REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Złoto bije rekordy. Ale wszyscy kupują je dalej

Mimo że złoto jest drogie, to popyt wcale nie maleje. Eksperci wskazują, że na ogromną skalę szlachetny kruszec skupują banki centralne, w tym Narodowy Bank Polski, klienci instytucjonalni, a także inwestorzy indywidualni.

22.04.2024
19:57
Złoto bije rekordy. Ale wszyscy kupują je dalej
REKLAMA

W ciągu trzech miesięcy wartość złota wzrosła o prawie 17 proc. do 2400 dol. za uncję (28,35 g). Jeśli chodzi o naszą walutę za tę samą ilość trzeba zapłacić 9800 zł.

REKLAMA

Powodów tej sytuacji jest kilka. Pierwszy z nich jest dosyć oczywisty, złoto uważane jest za bezpieczną inwestycję na trudne czasy, które niestety towarzyszą nam już od kilku lat: pandemia, wojna w Ukrainie, napięcia na Bliskim Wschodzie. Do tego możemy dodać jeszcze trwający od ponad roku duży popyt na złoto ze strony banków centralnych, w tym również naszego Narodowego Banku Centralnego - podaje firma Tavex.

Aleksander Pawlak, prezes firmy Tavex wskazuje, że nie można również pominąć Chin, które w ubiegłym roku wygenerowały największy popyt na złoto. Na poziomie zakupów Ludowego Banku Chin obserwowało się rekordowy popyt, ale sporą rolę odegrało też zaangażowanie społeczeństwa. A dodatkowo fakt, że mieszka tam 1,4 mld ludzi, to tych trendów zdecydowanie nie warto ignorować. Ostatnim powodem wzrostów jest niewątpliwie często wspominane widmo obniżek stóp procentowych w USA.

Od początku roku widzimy ożywienie na rynku złota. Oczywiście jest to nadal mniejszy poziom niż ten zanotowany w historycznym 2022 r. ale większy niż w ubiegłym roku – tłumaczy Aleksander Pawlak, prezes firmy Tavex.

I dodaje, że złoto cieszy się w Polsce dużą popularnością wśród indywidualnych inwestorów.

Według naszych badań w 2023 r. aż 13 proc. osób zainwestowało swoje oszczędności w ten kruszec. Dzięki komfortowej możliwości nabycia fizycznego kruszcu stacjonarnie, jak i przez internet złoto stało się bezproblemowo dostępne dla wszystkich zainteresowanych. Mimo to, mając na uwadze przede wszystkim względy bezpieczeństwa, warto zastanowić się, gdzie najlepiej kupić ten szlachetny metal, tym bardziej, teraz gdy zainteresowanie kruszcem jest ogromne - mówi ekspert Tavex.

Elementy, na które inwestor powinien zwrócić szczególną uwagę

Z informacji wynika, że mimo obaw o bezpieczeństwo, zakup fizycznego złota przez internet u sprawdzonego dealera gwarantuje dobrą cenę i szybką realizację transakcji.

Wśród elementów, na które inwestor w szczególności powinien zwrócić uwagę, należy wymienić czas realizacji. Zakup złota, na którego dostawę należy poczekać więcej niż miesiąc, powoduje dodatkowe ryzyko w postaci możliwości zmiany sytuacji ekonomicznej dealera - zwracają uwagę eksperci Tavex.

Objaśniają też, że warto postawić na dystrybutora, który zapewni szybką realizację zamówienia i posiada kruszec dostępny od ręki, co za tym idzie, dostawa nie powinna przekraczać 2-3 dni roboczych. Ten czas gwarantuje inwestorowi, że dealer sam utrzymuje odpowiednie zapasy złota i oferuje produkt, który realnie posiada.

Podstawowym kryterium wyboru miejsca zakupu złota stacjonarnie jest cena. Warto porównać kilku dealerów pod tym kątem. Należy pamiętać, że większość podmiotów oferuje rabaty przy większych inwestycjach. To także istotny element do uwzględnienia przy porównywaniu miejsc planując nasz zakup - zauważa Aleksander Pawlak.

Według Pawlaka kolejną kwestią jest wspomniana wcześniej dostępność towaru. Wiarygodnym będzie sprzedawca złota, który jest w stanie od ręki zaoferować monety bulionowe czy sztabki. Oznacza to, że jest w stanie sprzedać od ręki dany produkt stacjonarnie bądź wysłać go niezwłocznie po opłaceniu internetowego zamówienia.

Tavex podkreśla, że należy być świadomym, że na rynku pojawia się coraz więcej pośredników oferujących złote sztabki i monety. Sprzedaż złota inwestycyjnego jest jednak regulowana przepisami prawa, a podmioty, które chcą prowadzić taką działalność, podlegają rejestracji. Dzięki temu można je sprawdzić w Rejestrze podmiotów prowadzących działalność kantorową na stronie Narodowego Banku Polskiego. Fakt bezpośredniej współpracy z największymi mennicami i sprzedaż produktów sprowadzanych bezpośrednio od nich jest dodatkowym atutem przy wyborze dealera.

Więcej wiadomości na temat złota można przeczytać poniżej:

W jakie sztabki zainwestować na początku?

Według wskazań ekspertów inwestując w fizyczne złoto, na początku warto rozważyć zakup najtańszych produktów spośród najbardziej rozpoznawalnych monet/sztabek, tak zwanych bestsellerów.

Na pierwszą inwestycję w ten kruszec bardzo często wybierane są sztabki w rozmiarze 1oz i większe produkowane przez renomowanych producentów certyfikowanych przez LBMA oraz uncjowe monety bulionowe: Australijski Kangur, Wiedeński Filharmonik, Południowoafrykański Krugerrand, Kanadyjski Liść Klony czy Amerykański Orzeł - komentuje Aleksander Pawlak.

I zaznacza, że wybór produktów inwestycyjnych jest ogromny i tylko do nas należy decyzja, na jaki w danym momencie możemy sobie pozwolić i że dzięki dużej popularności i łatwości w weryfikacji, monety oraz sztabki łatwo będzie później odsprzedać na całym świecie a autentyczność produktów można sprawdzić u dealera.

REKLAMA

Mniejsze sztabki sprzedawane są w opakowaniach CertiPack, na których wskazany jest indywidualny numer seryjny sztabki, na większych będzie on umieszczony na samym produkcie. Monety nie posiadają certyfikatów, natomiast charakteryzują się konkretnymi parametrami, które w łatwy sposób można zweryfikować u dealera - podsumowuje Aleksander Pawlak.

Dodaje też, że przypadku posiadania oszczędności pozwalających na zakup złota o wartości rzędu kilkunastu bądź nawet kilkudziesięciu tysięcy, warto zainwestować w kilka produktów, co w przypadku nagłej potrzeby pozwoli spieniężyć część aktywów.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA