Odchodzą z polskich kopalń stawiać turbiny wiatrowe. Cały świat chce ich zatrudniać
Rozpoczęła się kolejna odsłona programu, który przygotowuje górników do pracy w sektorze energetyki odnawialnej „Wiatr – kopalnia możliwości”. Organizowane w Szczecinie szkolenie spełnia standardy Global Wind Organisation, Urzędu Dozoru Technicznego oraz Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Osoby, które je ukończą, będą mogły pracować przy instalacji i serwisowaniu turbin nie tylko w Polsce, ale na całym świecie.
Z ankiety przeprowadzonej wśród pracowników Polskiej Grupy Górniczej (PGG) wynika, że zdecydowana większość z nich wyraziła gotowość wcześniejszego odejścia z górnictwa. Podstawowym warunkiem jest odpowiednie zabezpieczenie finansowe oraz zadbanie o kariery zawodowych górników po odejściu z branży wydobywczej. Przykładem jest zainaugurowany już w 2023 r. program „Wiatr – kopalnia możliwości”, adresowany do tych, którzy chcą się przebranżowić. Organizator szkolenia jest Spółka EDF Renewables Polska, która podjęła w tym zakresie współpracę ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń (SRK), chce w ciągu kilku najbliższych lat przekwalifikować w ten sposób co najmniej kilkudziesięciu pracownikom śląskich kopalń. W trzech wcześniejszych edycjach skorzystało z tego programu 25 górników. W czwartej odsłonie weźmie udział 10 kolejnych.
Widzimy, że nasza praca i nasze zaangażowanie w polską transformację energetyczną ma sens. Mówią o tym liczby. Chętnych do udziału w finansowanych przez EDF Renewables szkoleniach jest wielu. Odsetek górników, którzy tuż po zdobyciu uprawniań techników turbin wiatrowych znajdują zatrudnienie w branży, też jest bardzo wysoki - przekonuje Alicja Chilińska-Zawadzka, prezes zarządu EDF Renewables Polska.
Górnicy jako serwisanci turbin wiatrowych
Już wkrótce 10-osobowa grupa zakwalifikowanych górników do czwartej odsłony programu rozpocznie kilkunastodniowe szkolenie w Szczecinie. Ci, którzy już je skończyli, otrzymali oferty pracy, a część nawet podjęła zatrudnienie w sektorze zielonej energetyki.
W obliczu restrukturyzacji górnictwa pozyskane w ten sposób uprawnienia i umiejętności oraz kompetencje pomagają górnikom odnaleźć się na zmieniającym się rynku pracy - w nowej energetyce - uważa Jarosław Wieszołek, prezes SRK.
Więcej o górnikach przeczytasz na Spider’s Web:
Czwarta tura szkolenia, realizowanego przez Vulcan Training & Consultancy, rozpocznie się 3 lutego i potrwa przez następne trzy tygodnie. W tym czasie górnicy będą przysposobieni do pracy w charakterze techników i serwisantów turbin wiatrowych.
Chcemy zapewnić im nie tylko wiedzę i umiejętności niezbędne do pracy w branży odnawialnych źródeł energii, ale także pokazać, jak mogą wykorzystać swoje dotychczasowe doświadczenie w nowych warunkach - zapewnia Artur Ambrożewicz, CEO Vulcan Training & Consultancy.
Przerost zatrudnienia kulą u nogi górnictwa
Jedną z bolączek polskiego górnictwa jest zbyt drogi węgiel, co wynika między innymi z przerostu zatrudnienia. W listopadzie 2024 r. w sektorze węgla kamiennego zatrudnionych było 74379 osób, z czego mniej więcej połowa to etaty PGG. Spółka tylko na dwa świadczenia w roku: Barbórkę (grudzień) i 14. pensję (luty) przeznacza ponad 700 mln zł. Tymczasem już kilka lat temu przedstawiciele energetyki wiatrowej mówili o nowych miejscach pracy dla górników.
W tej branży, w zależności od wykorzystanego potencjału, w ciągu najbliższych lat zatrudnienie będzie mogło znaleźć między 100 a 200 tysięcy pracowników - przekonuje Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW).