REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Polacy na potęgę inwestują w złoto. Czy to na pewno dobry pomysł?

W związku z niepewnością gospodarczą Polacy szukają różnych rozwiązań, aby ulokować swój kapitał w bezpieczne inwestycje. Według Tavex Group ponad 1/5 Polaków uważa, że warto zainwestować oszczędności w złoto. Odpowiedź nie dziwi, ponieważ kruszec ten w ostatnich latach udowodnił, że kryzysy i zawirowania gospodarcze nie mają wpływu na jego popularność.

01.12.2023
22:29
złoto-pandemia-cena
REKLAMA

Jak wynika z badania Opinia24 przeprowadzonego na zlecenie firmy Tavex, aż 22 proc. respondentów zapytanych o to, w co obecnie warto zainwestować – wskazało złoto. Niepokoje związane z kryzysem gospodarczym determinuje do zainwestowania właśnie w ten kruszec. Warto jednak sukcesy w niepewnych w czasach względnego spokoju lokować środki, a nie tylko pod wpływem owczego pędu.

REKLAMA

Polacy inwestują w złoto i nieruchomości

Prawie jedna czwarta ankietowanych to wysoka liczba szacunkowa, ale jak się okazuję, z praktyką bywa różnie, ponieważ jedynie 9 proc. osób, którym udało się zaoszczędzić w I półroczu br., faktycznie postanowiło zainwestować w ten szlachetny metal. Skąd ta różnica?

Chociaż inwestycje w złoto mogą być atrakcyjne dla wielu osób jako sposób na dywersyfikację portfela inwestycyjnego lub zabezpieczenie przed inflacją, dla innych niepewności mogą przeważyć nad potencjalnymi korzyściami. Nie wszyscy zdają sobie bowiem sprawę z tego, że złoto należy do grupy aktywów długoterminowych o niskim poziomie ryzyka, a w odróżnieniu od lokat, pozwala zachować wartość pieniądza w czasie – mówi Aleksander Pawlak, prezes firmy Tavex.

Dodaje , że inwestowanie małych kwot rzędu 10-20 proc. miesięcznej wypłaty i dywersyfikacja portfela są najlepszymi sposobami na zabezpieczenie finansowe.

Jak podają analitycy, podobną różnicę widać również w przypadku nieruchomości. Połowa Polaków uważa, że warto w nie zainwestować odłożone środki finansowe. Jednak jedynie 16 proc. osób ostatecznie się na to decyduje. Jednak tutaj łatwo jest się domyślić, że w otoczeniu wciąż wysokich stóp procentowych oraz drogich mieszkań, nie każdy może sobie pozwolić na taki zakup. Istotne jest, że w porównaniu do nieruchomości, złoto nie wymaga tak dużych nakładów finansowych, ponieważ ceny złotych sztabek zaczynają się już od 300 zł.

Więcej wiadomości na temat inwestowania w złoto:

Sposób na długofalowe zabezpieczenie finansów

Z badań firmy Tavex wynika, że aż 45 proc. osób inwestujących w złoto zrobiło to, aby długofalowo zabezpieczyć swoje pieniądze. Natomiast 21 proc. badanych wskazuje, że nie musi posiadać dużej wiedzy, 11 proc. osób jako powód wskazuje ochronę przed inflacją oraz fakt, że łatwo je upłynnić, a 10 proc., że to bezpieczna inwestycja.

Warto wiedzieć, że w ciągu ostatnich trzech lat najwyższe dzienne zmiany ceny złota sięgały niecałe 3 proc. Oznacza to, że ceny kruszcu są bardziej stabilne niż surowców przemysłowych czy akcji notowanych na giełdzie – wskazuje Aleksander Pawlak.

REKLAMA

Jego zdaniem nie istnieją aktywa w 100 proc. bezpieczne i chociaż inwestycje w złoto cechują się niewielkim ryzykiem, to każda decyzja powinna być dobrze przemyślana, podejmowana świadomie. Ważne jest, aby rozumieć zjawiska zależności ekonomicznych, które mają wpływ na cenę kruszcu.

Każda forma lokowania oszczędności ma swoje wady i zalety. Analizując wykres cen złota, możemy utwierdzić się w przekonaniu, że inwestycja w ten kruszec to rozwiązanie długofalowe, a nie sposób na szybki zysk. Warto jednak zaznaczyć, że złoto systematycznie zyskuje na wartości. W ciągu 3 lat kruszec wyceniany w dolarach amerykańskich podrożał o około 14 proc., natomiast w złotówkach o prawie 20 proc. - podsumowuje prezes firmy Tavex.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA