pochodzą z likwidowanych kopalni. Ostatnimi były KWK Jas-Mos-Jastrzębie III oraz KWK Pokój. W przyszłości sporo w tym zakresie może zmienić nowelizacja ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, w oparciu o którą funkcjonuje do tej pory SRK.