REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

I po co wam te panele i pompy? Oto odpowiedź Polaków

Sieć Żabka ma być jednym z pierwszych klientów nowej elektrowni słonecznej, uruchomionej przez Qair Polska w Kaliszu Pomorskim. W kolejce ustawiają się też inni. Inwestor przekonuje, że dzięki temu cały region zrobił spory krok w kierunku neutralności klimatycznej.

19.09.2023
5:31
panele-sloneczne-spoldzielnie-dotacje
REKLAMA

Transformacja energetyczna w Polsce już trwa i wcale nie trzeba do tego Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, która ma coraz mniejsze szanse, żeby powstać jeszcze w tej kadencji Sejmu. Zwłaszcza że marszałek Elżbieta Witek publicznie zapowiedziała, że we wrześniu żadnego dodatkowego posiedzenia nie zwoła. Ale przymuszeni bardzo drogim gazem i węglem Polacy sami zaczęli szukać oszczędności i też porzucać paliwa kopalne. Rekordowy na cały świat przyrost sprzedaży pomp ciepła w naszym kraju w 2022 r. to tylko jeden z przykładów tego zjawiska. Mamy już też blisko 1,3 mln prosumentów, a przecież Polityka Energetyczna Polski do 2040 r. w pierwotnej wersji zakładała, że będzie ich miliona, ale w 2030 r. Przyłączona zaś moc instalacji słonecznych to już teraz ponad 14,6 GW. A teraz do tej energetycznej korony dochodzi kolejny diament: elektrownia słoneczna w Kaliszu Pomorskim.

REKLAMA

Energia odnawialna jest niezwykle istotnym elementem sektora energetycznego, a wszelkie działania w zakresie jej wykorzystania to inwestycja w naszą przyszłość. Gmina Kalisz Pomorski zawsze wspiera projekty, które z jednej strony przysłużą się poprawie jakości życia naszych mieszkańców, a jednocześnie nie wpływają negatywnie na piękny krajobraz naszej Gminy - przekonuje Janusz Garbacz, burmistrz Kalisza Pomorskiego.

Energia słoneczna dla 20 tys. gospodarstwo domowych

Qair Polska stoi za uruchomieniem w Kaliszu Pomorskim elektrowni słonecznej (na zdjęciu poniżej), która pod względem mocy plasuje się w pierwszej krajowej dziesiątce.

energia-sloneczna-nowa-elektrownia
materiały prasowe Qair Polska

To imponujący kompleks, obejmujący 82 hektary powierzchni całkowitej, na której zamontowano ponad 112 tysięcy modułów paneli solarnych oraz 240 inwerterów. Obiekt jest wyposażony w osiem stacji transformatorowych, a linia wysokiego napięcia (110kV) mierzy 11 kilometrów. Całość wyprodukowanej energii będzie, sprzedana klientom komercyjnym w ramach umów corporate Power Purchase Agreement (cPPA). Jednym z pierwszych klientów, który zabezpieczył w ten sposób dostawę 1,7 GW energii słonecznej przez następnych 15 lat, jest sieć Żabka.

Więcej o energii słonecznej przeczytasz na Spider’s Web:

Zgodnie z przyjętą strategią rozwoju spółki, priorytetem są dla nas wielkoskalowe projekty, które pozwalają znacząco przyspieszyć proces dojścia do zeroemisyjnej gospodarki - twierdzi Krzysztof Wojtysiak, CEO Qair Polska.

Energia słoneczna z tej elektrowni o mocy 60 MW może zaspokoić roczne potrzeby energetyczne w sumie nawet 20 tys. gospodarstw domowych. I przy okazji zredukować też emisje CO2 o 50 tys. ton dwutlenku węgla co roku. Dla Qair Polska elektrownia w Kaliszu Pomorskim to największa dotychczas inwestycja pod względem mocy. Spółka zapowiada, że w 2024 r. moc operacyjna wszystkich jej elektrowni w Polsce przekroczy poziom 500 MW.

REKLAMA

Coraz więcej słońca w polskim miksie energetycznym

Ten oddolny skręt Polaków w kierunku odnawialnych źródeł energii widać coraz bardziej w strukturze naszego miksu energetycznego, tradycyjnie opartego głownie na paliwach kopalnych. Jak wykazuje to Przegląd Węglowy Fundacji Instrat za sierpień 2022 r. - ponad rok temu instalacje słoneczne odpowiadały już za 8 proc. miksu. Do tego wyniku ponownie zbliżyliśmy się (7,8 proc.) w kwietniu 2023 r.. Ale w maju energia słoneczna odpowiadała już za 12,8 proc. polskich mocy, w czerwcu to było już 14,2 proc., a w lipcu - 14,1 proc. Równolegle w lipcu br. było tylko 4,55 TWh z węgla kamiennego, czyli prawie o 25 proc. mniej niż rok temu.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA