Kłótnia o program Pierwsze klucze. Ministra: działamy, aby program nie wszedł w życie
W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano założenia programu dopłat do zakupu mieszkania Pierwsze klucze. Ma być ulepszonym następcą zakończonego ponad rok temu Bezpiecznego kredytu 2 proc., który mocno wywindował ceny. Jednak pomysł ciągle dzieli koalicjantów, szanse na jego wprowadzenie wydają się więc dziś nikłe. - Działamy, aby „Pierwsze Klucze” nie weszły w życie. Dotychczas jesteśmy w tym bardzo skuteczni - napisała Katarzyna Pełczyńska- Nałęcz (Polska 2050), ministra Funduszy i Polityki Regionalnej.

Mimo że zapowiedzi nowego programu dopłat do zakupu mieszkania Pierwsze klucze, który będzie następcą Bezpiecznego kredytu 2 proc., słychać od dawna, oficjalnie założenia Ministerstwo Rozwoju i Technologii zaprezentowało dopiero 13 lutego. I choć głównym problemem jest to, że wśród koalicjantów nie ma zgody na wprowadzenie programu z obawy o wzrost cen, właśnie trafił on do wykazu rządowych prac.
Rozwiązania zawarte w projektowanej ustawie są jednym z instrumentów wspierających gospodarstwa domowe w zakresie poprawy warunków mieszkaniowych, uzupełniając pozostałe rozwiązania wspierające rozwój mieszkalnictwa – czytamy w założeniach projektu ustawy.
Pełczyńska-Nałęcz: po obaleniu Kredytu 0 proc., działamy dalej
Przepraszam, byłem zajęty. Czy dobrze widzę, że w międzyczasie dopłaty dla banków i deweloperów trafiły do wykazu prac legislacyjnych rządu? – zdziwił się na platformie X Adrian Zandberg z Partii Razem.
Na wpis Zandberga odpowiedziała Katarzyna Pełczyńska- Nałęcz (Polska 2050), ministra Funduszy i Polityki Regionalnej, która również jest przeciwniczką wejścia w życie programu.

Szydera z trybun, zamiast walki na boisku - to choroba nieskutecznych polityków. My w trakcie, gdy Pan był „zajęty”, zdążyliśmy już zgłosić zdanie odrębne w tej sprawie i po obaleniu Kredytu 0 proc., działamy aby "Pierwsze Klucze" również nie weszły w życie. Dotychczas jesteśmy w tym bardzo skuteczni. Zamiast śmieszkować, zapraszam więc do pracy na rzecz budowy dobrej polityki mieszkaniowej. Razem – skwitowała ministra.
Więcej wiadomości na temat mieszkań można przeczytać poniżej:
Pierwsze klucze. Założenia programu
Największą zmianą w nowym programie dopłat do zakupu pierwszego mieszkania ma być to, że obejmie mieszkania i domy tylko na rynku wtórnym (wyjątkiem są nowe inwestycje budownictwa społecznego, jak spółdzielnie czy TBS-y). Jeśli program wejdzie w życie dopłaty do kredytów obejmować będą 120 pierwszych rat - podano w wykazie prac rządu.
Program ma obowiązywać do końca 2030 r., a limit wniosków do programu wynosić będzie 10 tys. na kwartał. Wprowadzone zostaną też limity ceny metra kwadratowego – te będą ustalane corocznie, możliwość odmiennego niż ustawowy limitu ceny dostaną też rady gminy. Kredyt ma być udzielany na okres co najmniej 15 lat, ze stopą oprocentowania na poziomie stałym ustalonym na okres 60 miesięcy.