REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze /
  3. Poradniki
  4. Finanse osobiste - poradniki

Jak wejść na giełdę? Poradnik początkującego inwestora

Inwestowanie w akcje jeszcze kilkanaście lat temu kojarzyło się z prestiżem, dziś natomiast papiery wartościowe może kupić każdy. Nie każdy jednak zarobi na takiej transakcji. Z technicznego punktu widzenia wejście na giełdę nie jest trudne, ale generowanie zysku to już o wiele bardziej skomplikowane zadanie.

01.05.2024
22:26
Jak wejść na giełdę? Poradnik początkującego inwestora
REKLAMA

Pierwszy krok do inwestowania na giełdzie: wybór rachunku maklerskiego

REKLAMA

Każdy, kto planuje wejść na giełdę, musi założyć rachunek maklerski. Jest to konto, na którym przechowuje się papiery wartościowe. Służy ono również do zlecania transakcji kupna i sprzedaży na giełdzie. Obecnie konta maklerskie to elektroniczny zapis, w czym przypominają rachunki rozliczeniowe. Konto maklerskie można założyć w domu maklerskim, jednak w swojej ofercie mają je również banki. Cała procedura nie jest skomplikowana – wystarczy posiadać ważny dokument tożsamości oraz mieć ukończone 18 lat. Standardowo rachunek maklerski można założyć bezpłatnie, ale jego właściciel obciążony zostanie innymi kosztami, związanymi na przykład z dostępem do notowań. Inne opłaty to:

  • prowizja za handel akcjami zagranicznych spółek,
  • prowizja za handel kontraktami terminowymi i opcjami,
  • prowizja za przeniesienie papierów wartościowych z jednego rachunku na inny,
  • opłata za depozyt od wartości zagranicznych aktywów zapisanych na rachunku.

Okazuje się więc, że konto maklerskie wcale nie jest darmowe, zwłaszcza jeśli aktywnie je użytkujemy. Warto też sprawdzić, czy konkretna instytucja zapewnia dostęp do konta przez aplikację mobilną. Jest to duże ułatwienie dla inwestorów, którzy mogą dokonywać transakcji zakupu i sprzedaży z dowolnego miejsca. Wybór pierwszego rachunku maklerskiego nie zawsze jest trafny. Ten segment rynku jest niezwykle zróżnicowany, dlatego niektórzy inwestorzy długo szukają idealnego produktu, który spełni ich oczekiwania.

Jak wejść na giełdę, czyli poradnik początkującego inwestora

Gdy założymy konto maklerskie i wpłacimy na nie odpowiednią kwotę pieniędzy, możemy rozpocząć inwestowanie. Zakup akcji i innych papierów wartościowych nie jest trudny – wystarczy zlecić przeprowadzenie transakcji, a automatycznie zostaną one dodane do naszego portfela.

Zanim jednak zdecydujemy się złożyć pierwsze zlecenie, warto wcześniej uważnie obserwować rynek. To, co dzieje się na giełdzie danego dnia, jest jedynie pewnym wycinkiem, nie dając pełnego obrazu sytuacji. Początkujący inwestorzy powinni uważnie śledzić panujące trendy, muszą również mieć wiedzę merytoryczną z zakresu finansów.

Bez odpowiedniego przygotowania inwestowanie przypomina raczej spekulację, a nawet hazard, przez co jest obarczone bardzo dużym ryzykiem.

Więcej informacji o inwestowaniu przeczytasz na Bizblog.pl:

Alternatywny sposób wejścia na giełdę

Z formalnego punktu widzenia na giełdę może wejść niemal każdy, jednak oczekiwane zyski generuje jedynie niewielka grupa inwestorów. Lokowanie pieniędzy w akcjach i innych papierach wartościowych to ciężka praca – z pewnością nie jest to inwestycja przynosząca dochód pasywny.

Alternatywnym rozwiązaniem jest zakup jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych, które lokują środki pieniężne w akcjach. Jest to forma inwestowania zbiorowego, przeznaczona głównie dla osób, które nie mają wystarczającej wiedzy ani czasu, aby samodzielnie grać na giełdzie. Oczywiście, niesie to za sobą pewne ograniczenia. Inwestor nie ma wpływu na podejmowane przez fundusz decyzje, nie może więc kreować własnej polityki inwestycyjnej.

Jak zacząć inwestować na giełdzie?

REKLAMA

Chcąc wejść na giełdę, w pierwszej kolejności musimy wybrać i założyć konto maklerskie. Bez niego inwestowanie w akcje jest niemożliwe, chyba że planujemy inwestować poprzez fundusze. Następnie musimy obrać strategię inwestycyjną. Jedni spekulują, inni podejmują znacznie bardziej przemyślane decyzje.

Inwestowanie na giełdzie wiąże się z dosyć dużym ryzykiem, zwłaszcza jeśli nastawiamy się na szybki zarobek. Dobrze więc na początek skorzystać z materiałów edukacyjnych dostępnych na stronie Giełdy Papierów Wartościowych, dzięki którym łatwiej będzie wejść na giełdę.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA