Z rynku pracy płyną świetne wieści dla pracowników - w październiku 2024 r. liczba ogłoszeń o pracę była o 12 proc. wyższa niż rok temu. To już drugi miesiąc z rzędu z tak wysoką dynamiką – w dodatku najwyższą od dwóch i pół roku. Prawdziwym białym krukiem rekrutacji w październiku okazało się stanowisko w branży IT, na które pracodawcy poszukiwali aż o 900 proc. częściej niż jeszcze przed rokiem.
Jesienią ubiegłego roku spadki w liczbie rekrutacji sięgały ponad 20 proc. r/r. Jednak już kolejny miesiąc trend poszedł w górę. Z najnowszych danych systemu rekrutacyjnego Element dla Grant Thornton wynika, że w październiku 2024 r. pracodawcy opublikowali na 50 największych portalach rekrutacyjnych w Polsce 286 117 nowych ogłoszeń o pracę. To wzrost o 12 proc. w porównaniu do października 2023 r., kiedy pojawiło się 256 tys. ofert. Natomiast minimalny spadek (o 1 proc.) w porównaniu z wrześniem 2024 r., kiedy nowych rekrutacji było o ponad 2 tys. więcej.
Przybywa ofert pracy
To już drugi miesiąc z rzędu, kiedy odnotowano 12-proc. wzrost. Jak wskazują autorzy badania, wcześniej ostatni raz taką dynamikę zanotowali w marcu 2022 r., po czym przez dwa lata nastąpił niemal ciągły spadek popytu na pracowników. Jednak obecnie średnia krocząca dynamika roczna z trzech miesięcy stale rośnie. W październiku wzrosła z 4 proc. na 7 proc. i jest najwyższa od ponad dwóch lat.
Od około dziesięciu miesięcy widzimy wyraźny, pozytywny trend wzrostu rocznej dynamiki przyrostu liczby ofert pracy, co sugeruje, że większość pracodawców w Polsce z optymizmem patrzy w przyszłość, tzn. odczuwa wzrost popytu na swoje produkty i usługi. Warto jednak mieć świadomość, że to tylko statystyka dla całego kraju. Na poziomie poszczególnych firm czy branż często sytuacja nadal nie jest tak pozytywna - komentuje wyniki badania Magdalena Marcinowska, Partner Outsourcing płac i kadr w Grant Thornton.
I wskazuje, że w pracy z klientami wciąż dość często spotyka się z sytuacjami, w których firma mierzy się raczej z brakiem zamówień niż rąk do pracy i nie widać perspektyw szybkiej poprawy.
Miejmy nadzieję, że do nich stopniowo różnie dojdą oznaki ożywienia - dodaje ekspertka.
Najnowszy raport wskazuje również, że choć ścieżka liczby ofert pracy z 2024 r. wyraźnie góruje nad ścieżką z 2023 r., to nadal pozostaje poniżej ścieżek z 2022, 2021 i 2019 r. Choć aktualny wynik ponad 286 tys. ofert pracy jest o 30 tys. wyższy niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku, to do poziomu z
października 2022 r. brakuje 21 tys. ofert, z kolei do października 2021 r. aż 38 tys. ofert.
Oznacza to, że choć kryzys wywołany wojną w Ukrainie oraz szokowym wzrostem cen energii polski rynek pracy ma za sobą, to jeszcze nie udało mu się odrobić strat, czyli wrócić do poziomów sprzed spowolnienia. Sytuacja pracowników na rynku pracy zgodnie z przewidywaniami ustabilizowała się, ale nadal jest przestrzeń do dalszej poprawy - czytamy w raporcie.
Eksperci z Grant Thornton przypominają również, że w listopadzie i grudniu co roku liczba ogłoszeń o pracę wyraźnie spada. Zatem czas pokaże, jak silne w tym roku będzie to tąpnięcie.
Więcej o rynku pracy przeczytasz na Bizblog.pl:
Dam pracę. Kogo najczęściej szukają pracodawcy?
Z miesiąca na miesiąc pracownicy mogą przebierać w coraz większej liczbie ofert. W październiku 2024 r. pracodawcy zwiększyli liczbę ogłoszeń najbardziej dla zawodów fizycznych (o 15 proc. r/r). W tej grupie największą popularnością cieszyli się: kasjer/sprzedawca (wzrost liczby ogłoszeń o 24 proc. r/r), kierowca (wzrost o 13 proc.), czy pracownik ochrony (wzrost o 8 proc. r/r).
Kolejny miesiąc spory skok jest również w zawodach medycznych, dla których pracodawcy opublikowali o 10 proc. więcej ofert niż w tym samym miesiącu rok wcześniej. W tej grupie najczęściej szukali: ratowników medycznych (wzrost o 47 proc. r/r) i lekarzy (wzrost o 17 proc. r/r).
Na plusie znalazły się również zawody z branży marketingowej (wzrost o 5 proc. r/r) i prawa (wzrost o 2 proc. r/r).
Z kolei w pozostałych branżach odnotowano spadki w rekrutacjach: wśród finansistów o 10 proc. mniej r/r, w IT o 9 proc. mniej r/r oraz HR-owców o 3 proc. mniej r/r.
Prawdziwym białym krukiem rekrutacji w październiku okazało się stanowisko CIO/dyrektor IT, na które pracodawcy poszukiwali aż o 900 proc. częściej niż jeszcze przed rokiem.
Jak mówi Macieja Michalewskiego, CEO Element. System Rekrutacyjny, choć do danych miesięcznych podchodzi zwykle w pewną ostrożnością, to nie da się ukryć, że ostatnio są one zdecydowanie pozytywne. I to już drugi miesiąc silnych wzrostów.
Pozytywnie patrzę również w przyszłość z uwagi na wynik wyborów w USA. Trump otoczył się entuzjastami technologii i w związku z powyższym można przypuszczać, że branża IT jeszcze bardziej przyspieszy, najpierw w USA, a później w skali globalnej. Trzymam za to kciuki i wieści o dobrych wynikach puszczam w świat, by pozytywnie nastrajać przedsiębiorców do inwestycji i zatrudniania! - stwierdza ekspert.