Inflacja jak z kosmosu, słabe nastroje w firmach, widmo recesji i zwolnień mogłyby sprawić, że jedyne, o czym marzą polscy pracownicy to podwyżki, premie i benefity. Okazuje się jednak, że praca marzeń to nie tylko pieniądze. Oto, co zachęca kandydatów do przyjęcia oferty pracy, a co sprzyja szukaniu innego pracodawcy.
Firmy wciąż cierpią na brak rąk do pracy. Bolączką dla wielu jest też duża rotacja pracowników. Coraz więcej organizacji stara się sprostać oczekiwaniom kandydatów. Jednak nie jest to proste zadanie, zwłaszcza patrząc na ostatnie lata, gdy te potrzeby ulegały dynamicznym zmianom - jak nie z powodu pandemii koronawirusa i lockdownu, to z powody wojny w Ukrainie, lub też rosnących kosztów życia.
Zdaniem ekspertów, trudno o lepszą sytuację z punktu widzenia kandydatów poszukujących pracy lub pracowników rozważających jej zmianę. Doskonale ma się również rynek specjalistów, który wciąż podbija stawki.
Rosnąca rywalizacja o talenty, obserwowany na rynku deficyt kompetencji, a także galopująca inflacja podbijają w ostatnich miesiącach ich wynagrodzenia, co najwyraźniej widzimy w przypadku stanowisk specjalistycznych - mówi Monika Wojciechowska, executive manager w firmie rekrutacyjnej Michael Page.
I wskazuje, że w wielu branżach doświadczeni pracownicy oczekują 20-30 proc. podwyżek.
Aby ograniczyć zaburzenia siatki płac w organizacji i znacznego wzrostu kosztów, firmy powinny na bieżąco reagować na potrzeby pracowników, zarówno te dotyczące wynagrodzenia, jak i te związane z warunkami zatrudnienia i pozapłacowymi benefitami - wyjaśnia Monika Wojciechowska.
O czym marzą pracownicy w Polsce?
Okazuje się, że kandydaci do pracy najbardziej cenią sobie stałą umowę o pracę. Taką formę zatrudnienia preferuje aż 80 proc. ankietowanych - wynika z badania przeprowadzonego przez Michael Page. Umowę tymczasową byłoby skłonnych wybrać tylko 34 proc. badanych, natomiast każdą inną formę kontraktu przyjęłoby 15 proc. respondentów.
Powyższe dane to wyraźny sygnał dla przedsiębiorców: aby w niepewnych czasach dać pracownikom chociaż namiastkę stałego gruntu pod nogami.
Z najnowszego badania wiemy również, w jakiej organizacji najchętniej pracowaliby Polacy:
- 41 proc. badanych najchętniej wybrałoby firmę średniej wielkości
- 30 proc. związałoby się z dużą organizacją
- 25 proc. poszłoby do pracy do małej firmy
Dlaczego Polacy tak chętnie pracowaliby w firmie średniej wielkości? Okazuje się, że takie firmy są przez kandydatów odbierane jako te, w których można liczyć na wyraźne poczucie sprawczości i wpływu.
Tak można odczytać fakt, że o takiej preferencji w największym stopniu decyduje krótki proces decyzyjny (dla 36 proc.), możliwość szkolenia (30 proc.) i jasna wizja strategiczna (27 proc.) - czytamy w opracowaniu badania.
Z kolei w przypadku dużych organizacji najsilniejszym motywem jest możliwość rozwoju poprzez oferowane programy szkoleniowe – na ten aspekt wskazywała niemal połowa badanych (46 proc.). Na kolejnych pozycjach uplasowała się szansa na awans (39 proc.) oraz wyższe wynagrodzenie (27 proc.). Taki rozkład odpowiedzi potwierdza też, że pensja nie jest już najważniejszym kryterium przyciągającym kandydatów do danej firmy. Rośnie natomiast znaczenie rozwijania kompetencji i szans na przyspieszenie kariery.
Niestety takich perspektyw ‒ zdaniem kandydatów ‒ nie oferują małe firmy, które są wybierane najrzadziej przez ankietowanych. Jako wymarzone miejsce zatrudnienia wskazała je tylko 25 proc. Nie znaczy to jednak, że nie mają one ważnych atutów – szczególnie dla tych, którzy cenią sobie możliwość szybkiego spontanicznego działania, kameralne środowisko pracy i niezależność. Tu również, podobnie jak w średnich organizacjach, szybki proces decyzyjny jest kluczowym kryterium, liczącym się dla 41 proc. preferujących tej wielkości pracodawcę. Taki sposób działania ma związek także ze zwykle mniej formalną kulturą organizacyjną, która przyciąga do małych firm niemal tyle samo kandydatów (40 proc.). Powiązaną z powyższymi cechami możliwość bardziej samodzielnego zarządzania swoimi obowiązkami wymienia z kolei jedna trzecia respondentów (34 proc.).
Styl zarządzania firmą kluczem do zdobycia pracowników
Ze wskazaniami dotyczącymi wielkości idealnej firmy dobrze korespondują oczekiwania wobec obowiązującego w niej stylu zarządzania. Ma to wszak istotny wpływ na to, czy możemy w pracy rozwijać się, realizować i zdobywać nowe kompetencje. Dla ogromnej większości, aż 93 proc. ankietowanych, transparentność firmy w zakresie codziennych obowiązków jest niezbędną cechą pracy marzeń - wynika z najnowszego badania.
Jeśli chodzi natomiast o przywództwo, pracownicy i kandydaci chcieliby, żeby ich szef był dla nich inspirującym mentorem, szanującym swój zespół i jednocześnie motywującym go do osiągania sukcesów.
Dla niemal połowy (48 proc.) najważniejsza jest u menedżera umiejętność wspierania pracowników w realizacji potencjału, a na prawie równorzędnych pozycjach respondenci wymieniają szacunek (47 proc.), przywództwo (46 proc.) i umiejętność komunikowania się (44 proc.).
Warto przy tym zauważyć, że umiejętności przywódcze są najistotniejsze dla mężczyzn (52 proc.), z kolei kobiety na pierwszym miejscu stawiają szacunek (50 proc.).
Jednocześnie tym, co najbardziej doskwiera u potencjalnego szefa, jest opór wobec zmian – praca z niechętnym im przełożonym zniechęciłaby 43 proc. Kobiety wskazują także na pierwszym miejscu nierówne traktowanie, co pokazuje, że w zakresie inkluzywności ich oczekiwania wciąż nie są całkowicie spełnione. Nieco niższą liczbę osób zraziłby do menedżera brak umiejętności organizacyjnych (38 proc.) i publiczne krytykowanie członków zespołu (37 proc.).
Pracownicy oraz kandydaci doskonale wiedzą, czego oczekują od pracodawcy. Nasze badania potwierdzają, że transparentność, stabilność, szacunek i umiejętność przyjęcia innych punktów widzenia to dla nich podstawowe elementy nowoczesnego miejsca zatrudnienia – podkreśla Monika Wojciechowska.
I dodaje, że rynek pracy daje dziś bardzo dużo możliwości – mamy zatem najlepszy moment, aby wreszcie znaleźć swoją pracę marzeń.
Oto praca marzeń dla Polaków
Podsumowując, oto najważniejsze aspekty, na które zwraca uwagę najwięcej respondentów:
- stała umowa o pracę - 80 proc.
- praca w firmie średniej wielkości - 41 proc.
- transparentny podział obowiązków w miejscu pracy - 93 proc.
- pomoc menedżera/przełożonego/lidera w rozwijaniu potencjału - 48 proc.
- szacunek - 47 proc.
- profesjonalne przywództwo - 46 proc.
- dobra komunikacja - 44 proc.