REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze /
  3. Poradniki
  4. Prawo - poradniki /

Bezpieczny kredyt 2 proc. Czy można spłacić go wcześniej bez utraty dopłat?

Nadpłata kredytu hipotecznego pozwala w sposób elastyczny zarządzać domowym budżetem, generując przy tym oszczędności. Przy kredytach komercyjnych kredytobiorca ma możliwość dokonania nadpłaty w niemal każdym momencie, jednak Bezpieczny kredyt 2 proc. rządzi się nieco innymi prawami. Czy można go nadpłacać? Co stanie się z mieszkaniem, gdy kredytobiorca wstąpi w związek małżeński?

27.10.2023
9:09
Bezpieczny kredyt 2 proc. Czy można spłacić go wcześniej?
REKLAMA

Bezpieczny kredyt 2 proc. - preferencyjne, ale czy elastyczne zasady?

REKLAMA

Środki finansowe pozyskane z Bezpiecznego kredytu 2 proc. mają ułatwić zakup pierwszego mieszkania małżeństwom, singlom czy osobom pozostającym w związkach nieformalnych, które wychowują przynajmniej jedno dziecko. Kredyt ten rządzi się nieco innymi prawami niż tradycyjny kredyt hipoteczny.

W ciągu pierwszych 10 lat kredytobiorca uzyskuje dopłaty rządowe, dzięki którym pojedyncza rata kredytu ulega zmniejszeniu. Niemniej jednak zobowiązany jest przestrzegać pewnych zasad, których złamanie może skutkować odebraniem dopłat. Bezpieczny kredyt 2 proc. udzielany jest więc na preferencyjnych warunkach, ale nie daje tak dużej elastyczności, jak kredyty hipoteczne bez dopłat. Przekłada się to między innymi na brak możliwości nadpłacenia zobowiązania w dowolnym momencie.

Kiedy można nadpłacić Bezpieczny kredyt 2 proc.?

Nadpłata kredytu polega na przekazaniu bankowi większej ilości środków pieniężnych w ramach raty kredytu, niż wynika to z harmonogramu spłaty. Jest ona o tyle korzystna, że pozwala zmniejszyć kapitał, od którego naliczane są odsetki. Z drugiej strony, banki mogą pobierać prowizję od nadpłacających kredyt hipoteczny. Zasady te dotyczą kredytów udzielanych na warunkach komercyjnych, jednak w przypadku Bezpiecznego kredytu 2 proc. wyglądają one nieco inaczej. Kredytobiorca ma prawo do nadpłaty, ale dopiero po trzech latach od udzielenia kredytu przez bank. Jeśli zdecyduje się na ten krok wcześniej, utraci dofinansowanie, przez co jego rata drastycznie wzrośnie.

Od tej reguły istnieje pewien wyjątek, który mówi, że nadpłata Bezpiecznego kredytu 2 proc. może nastąpić w dowolnym momencie, jeśli dotyczy części zobowiązania objętej gwarancją BGK na brakujący wkład własny. Kredytobiorca, który zdecyduje się nadpłacić kredyt, nie poniesie w związku z tym żadnych dodatkowych kosztów. Banki, które udzielają finansowania, nie pobierają bowiem od swoich klientów prowizji za nadpłatę.

Więcej o Bezpiecznym kredycie 2 proc. przeczytasz na Bizblog.pl:

Czy warto nadpłacić Bezpieczny kredyt 2 proc.?

Nadpłata kredytu zwykle jest korzystna dla kredytobiorców, jednak w przypadku tego konkretnego zobowiązania warto się z nią wstrzymać. Należy odczekać minimum trzy lata, aby nie utracić prawa do dopłat. Ponadto w ciągu pierwszych 10 lat kwota kredytu i tak jest stosunkowo niska (kredytobiorca reguluje zobowiązanie w ratach malejących), co powoduje, że koszt kredytu również nie będzie wysoki. Po 10 latach kredytobiorca ma prawo do jednorazowej, wyższej nadpłaty, która znacznie obniży wysokość jego zobowiązania. Niemniej jednak każdy przypadek warto przeanalizować odrębnie, mając na uwadze między innymi obecną sytuacją rynkową.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA