REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Na złocie da się zarobić. Ale nie jest to zabawa dla inwestycyjnych sprinterów

W niepewnych czasach ludzie szukają tzw. bezpiecznej przystani dla swoich oszczędności. Z roku na rok rośnie również wiedza Polaków na ten temat. I choć wielu wskazuje, że warto środki lokować w złocie, to jednak niewielu to robi.

29.11.2023
16:02
Na złocie da się zarobić. Ale nie jest to zabawa dla inwestycyjnych sprinterów
REKLAMA

W co obecnie warto inwestować? Złoto wciąż cieszy się dużą popularnością inwestycyjną, na którą wskazało 22 proc. ankietowanych w badaniu firmy Tavex. Jednak choć ponad jeden na pięciu respondentów stawia na ten kruszec, to robi to jedynie w teorii.

REKLAMA

Dlaczego Polacy nie lokują oszczędności w złocie?

Teoria teorią, a praktyka praktyką. I okazuje się, że jedynie 9 proc. ankietowanych we wspomnianym badaniu postanowiło zainwestować w I półroczy 2023 r. swoje oszczędności w z złoto. Skąd taka różnica?

Chociaż inwestycje w złoto mogą być atrakcyjne dla wielu osób jako sposób na dywersyfikację portfela inwestycyjnego lub zabezpieczenie przed inflacją, dla innych niepewności mogą przeważyć nad potencjalnymi korzyściami. Nie wszyscy zdają sobie bowiem sprawę z tego, że złoto należy do grupy aktywów długoterminowych o niskim poziomie ryzyka, a w odróżnieniu od lokat, pozwala zachować wartość pieniądza w czasie – wyjaśnia Aleksander Pawlak, prezes firmy Tavex.

Jej zdaniem najlepszymi sposobami na zabezpieczenie finansowe i dywersyfikacja portfela jest inwestowanie małych kwot rzędu 10-20 proc. miesięcznej wypłaty.

A w przypadku złota wcale nie trzeba mieć góry złota - ceny sztabek zaczynają się już od 300 zł.

To o wiele mniej niż w przypadku inwestycji w nieruchomości, na którą nie każdy może sobie pozwolić. Choć w tym przypadku więcej Polaków (ponad 50 proc. badanych) uważa, że to dobra inwestycja, to jedynie 16 proc. ostatecznie decyduje się na to.

Więcej na temat złota przeczytasz na Bizblog.pl:

Złoto nie dla inwestycyjnych sprinterów

Z jakich powodów Polacy inwestują w złoto? Z badania firmy Tavex wynika, że:

  • 45 proc. respondentów ulokowało oszczędności w tym metalu szlachetnym, aby długofalowo zabezpieczyć swoje pieniądze,
  • 21 proc. inwestorów wskazało, że do tej inwestycji nie musi posiadać dużej wiedzy,
  • 11 proc. osób wybrało złoto jako ochronę przed inflacją oraz fakt, że łatwo je upłynnić,
  • 10 proc. oceniło, że jest to bezpieczna inwestycja.

Warto wiedzieć, że w ciągu ostatnich trzech lat najwyższe dzienne zmiany ceny złota sięgały niecałe 3 proc. Oznacza to, że ceny kruszcu są bardziej stabilne niż surowców przemysłowych czy akcji notowanych na giełdzie – wskazuje Aleksander Pawlak.

I podkreśla, że nie istnieją aktywa w 100 proc. bezpieczne.

REKLAMA

Chociaż inwestycje w złoto cechują się niewielkim ryzykiem, każda decyzja powinna być dobrze przemyślana podejmowana świadomie. Ważne jest, aby rozumieć zjawiska zależności ekonomicznych, które mają wpływ na cenę kruszcu – dodaje ekspertka.

W dodatku inwestycja w złoto jest rozwiązaniem długofalowym, a więc o szybkim zysku nie ma mowy. Jak podaje Tavex, w ostatnim czasie złoto systematycznie zyskuje na wartości. Na przestrzeni trzech lat kruszec wyceniany w dolarach amerykańskich podrożał o około 14 proc., natomiast w złotówkach o prawie 20 proc.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA