REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Koks coraz bardziej w cenie. W JSW feta, tylko górnicy psują nastrój, bo znowu czegoś chcą

Jeszcze we wrześniu mają wystartować negocjacje dotyczące ostatecznego kształtu unijnego aktu w sprawie surowców krytycznych. Wszystko wskazuje na to, że uda się umieścić na tej liście też węgiel koksowy. Z tego względu ten w ostatnim czasie z tygodnia na tydzień tylko drożeje. To z kolei bardzo cieszy spółkę JSW, która też na tym zyskuje. Jedynym jej zmartwienie są górnicy, którzy przypominają, że ustalono z nimi wypłatę specjalnej nagrody, której cały czas nie ma na ich kontach.

19.09.2023
10:38
wegiel-koksowy-akcje-JSW
REKLAMA

Surowce krytyczne UE to te, których Bruksela zamierza zwiększyć podaż, kreśląc też w ten sposób unijne bezpieczeństwo energetyczne. Za chwilę zaczną się w tej sprawie negocjacje między najważniejszymi unijnymi instytucjami. Ich zakończenie przewidziane jest jeszcze w tym roku, w drugiej połowie grudnia. Ale wszystko wskazuje, że finisz tych rozmów powinien być zgodny z interesami Polski, która od dłuższego czasu zabiega o to, żeby wśród tych surowców krytycznych nie zabrakło też węgla koksowego. 

REKLAMA

Wszystko wskazuje na to, że w sprawie węgla koksowego stanowisko Rady będzie zbieżne z tym co proponuje Komisja i Parlament - twierdzi w rozmowie z PAP eurodeputowana Izabela Kloc.

Węgiel koksowy drożeje, w JSW się cieszą

A skoro jesteśmy coraz bliżej do włączenia węgla koksowego na listę surowców strategicznych UE, to w takim razie musimy być świadkami też zwyżki cenowej. I rzeczywiście, przez ostatnie dwa miesiące koks zyskał ok. 28 proc. na cenie. To zaś cieszy JSW, która tylko na tym zyskuje, co wyraźnie widać na kursie akcji spółki. Obecnie udziały JSW zbliżają się do poziomu 44 zł za walor. Tym samym po miesiącach wracamy do poziomów cenowych z marca ub.r. Pod koniec marca wszak za jedną akcję JSW przyszło płacić nawet prawie 48 zł. Potem jednak było znacznie gorzej i widzieliśmy same spadki. Koniec końców w połowie sierpnia za akcję JSW trzeba było zapłacić raptem niewiele więcej niż 34 zł. Tak tanio ostatni raz było w październiku 2022 r. Ale im bliżej rozstrzygnięć dotyczących unijnej listy surowców krytycznych, tym lepiej i akcje JSW są droższe z dnia na dzień.

Więcej o JSW przeczytasz na Spider’s Web:

Dobre nastroje psują górnicy żądający nagród

Obecny klimat w jastrzębskiej spółce byłby idealny, gdyby nie jedna rzecz. Związkowcy uparcie bowiem przypominają ustalenia z lutego 2023 r. przy okazji podpisywania porozumienia płacowego. Wtedy dogadano się, że po ocenie wyników spółki za pierwsze półrocze br., podjęte będą rozmowy o wypłacie pracownikom dodatkowej nagrody. Okazuje się jednak, że mimo tego, że JSW obecnie na swoją sytuację finansową nie może raczej się skarżyć, to do wypłaty tych nagród specjalnie się nie pali. Wyliczono, że obciąży to budżet spółki kwotą 302 mln zł. 

REKLAMA

Po kolejnej rundzie negocjacji, zakończonych fiaskiem, górnicy zdenerwowali się już nie na żarty i zaczęli zapowiadać 29 września, czyli na ok. dwa tygodnie przed wyborami parlamentarnymi, manifestacją w Warszawie przed siedzibą Ministerstwa Aktywów Państwowych. Rząd szybko na te słowa zareagował i wyznaczył Marka Wesołego, kolejnego już pełnomocnika premiera Mateusza Morawieckiego ds. górnictwa na negocjatora. Na razie nie wiadomo, co dalej z wypłatą tych nagród, wiadomo za to, że żadnej górniczej manifestacji pod koniec września w Warszawie nie będzie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA