REKLAMA

Połowa Polaków chce zmienić pracę. Główny powód? Przebranżowienie

Ponad połowa Polaków myśli o zmianie branży lub specjalizacji. Szukając pracy, przegląda ogłoszenia nie ogranicza się do dziedziny, w której się specjalizuje. Mało tego – jedna czwarta planuje zmienić pracodawcę, ponieważ chce porzucić branżę, w której jest obecnie zatrudniona. Czterech na dziesięciu badanych przez Pracuj.pl przyznało, że oferty przegląda w godzinach pracy.

Połowa Polaków chce zmienić pracę. Główny powód? Przebranżowienie
REKLAMA

Szukając pracy, nie stronimy od ryzyka. Siedmiu na dziesięciu badanych przegląda ogłoszenia z wielu różnych branż. I wcale nie jest to domeną młodych. Coraz częściej postępują tak osoby z bogatym doświadczeniem i ugruntowaną pozycją zawodową.

REKLAMA

Co więcej, są oni gotowi do nauki nowych umiejętności i adaptacji do zmieniających się warunków na rynku pracy nawet częściej niż ich młodsi koledzy – podkreślają autorzy badania.

Z badania Pracuj.pl wynika, że największy odsetek przeglądających ogłoszenia z różnych branż stanowią osoby w wieku 45-54 lata (76 proc.) oraz przedstawiciele grupy wiekowej 55-65 lat (74 proc.). Wśród najmłodszych badanych (18-24 lata) ten odsetek sięga 70 proc., a najniższy jest w grupie 25-34 lata – 67 proc.

Ponad połowa respondentów (51,4 proc.) rozważa zmianę branży lub specjalizacji zawodowej. 25,9 proc. deklaruje, że zastanawia się nad tym ze względu na wysoki poziom stresu w obecnym miejscu zatrudnienia. Kolejne 25,5 proc. jako powód swoich rozważań w tym zakresie podaje fakt, że praca nie jest zgodna z ich zainteresowaniami – czytamy w raporcie Pracuj.pl.

Więcej wiadomości Bizblog.pl o rynku pracy

Alina Michałek, ekspertka Pracuj.pl, podkreśla, że jedna czwarta badanych, które obecnie szuka pracy, podjęło ten krok właśnie z uwagi na zamiar przebranżowienia lub zmiany zawodu.

To znaczący odsetek, który pokazuje, jak dynamicznie zmienia się rynek pracy. Taka zmiana może wynikać z wielu czynników. Część badanych deklaruje, że nie chcą zmieniać pracy, ponieważ są zainteresowani dalszym rozwojem w swojej branży lub zawodzie – takie deklaracje składa 21 proc. respondentów badania Pracuj.pl – wskazuje ekspertka.

Dodaje, że oczywiście są jeszcze pobudki ekonomiczne, dla których pracy poszukuje połowa badanych.

Dynamiczny rozwój nowych technologii i automatyzacja procesów pracy sprawiają, że niektóre zawody stają się mniej perspektywiczne, podczas gdy inne zyskują na znaczeniu. Pracownicy, chcąc zapewnić sobie stabilność zawodową i rozwój, decydują się na przekwalifikowanie i zdobywanie nowych kompetencji, które są bardziej pożądane na rynku – wskazuje Alina Michałek.

Pracuj.pl wskazuje, że elastyczność staje się coraz bardziej cenioną cechą pracowników.

Pracodawcy poszukują dziś osób, które potrafią dostosować się do zmieniających się warunków i szybko nabywać nowe umiejętności. W związku z tym, zmiana branży lub zawodu jest często postrzegana jako dowód na gotowość do rozwoju i otwartość na nowe możliwości – konkludują autorzy badania.

Praca za granicą? No jasne!

Z badania Pracuj.pl wynika, że otwartość na zmiany wśród pracowników obecnych na polskim rynku pracy wiąże się nie tylko ze zmianą branży i zawodu, ale także ze zmianą kraju.

Jedna trzecia respondentów pracowała już za granicą. Fakt, że wielu Polaków ma już doświadczenie w pracy za granicą, z pewnością wpływa na ich większą otwartość na takie możliwości w przyszłości. Niemal czterech na dziesięciu Polaków (39 proc.) deklaruje gotowość do wyjazdu za granicę w celu podjęcia pracy – sugerują analitycy Pracuj.pl.

Największą gotowość do wyjazdu za granicę deklarują młodzi Polacy. Wśród przedstawicieli pokolenia Z odsetek otwartych na wyjazdy do pracy w innych krajach wzrasta do 51 proc. Wśród motywacji wybija się szansa na lepsze zarobki, ale coraz ważniejsza staje się możliwość zdobycia nowych doświadczeń i umiejętności, które są cenione na międzynarodowym rynku pracy. do tego globalizacja i rozwój technologii sprawiają, że praca za granicą jest bardziej dostępna i atrakcyjna niż kiedykolwiek wcześniej bez konieczności wyjazdu na stałe.

Kalina Walento-Furmańska, ekspertka Pracuj.pl, zwraca uwagę to jaką ewolucję przeszło zjawisko pracy za granicą.

W przeszłości Polacy często wyjeżdżali za granicę jako pracownicy niewykwalifikowani, podejmując się często prac fizycznych. (..) Współcześni polscy emigranci to w dużej mierze wykwalifikowani specjaliści, którzy są cenieni na międzynarodowych rynkach pracy – wskazuje.

Jak dodaje, Polacy mają dostęp do szerokiego wachlarza możliwości zawodowych i edukacyjnych w całej Europie.

Ich kompetencje, doświadczenie oraz wykształcenie sprawiają, że są oni poszukiwani w różnych branżach, od technologii informacyjnych po sektor finansowy i medyczny – zauważa.

Jak szukamy pracy?

Większość badanych szuka pracy za pośrednictwem portali z ofertami pracy (69 proc.). Spory odsetek (45 proc.) korzysta z aplikacji mobilnych. Strony internetowe pracodawców stanowią źródło informacji dla 42 proc. respondentów, a media społecznościowe są wykorzystywane przez 34 proc. badanych. 28 proc. respondentów przekazuje swoje CV znajomym, licząc na polecenie.

25 proc. badanych deklaruje, że biorą udział w rekrutacjach wewnętrznych. To znak, że wiele osób, które myślą o zmianie specjalizacji, nie rozważa przy tym porzucenia obecnego pracodawcy – odnotowuje Pracuj.pl w raporcie.

REKLAMA

Usługi agencji pracy wskazuje 24 proc., a 18 proc. – programy poleceń pracowniczych.

Jeśli chodzi o miejsca, w których Polacy najczęściej szukają pracy, dom jest zdecydowanym liderem – tak wskazuje 79 proc. badanych. Niemniej jednak aż 37 proc. Polaków pracy szuka… w pracy. Niemal czterech na dziesięciu Polaków wskazuje, że zdarzyło im się przeglądać oferty zatrudnienia w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych u obecnego pracodawcy – informuje Pracuj.pl

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA