REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Zapisałeś się do PPK? Wzrost płacy minimalnej może mieć znaczenie

Standardowo od każdej wypłaty odprowadzane jest 2 proc. na specjalne konto w jednej z instytucji biorących udział w programie Pracowniczych Programów Kapitałowych. Nie każdy jednak wie, że składkę na PPK możemy nie tylko podwyższyć, ale także obniżyć – i to aż czterokrotnie. Składka na PPK w wysokości 0,5 proc. wynagrodzenia to jednak opcja dostępna tylko dla osób, które osiągają dochody nieprzekraczające 1,2-krotności minimalnego wynagrodzenia, ale to od stycznia gwałtownie wzrosło.

15.01.2024
18:07
Zapisałeś się do PPK? Wzrost płacy minimalnej może mieć znaczenie
REKLAMA

Wprowadzony już pięć lat temu program Pracowniczych Programów Kapitałowych odniósł umiarkowany sukces, bo przystąpiła do niego niecała jedna trzecia uprawnionych pracowników. Aby zwiększyć popularność PPK, od marca wprowadzono autozapis do tego programu, unieważniając wszystkie dotychczasowe deklaracje o rezygnacji z PPK.

REKLAMA

Składka 0,5 proc. na PPK

Jeśli nie zrezygnowaliśmy z PPK, a trzeba mieć ku temu istotny powód, od każdej naszej wypłaty odprowadzane jest 2 proc. na specjalne konto w jednej z instytucji biorących udział w programie. Kolejne 1,5 proc. wysokości naszej pensji z własnych środków dopłaca pracodawca, ale udziały te można zwiększyć do odpowiednio 4 proc. i 2,5 proc. W pewnym stopniu dorzuca się także państwo. Na start dokłada 250 zł, a potem 240 zł raz w roku.

Znacznie mniej znaną opcją jest obniżenie składki – i to do zaledwie 0,5 proc. Jest to jednak możliwe tylko w przypadku osób, których łączne wynagrodzenie w danym miesiącu nie przekracza kwoty odpowiadającej 1,2-krotności minimalnego wynagrodzenia. Przy płacy minimalnej wynoszącej od 1 stycznia 4242 zł brutto mówimy o kwocie 5090,40 zł brutto. Od 1 lipca będzie to nawet 5160 zł, bo płaca minimalna wzrośnie do 4300 zł.

Wypłata z PPK bez podatku

Warto zwrócić uwagę na to, że pieniądze pochodzące z naszych składek na PPK możemy bez podatku wypłacić w całości, natomiast środki wpłacone przez pracodawcę możemy pobrać w 70 proc. ich wartości. Nie dostaniemy jednak pieniędzy, które dołożyło nam państwo. Jeśli nam się poszczęści, to dostaniemy też pieniądze wypracowane przez zarządzającą naszym rachunkiem PPK (pomniejszone o podatek Belki). Po dwóch latach odkładania na PPK z pensji 5 tys. zł brutto wypłacić możemy 4292 zł.

Więcej o PPK przeczytacie w tych tekstach:

REKLAMA

Płaca minimalna od stycznia do czerwca wyniesie 4242 zł brutto, czyli aż o 752 zł więcej niż w zeszłym roku w tym samym okresie. Jednak od lipca będzie to już 4300 zł, czyli o 700 zł więcej niż rok wcześniej. W stosunku do 2022 roku jest to podwyżka aż o 1290 zł.

Wiele osób boi się, że po gromadzone na ich indywidualnym rachunku PPK pieniądze któregoś dnia sięgnie państwo. Nie można przecież wykluczyć, że w jakimś momencie pojawi się ustawa, która pieniądze te choćby częściowo przeniesie do ZUS-u czy do budżetu państwa, co stało się w przypadku OFE. Jeśli nie macie zaufania do państwa, można te środki regularnie wypłacać i nie ma tu żadnych ograniczeń. To, czy nadal możemy w takiej sytuacji mówić o programie „emerytalnym”, to już inna sprawa.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA