REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zakupy
  3. Podatki

Oszustwo na kasę fiskalną. Złodzieje ukradną ci dane, a skarbówka przywali taką karę, że się nie pozbierasz

Ministerstwo Finansów ostrzega przed pojawiającymi się w internecie ofertami kas rejestrujących, które działają rzekomo na smartfonach. Obecnie podatnicy mogą używać wyłącznie kas rejestrujących, które posiadają homologację Głównego Urzędu Miar.

08.11.2019
16:24
wzrost cen inflacja
REKLAMA

Przypominamy, że nadal trwają prace legislacyjne dot. kas rejestrujących mających postać oprogramowania (tzw. kas wirtualnych), do zainstalowania na różnych urządzeniach, w tym np. na smartfonach. Obecnie żadne oprogramowanie nie może samoistnie pełnić roli kasy rejestrującej, nie istnieje na razie legalna kasa na smartfony

- poinformowało w. patek Ministerstwo Finansów.
REKLAMA

Kasa fiskalna na telefon? Stracisz dane i podpadniesz skarbówce

Fiskus sugeruje, że pojawiające się w internecie ogłoszenia mogą zawierać nieprawdziwe informacje, a korzystanie z nich może być ryzykowne, bo nosi znamiona próby wyłudzenia wrażliwych danych.

Tym samym korzystanie z obecnie oferowanych kas na smartfony nie będzie oznaczać, że podatnik wywiązuje się z obowiązku rejestracji sprzedaży na kasie rejestrującej

– ostrzega resort finansów.

Sprzedaży z pominięciem kasy fiskalnej bez wydania paragonu jest przestępstwem skarbowym i grozi za to kara grzywny do 180 stawek dziennych. Najniższa możliwa stawka dzienna to 50 zł, a najwyższa – 20 tys. zł. Minimalna kara grzywny za przestępstwo skarbowe wynosi 500 zł, a maksymalna 3,6 mln zł! Jeśli pominięcie kasy przy dokonywaniu sprzedaży zostanie uznane za incydentalne, wówczas jest kwalifikowane jako wykroczenie skarbowe. Grzywna w tym wypadku wynosi od 150 zł do 30 000 zł.

Wirtualne kasy wejdą z opóźnieniem

Potwierdzenie dokonania transakcji za pomocą aplikacji zainstalowanego w smartfonie miało wejść w życie 1 stycznia 2020 r. W październiku okazało się, że konieczność notyfikacji przepisów w Brukseli wydłuży termin o co najmniej pół roku.

Jak zapowiedział Zbigniew Makowski, zastępca dyrektora departamentu podatku od towarów i usług, rozporządzenie dotyczące wirtualnych kas fiskalnych ma wyjść z w Ministerstwa Finansów w listopadzie. To oznacza, że wejść w życie może nie na początku, a w połowie przyszłego roku.

REKLAMA

Z uwagi na konieczność notyfikacji przepisów Komisji Europejskiej termin się wydłuży. Chcielibyśmy, aby zmiany zaczęły obowiązywać jak najszybciej. Biorąc pod uwagę, kiedy oprogramowanie będzie mogło pojawić się na rynku, myślę, że w praktyce system ruszy w połowie przyszłego roku

– powiedział Zbigniew Makowski.
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA