REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Twoje rachunki za prąd się zmienią. Od dzisiaj obowiązują nowe stawki

O około 120 zł mniej za energię elektryczną miesięcznie zapłacimy dzięki wejściu w życie rozporządzenia o 12-procentowej obniżce cen prądu dla gospodarstw domowych. Przepisy, które obowiązują od wtorku 19 września, nakładają na sprzedawców energii elektrycznej obowiązek obniżenia kwoty należności o 12 proc. iloczynu średniej ceny energii dla taryfy G11 oraz wolumenu 2523 kWh.

19.09.2023
13:41
cena-energii-mniejsze-rachunki
REKLAMA

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie sposobu kształtowania i kalkulacji taryf oraz sposobu rozliczeń w obrocie energią elektryczną zobowiązuje sprzedawców do wprowadzenia nowego sposobu rozliczeń z odbiorcami w gospodarstwach domowych.

REKLAMA

Nowe zasady mają premiować oszczędzanie energii elektrycznej, wyrażenie zgody, otrzymywanie faktur VAT w formie elektronicznej, czy bycie prosumentem, czyli jednocześnie drobnym producentem energii (głównie z fotowoltaiki).

Obniżka rachunków w zamian za zgodę na marketing

Największe kontrowersje budzi fakt, że do nagradzanych „aktywnościowych i efektywnościowych” postaw odbiorców zaliczono też otrzymywanie komunikacji marketingowej od dostawców energii elektrycznej. Krytycy tego zapisu zwracają uwagę, że komunikacja marketingowa dostawców energii, którzy podlegają państwowym spółkom energetycznym to obecnie nachalna prorządowa propaganda wyborcza.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska obiecuje, że zmiana rozporządzenia ma przynieść każdemu gospodarstwu domowemu wymierną korzyść finansową w postaci pomniejszenia rocznego rozliczenia za energię o równowartość jednego przeciętnego miesięcznego rachunku. W praktyce obniżka ma wynieść około 120 zł.

Więcej o energetyce przeczytacie w tych tekstach:

Sprzedawcy energii mają też obowiązek jasnego informowania odbiorców o zmianach w rozliczeniach oraz o wysokości premii i terminie jej przyznawania. Resort Anny Moskwy zapewnia, że inicjatywa ta ma na celu zwiększenie przejrzystości działań na rynku energii elektrycznej oraz wzmocnienie praw odbiorców w gospodarstwach domowych.

Wsparcie dla OZE

Przy okazji postanowiono wspomóc wytwórców energii z odnawialnych źródeł. Nowelizacja rozporządzenia ma ułatwić im zarządzanie bilansem mocy w systemie, a także zwalnia odbiorców z opłat za ponadumowny pobór energii biernej i przekroczenie mocy umownej, w przypadku gdy wynikają one z poleceń operatorów lub z usług świadczonych na ich rzecz.

Resort klimatu zapewnia, że wprowadzane zmiany przyczynią się do stworzenia dla odbiorców zachęt do bardziej świadomego zarządzania zużyciem energii, zwiększających elastyczność pracy systemu. Mogą one polegać m.in. na dodatkowym zużyciu energii elektrycznej na polecenie operatora w okresach nadpodaży generacji OZE w systemie, bez obciążania użytkowników systemu za dodatkową moc pobieraną z systemu.

REKLAMA

Dzięki temu użytkownicy systemu będą mogli aktywnie uczestniczyć w wykorzystywaniu nadmiaru energii elektrycznej, co jest szczególnie istotne w kontekście rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce – przekonuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA