Masz działkę? Nie ignoruj tego pisma
Plan ogólny wkrótce zastąpi studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Wprowadzona jeszcze przez poprzedni rząd ustawa nie tylko mocno uprościła nomenklaturę, ale także oznacza prawdziwą rewolucję w planowaniu przestrzennym. Gminy już wywieszają pisma w sprawie konsultacji społecznych dotyczących tworzonych planów ogólnych i zainteresować się nimi powinni wszyscy właściciele działek.
Rok temu przyjęto nowelizację ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, która jest największą od lat reformą systemu planowania i zagospodarowania przestrzennego. Najważniejszą zmianą jest wprowadzenie nowego narzędzia planistycznego – planu ogólnego gminy w randze aktu prawa miejscowego, który ma być uchwalany obligatoryjnie dla całego obszaru gminy.
Plan ogólny gminy
Plan ogólny, który zacznie funkcjonować już za kilkanaście miesięcy, będzie nadrzędnym aktem planowania przestrzennego w gminie, z którym zgodne będą musiały być plany miejscowego oraz decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Nowe zasady mają na celu między innymi uproszczenie procesu inwestycyjnego i zwiększenie skuteczności planowania przestrzennego.
Plan ogólny zastąpi obecnie funkcjonujące studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, dzieląc gminy na obszary o konkretnym przeznaczeniu – na przykład na strefy zabudowy mieszkaniowej, komunikacyjne lub zieleni i rekreacji.
Ściśle określona będzie na przykład dopuszczalna wysokość budynków czy odległości między nimi, a decyzje o warunkach zabudowy będą wydawane tylko na obszarach wskazanych w planie ogólnym. To narzędzie ma przyczynić się do ograniczenia zjawiska patodeweloperki.
Więcej o rynku mieszkaniowym przeczytacie w tych tekstach:
Opracowanie planów ogólnych jest obowiązkowe dla wszystkich gmin w Polsce i mają na to czas tylko do 1 stycznia 2026 r. Wiele gmin przystąpiło już do tych prac i ogłosiło konsultacje społeczne w sprawie tworzonych planów. Zainteresować się tymi ogłoszeniami powinni wszyscy właściciele działek, także ROD-ów, ponieważ nowe plany mogą istotnie wpłynąć na sposób korzystania z tych działek. Jeśli w przyszłości planujemy zabudowę na swojej działce, warto złożyć wniosek w gminie o dopuszczenie zabudowy mieszkaniowej.
Zintegrowany plan inwestycyjny
Nową formą planu miejscowego będzie zintegrowany plan inwestycyjny sporządzany na wniosek inwestora, który docelowo zastąpi i znacznie zmodyfikuje rozwiązania specustawy mieszkaniowej. Narzędzie to będzie można wykorzystać do ustalenia przeznaczenia terenu dla dowolnych inwestycji, nie tylko mieszkaniowych. W trakcie negocjacji z gminą inwestor będzie mógł się zobowiązać np. do budowy szkoły lub rozbudowy infrastruktury technicznej, co zostanie potwierdzone podpisaniem umowy urbanistycznej.
Nowa ustawa przewiduje też uruchomienie nieodpłatnego i dostępnego dla wszystkich zainteresowanych Rejestru Urbanistycznego prowadzonego on-line, który będzie źródłem informacji i danych o przestrzeni oraz wszystkich prowadzonych procedurach administracyjnych.