REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Padł rekord w hipotekach. Bańka mieszkaniowa pięknie napęczniała

Wartość kredytów mieszkaniowych, o które wystąpili w październiku 2023 r. klienci banków i SKOK-ów wzrosła o 254 proc. proc. – wynika z najnowszego BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe. Oznacza to, że w przeliczeniu na dzień roboczy instytucje udzielające kredyty hipoteczne przesłały do Biura Informacji Kredytowej zapytania o na kwotę wyższą o 254 proc. w porównaniu do października 2022 r. W ten sposób średnia wartość hipoteki, o którą starali się klienci, osiągnęła najwyższy poziom w historii. Trudno się oprzeć wrażeniu, że napędzające się wzajemnie ceny nieruchomości i wartości kredytów znów pompują nam banieczkę mieszkaniową.

08.11.2023
9:18
Padł rekord w hipotekach. Bańka mieszkaniowa napęczniała
REKLAMA

Kredyty hipoteczne starało się w październiku zaciągnąć 41,35 tys. kredytobiorców, rok wcześniej było to 13,95 tys. Wzrost ujęciu liczbowym wyniósł więc 197 proc. W porównaniu do września 2023 r. liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy wzrosła o 13 proc. Z kolei średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego wzrosła do 421 tys. zł, osiągając najwyższy poziom w historii, o 25 proc. więcej niż w październiku 2022 r. i 0,9 proc. przewyższając tę z września 2023 r.

REKLAMA

Popyt na kredyty mieszkaniowe jest bardzo wysoki. Potencjalni kredytobiorcy złożyli w październiku tego roku wnioski kredytowe na wartość aż dwuipółkrotnie wyższą niż przed rokiem. Indeks Popytu utrzymuje się na historycznie najwyższych poziomach – komentuje wyniki badania Sławomir Nosal z Biura Informacji Kredytowej.

Polacy rzucili się Bezpieczny kredyt 2 proc.

Jest kilka powodów tak wysokiej wartości Indeksu Popytu. Po pierwsze mocny skok rok do roku liczby wnioskujących o kredyt mieszkaniowy – z 14 tysięcy do 41,4 tysiąca.

W znacznej mierze efekt dużego zainteresowania kredytem mieszkaniowym w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2 proc. 59 proc. wśród osób ubiegających się o kredyt mieszkaniowy w październiku br. to osoby w wieku do 45 lat, nieposiadające wcześniej kredytu mieszkaniowego, składające wniosek o kredyt do kwoty 600 tys. zł w banku uczestniczącym w programie – wylicza Sławomir Nosal.

Więcej wiadomości o programie Bezpieczny kredyt 2 proc.

I dodaje, że popyt na kredyty mieszkaniowe rośnie też wśród osób, które z przyczyn formalnych nie mogą być beneficjentami programu, ale zwiększyła się ich zdolność kredytowa po realnym wzroście wynagrodzeń, spadku stawki WIBOR w reakcji na obniżkę stóp NBP o 0,75 punktu procentowego i w oczekiwaniu na dalsze cięcia).

Imponujący wzrost wartości kredytów w październiku wynika również z efektu statystycznego. Przed rokiem o hipoteki wnioskowało wyjątkowo mało osób.

Źródło: BIK

Średnia wartość hipoteki na rekordowym poziomie

Olbrzymie znaczenie dla wskazania Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe ma również wzrost średniej kwoty wnioskowanego kredytu do rekordowych 421 tys. zł – to aż o jedną czwartą więcej niż średnia wartość hipoteki z października 2022 r.

Wynika to zarówno ze wzrostu cen nieruchomości, jak i z faktu, że duża część osób chcących skorzystać z programu Bezpieczny kredyt 2 proc. składa wnioski na kwoty zbliżone do górnego poziomu ograniczenia w tym programie – 500 tys. zł dla singli i 600 tys. zł dla małżeństw – wyjaśnia Sławomir Nosal.

Jego zdaniem wysoki popyt na kredyty mieszkaniowe powinien się utrzymać z tych samych powodów, które doprowadziły do wzrostu zainteresowania hipotekami we wrześniu i październiku 2023 r., a które przedstawiliśmy powyżej.

Bańka mieszkaniowa? Już mówią o tym głośno

Efekt może być więc taki, że w kolejnych miesiącach dynamika cen mieszkań w Polsce dalej będzie rosnąć, a kredyty hipoteczne będą próbowały ją dogonić. Do tej pory największe szaleństwo zakupowe na rynku mieszkań przypadło na trzeci kwartał 2023 r. Efekty opisała Agata Kołodziej: w Krakowie ceny nowych mieszkań od deweloperów na koniec września wzrosły rok do roku prawie o 30 proc., a w Warszawie niemalże o 20 proc.

REKLAMA

Wnioski?

Niewykluczone, że jesteśmy w schyłkowej fazie tej paniki, bo coraz więcej przedstawicieli branży zaczyna głośno mówić, że dalej się tak nie da, że to mu runąć – napisała Agata w materiale Mieszkania zrobią cenowego fikołka. Wielu Polaków mocno się zdziwi.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA