REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Wielkie sprzątanie po węglu w Polsce. Państwo weźmie na siebie gigantyczne koszty NABE

Skarb Państwa udzieli Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego gwarancji za zobowiązania, które będą szły w dziesiątki miliardów złotych rocznie. NABE to państwowy twór przejmujący aktywa węglowe obciążające spółki energetyczne, których wydatki byłyby nie do udźwignięcia bez pomocy rządu. Cała operacja ma pozwolić na odejście Polski od wysokoemisyjnej energetyki węglowej i przejście na ekologiczne źródła energii.

19.07.2023
10:14
wegiel-PGE-strategia
REKLAMA

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zasadach udzielania przez Skarb Państwa gwarancji za zobowiązania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE). Przepisy są forsowane przez ministra aktywów państwowych. Jak wskazuje „Rzeczpospolita”, tylko w tym roku na same wydatki i gwarancje potrzebne będzie nawet 60 mld zł.

REKLAMA

To milowy krok na drodze do zagwarantowania Polsce sprawnej i przede wszystkim bezpiecznej transformacji energetycznej – powiedział szef MAP Jacek Sasin.

Na bazie proponowanych przepisów Skarb Państwa będzie mógł udzielać gwarancji dla NABE, która ma umożliwić przeprowadzenie transformacji polskiej elektroenergetyki. NABE ma być nie tylko grabarzem polskiej energetyki węglowej, ale także gwarantem bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Zgodnie z proponowaną ustawą gwarancje państwa sięgną aż 70 proc. zobowiązań NABE, a czas ochrony gwarancyjnej to osiem lat od startu tej agencji. Jak czytamy w „Rzeczpospolitej”, kluczowe było porozumienie z bankami, które miały zgodzić się na udział w zakupie uprawnień do emisji dwutlenku węgla.

Bezpieczeństwo energetyczne

Resort aktywów państwowych tłumaczy, że gwarancje Skarbu Państwa są konieczne dla utworzenia NABE. Pozwolą one pozyskać na rynku finansowym środki niezbędne do dalszej działalności, a nabycie przez Skarb Państwa elektrowni węglowych odciąży ich obecnych właścicieli i umożliwi im pozyskanie kapitału na inwestycje zero- i niskoemisyjne.

Polacy zyskają dzięki działaniu NABE wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego i przyspieszenie transformacji elektroenergetyki, a przez to czystsze powietrze – zapewnia MAP.

REKLAMA

Utworzenie NABE odbędzie się w dwóch etapach. W pierwszym Skarb Państwa nabędzie od spółek z udziałem Skarbu Państwa, czyli od PGE, Enei, Tauronu oraz Energi i ich spółki zależne zajmujące się wytwarzaniem energii elektrycznej w konwencjonalnych elektrowniach węglowych. Będą to PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, Tauron Wytwarzanie, Enea Wytwarzanie, Enea Elektrownia Połaniec oraz Energa Elektrownie Ostrołęka.

W drugim etapie spółki zostaną skonsolidowane w ramach spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (GiEK). Nastąpi to poprzez wniesienie przez Skarb Państwa akcji lub udziałów tych spółek na podwyższenie kapitału zakładowego PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. GiEK będzie następnie funkcjonować jako NABE.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA