REKLAMA

Coraz drożej w sklepach. Najmocniej w górę poszły ceny warzyw

Kolejny miesiąc przyniósł podwyżki cen w sklepach. Najmocniej zdrożały warzywa, bo o ponad 11 proc., a tuż za nimi uplasowały się słodycze i desery - o ponad 10 proc. Ceny poszły w górę niemal w każdej kategorii produktów, a jedyną, która oparła się podwyżkom, są karmy dla zwierząt.

Coraz drożej w sklepach. Najmocniej w górę poszły ceny warzyw
REKLAMA

Codzienne zakupy w październiku takie, jak żywność, napoje bezalkoholowe i alkoholowe oraz chemia gospodarcza i artykuły dla dzieci zdrożały średnio o 5,4 proc. w porównaniu do tego samego miesiąca rok temu - podaje najnowszy raport Indeks cen w sklepach detalicznych UCE Research i Uniwersytetu WSB Merito. Drożyzna w sklepach nie ustępuje, co widać na wynikach badania z poprzednich miesięcy - we wrześniu ceny w górę poszły o 4,9 proc., a w sierpniu o 4,3 proc. r/r.

REKLAMA

Obecnie w Polsce mamy jeden z najwyższych wskaźników inflacji w Europie. Sytuacja ta jest efektem znaczącego wzrostu cen energii i braku działań mających z jednej strony wspomóc przedsiębiorstwa, a z drugiej – spowolnić inflację. Dlatego większość kategorii produktów drożeje – komentuje dr Artur Fiks z Uniwersytetu WSB Merito.

Ceny w sklepach. Oto królowie podwyżek

Na szczycie pierwszej piątki podwyżek znalazły się w październiku warzywa, które zdrożały o 11,1 proc. r/r (we wrześniu wzrost wyniósł 10,8 proc. r/r). Jak wyjaśnia dr inż. Anna Motylska-Kuźma z Uniwersytetu Dolnośląskiego DSW, podaż w obszarze warzyw jest znacznie uszczuplona po anomaliach pogodowych.

W dużej mierze są więc importowane zza granicy, a na ich ceny wpływają m.in. takie czynniki, jak wartość złotego i koszt transportu. Spodziewałabym się dalszego wzrostu cen w tej kategorii – prognozuje ekspertka.

Na drugim miejscu znalazły się słodycze i desery, które zdrożały o 10,4 proc. r/r (we wrześniu o 8,6 proc. r/r). r. Jak wyjaśnia dr Artur Fiks, powodem tych wzrostów jest wzrost cen półproduktów wykorzystywanych do ich produkcji.

W ostatnich trzech miesiącach jednym z głównych powodów podwyżek jest skok cen cukru o ok. 20 proc., co nie mogło zostać pominięte przez producentów przy ustalaniu cen – mówi.

Na trzecim miejscu są owoce, które podrożały o 9,9 proc. r/r (we wrześniu o 10,1 proc. r/r). Wzrost ich cen, podobnie jak w przypadku warzyw, jest podyktowany warunkami pogodowymi w Europie i nie tylko.

Czwarte w rankingu zajęły produkty sypkie (cukier, mąka, sól itd.), które podrożały o 7,8 proc. r/r. We wrześniu ich cena spadł o 3,8 proc. r/r, jednak zdaniem ekspertów nie ma wielkiego zaskoczenia.

Istotne znaczenie miał wzrost cen półproduktów, np. pszenicy o ok. 6 proc. w ostatnich trzech miesiącach – wskazuje dr Fiks.

Z kolei na piąty miejscu znalazł się nabiał, który zdrożał o 7,2 proc. r/r (we wrześniu o 4,4 proc. r/r).

Dynamika cen nabiału była pod presją zmniejszonej podaży, zarówno ze strony ograniczonego importu zza naszej wschodniej granicy, jak i warunków pogodowych. Do tego Polska staje się powoli liderem produkcji mleka. Zmniejszona podaż na rynek krajowy powoduje powolny wzrost cen obserwowany w sklepach – wyjaśnia dr inż. Anna Motylska-Kuźma.

Więcej o cenach przeczytasz na Bizblog.pl:

Pozostałe kategorie produktów również zdrożały

Na szóstym miejscu znalazły się produkty tłuszczowe ze wzrostem o 6,9 proc. r/r (we wrześniu wzrost o 3,8 proc. r/r).

Siódme miejsce zajęły używki (tj. herbata, kawa, piwo, wódka) - wzrost o 6,4 proc. r/r. Z kolei na ósmym miejscu są napoje bezalkoholowe z podwyżkami na poziomie 6,3 proc. r/r.

Na kolejnych pozycjach znalazły się dodatki spożywcze (wzrost o 5,1 proc. r/r), ryby (wzrost o 4,9 proc. r/r), pieczywo (wzrost o 4,8 proc. r/r), mięso (wzrost o 4,3 proc. r/r), wędliny (wzrost o 2,1 proc. r/r).

Lekko zdrożały także produkty z kategorii artykuły dla dzieci (wzrost o 1,5 proc. r/r) oraz chemia gospodarcza (wzrost o 1,2 proc. r/r). A najmniej w całym rankingu podrożały środki higieny osobistej – o 0,1 proc. r/r.

Jedynie cena karmy dla zwierząt nie podrożała

REKLAMA

Karmy dla zwierząt znalazły się na delikatnym minusie - spadek o 0,4 proc. r/r. Zdaniem dr. Artura Fiksa ich ceny są stosunkowo niestabilne w porównaniu z innymi kategoriami.

W ostatnich kilku miesiącach mamy do czynienia zarówno ze spadkami, jak i ze wzrostami cen karmy dla zwierząt. Widać więc, że skok cen energii oraz półproduktów nie ma tu istotnego znaczenia. Może to być spowodowane dużą konkurencją na rynku. Poszczególni producenci szukają takiego poziomu cen, który zapewni im optymalny poziom sprzedaży – stwierdza ekspert.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA