REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

NABE prawie gotowe. Związkowcy skonsternowani

Ostatni raz o Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) Jacek Sasin wspominał na początku marca. Rząd decyzję w tej sprawie miał podjąć na przełomie marca i kwietnia. Ale zamiast ogłoszenia postanowienia zaczęły się kłótnie w sprawie Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. Struktura organizacyjna NABE jest już gotowa. Chociaż związkowcy dalej nie wiedzą, na czym stoją.

21.04.2023
10:15
NABE-transformacja-energetyczna
REKLAMA

NABE ma jedno, podstawowe zadanie: posprzątać po innych spółkach (PGE, Tauron, Enea i Energia) aktywa węglowe, dzięki czemu te będą mogły rozwijać zielone skrzydła. Pierwotnie Agencja miała powstać już pod koniec 2022 r., ale wtedy okazało się, że wycena aktywów węglowych, to nie taka prosta sprawa. Potem wicepremier i szef aktywów państwowych Jacek Sasin mówił o końcu marca 2023 r. Tymczasem zbliżamy się do końca kwietnia, a o NABE ani widu ani słychu. Okazuje się jednak, że cały czas prowadzone są w tym celu działania. Gotowa jest już przyszła struktura organizacyjna NABE, chociaż związkowcy dalej mają sporo wątpliwości. 

REKLAMA

Wciąż nie mamy pewności co do przyszłości poszczególnych lokalizacji bloków energetycznych. Przypominamy, że ciągle też nie znamy mechanizmu wsparcia na zasadzie Rynku Mocy - mówi w rozmowie z Bizblog.pl Bogdan Tkocz z Solidarności w Tauron Serwis, członek Regionalnej Rady ds. Sprawiedliwej Transformacji Województwa Śląskiego.

NABE ma już strukturę organizacyjną

Dotarliśmy do planów dotyczących struktury organizacyjnej NABE. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami Agencja ma powstać na bazie spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. I będzie wydzielona część z aktywami wytwórczymi oraz część bez nich.

W pierwszej znajdzie się miejsce dla Tauron Wytwarzanie (w tym Tauron Serwis i Bioeko Grupa Tauron), dla Enea Wytwarzanie i Enea Elektrownia Połaniec (wraz z Enea Połaniec Serwis i Enea Bioenergia) oraz Energa Elektrownie Ostrołęka (razem z Energa Serwis i ECARB). Znajdzie się tam też Enea Trading (wspólny podmiot Enea Wytwarzanie i Enea Elektrownia Połaniec). Z kolei w grupie nie obarczonej aktywami wytwórczymi znaleźć mają się takie spółki jak: RAMB, Eltur Serwis, Bestgum Polska, Elkom, Elmen, Energoserwis Kleszczów, Elbest Security, Megaserwis, Betrans oraz PTE Nowy Świat). Ale co w takiej strukturze będzie dziać się z blokami węglowymi?

Nie wiemy, czy będzie program modernizacji bloków 200 MW i na jakich zasadach. Godziny wypracowane nie powinny być jedyny kryterium dotyczącym ich modernizacji. Każda z lokalizacji powinna być zabezpieczona pod względem właśnie pewności działalności wytwórczej - komentuje Bogdan Tkocz.

Niektórzy związkowcy dalej też opowiadają się za podziałem w NABE na węgiel kamienny i brunatny. I dalej podkreślają, że porzucenie węgla nie jest dobrym rozwiązaniem.

Modernizacja bloków powinna być prowadzona w oparciu o instalacje przechwytywania CO2. Dlaczego nie nie rozwijać tej technologii i korzystać z osiągnąć nauki? Odejście od własnego surowca to błąd - nie ma wątpliwości Tkocz.

Trwa przeciąganie liny między Katowicami a Bełchatowem

REKLAMA

Znaków zapytania ma by znacznie więcej. Np. wciąż nie ma oficjalnej informacji, co do głównej siedziby NABE. Pierwotnie w tym celu wskazywano Bełchatów, bo też tutaj mieści się PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Ale potem coraz więcej do powiedzenia mieli politycy PiS związani z województwem śląskim i też tamtejsi związkowcy. W ten sposób Bełchatów zyskał konkurenta, czyli Katowice. Do dzisiaj Ministerstwo Aktywów Państwowych żadnego z tych miast jednoznacznie nie wskazało. Tymczasem związkowcy ze Śląska twierdzą, że wskazanie na Bełchatów może przekreślić unijne fundusze dla tamtego regionu.

Dobrze wiedzieć czy spółka z lokalizacją w Bełchatowie będzie mogła skorzystać z finansów, które się pojawią w kontekście transformacji - zastanawia się Tkocz.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA