REKLAMA

Coraz drożej w sklepach. Warzywa i owoce numerem jeden

Kolejny miesiąc przyniósł podwyżki cen w sklepach. Tym razem najmocniej zdrożały warzywa i owoce i to aż o ponad 10 proc. Więcej trzeba zapłacić także m.in. za napoje bezalkoholowe, słodycze i pieczywo, ale w górę poszły ceny także innych produktów.

Coraz drożej w sklepach. Warzywa i owoce numerem jeden
REKLAMA

Z najnowszego „Indeksu cen w sklepach detalicznych” UCE Research i Uniwersytetu WSB Merito wynika, że ceny w sklepach detalicznych wzrosły we wrześniu średnio o 4,9 proc. r/r. Wyraźnie widać, że dynamika podwyżek stale rośnie od miesięcy - w sierpniu zakupy zdrożały o 4,3 proc. r/r, a w lipcu o 3,9 proc. r/r.

REKLAMA

Podrożało właściwie wszystko - na 17 monitorowanych kategorii produktów dwie kategorie odnotowały dwucyfrową podwyżkę, 13 - jednocyfrowy wzrost, a jedynie dwie zaliczyły spadek.

Prawdopodobnie do końca roku obserwowana tendencja nie ustąpi. Będzie dużo kategorii na plusie, gdyż w analogicznym okresie ub.r. ceny w poszczególnych kategoriach spadały – przewiduje dr Rafał Koczkodaj z Uniwersytetu WSB Merito.

Ranking drożyzny. Warzywa i owoce zdrożały najmocniej

Na pierwszym miejscu w rankingu drożyzny znalazły się we wrześniu warzywa, które zdrożały r/r o 10,8 proc. (w sierpniu zdrożały o 6,3 proc. r/r, a w lipcu potaniały o 5,6 proc. r/r). Zdaniem dr Anny Semmerling z Uniwersytetu WSB Merito wzrost cen wynika z zakończenia sezonu letniego i jest czymś naturalnym.

W lipcu i sierpniu w sklepach możemy kupić warzywa krajowe, które są zdecydowanie tańsze niż importowane – mówi ekspertka.

Natomiast dr Rafał Koczkodaj przypomina, że na wzrost cen warzyw we wrześniu wpłynęła powódź, która zniszczyła ok. 25 tys. ha terenów z produkcją roślinną.

Zakłócona została w pewnym stopniu podaż na rynku warzyw. W kolejnych miesiącach sytuacja powinna się ustabilizować. Jednak nie oznacza to, że ceny warzyw zaczną spadać. Wpływ na taką sytuację będzie miał również zwiększony popyt wynikający ze wzrostu wynagrodzeń – wyjaśnia Koczkodaj.

Drugie miejsce w rankingu zajęły owoce, które zdrożały o 10,1 proc. r/r (w sierpniu o 9,1 proc. r/r, a w lipcu o 3,9 proc. r/r). Podobnie jak w przypadku warzyw, wzrost cen owoców we wrześniu wynika z powodzi, która zajęła sady w niektórych częściach kraju.

Kolejną przyczyną podwyżek jest podniesienie wynagrodzeń. Osoby najmniej zarabiające są w stanie teraz wzbogacić swój koszyk produktów właśnie o owoce – przypomina ekspert z Uniwersytetu WSB Merito.

Na trzecim miejscu znalazły się napoje bezalkoholowe ze wzrostem o 9,6 proc. r/r (w sierpniu o 10,3 proc. r/r). Zdaniem ekspertów ich cena poszła w górę z powodu długo utrzymujących się upałów.

Na czwartym - słodycze i desery, których cena wzrosła o 8,6 proc. r/r. (w sierpniu o 9,3 proc. r/r).

Piąte miejsce w rankingu drożyzny zajęło pieczywo - wzrost o 5,7 proc. r/r (w sierpniu o 5,2 proc. r/r).

Od początku kryzysu inflacyjnego ceny pieczywa systematycznie rosły. Obecnie są o ponad 100 proc. wyższe niż rok temu i dalej idą w górę. Wzrost opłat za energię i podwyżka płacy minimalnej wpływają na zwiększenie koszów produkcji. Jednocześnie wśród Polaków panuje przekonanie o braku substytutów pieczywa, co nakazuje jego kupowanie – wyjaśnia dr Anna Semmerling.

Więcej o cenach przeczytasz na Bizblog.pl:

Pozostałe produkty również drożeją

Na szóstym miejscu znalazły się ryby ze wzrostem cen o 5,3 proc. r/r (w sierpniu o 4,4, proc. r/r).

Siódme miejsce zajęła chemia gospodarcza, która podrożała o 4,9 proc. r/r (w sierpniu o 5,3 proc. r/r).

Na ósme miejsce trafił nabiał z podwyżką na poziomie 4,4 proc. r/r (w sierpniu o 4,1 proc. r/r).

Na dziewiątym miejscu są używki (herbata, kawa, piwo, wódka), które zdrożały o 4,2 proc. r/r (w sierpniu o 2,6 proc.).

Na cenę kawy i herbaty mocno wpływają zmiany klimatyczne i słabsze plony. Ponadto w niektórych częściach świata, np. w Wietnamie, rolnicy rezygnują z części upraw kawy, ze względu na niską opłacalność. Do tego wzrost globalnego popytu na kawę ma znaczący udział w jej cenie, podobnie jak zmiany przepisów unijnych dot. importu produktów rolnych z terenów uprzednio wylesionych – wyjaśnia dr Anna Semmerling.

Dziesiąte miejsce zajęły produkty tłuszczowe, które podrożały o 3,8 proc. r/r.

Na jedenastym miejscu są wędliny ze wzrostem cen o 3,2 proc. r/r.

A na dwunastym - mięso, które zdrożało o 2,9 proc. r/r.

Trzynaste miejsce zajęły artykuły dla dzieci ze wzrostem cen o 2,8 proc. r/r.

Czternaste miejsce należy do środków higieny osobistej - wzrost cen o 2,3 proc. r/r.

Na piętnastym miejscu są karmy dla zwierząt ze wzrostem o 1,2 proc. r/r.

Tylko dwie kategorie produktów potaniały we wrześniu

REKLAMA

Na minusie we wrześniu znalazły się ceny dodatków spożywczych (spadek o 0,1 proc. r/r). A jeszcze mocniej potaniały produkty sypkie (cukier, mąka, sól itd.), których cena spadła o 3,8 proc. r/r.

W przypadku tych ostatnich ekspertka z Uniwersytetu WSB Merito wskazuje, że eksport trzciny cukrowej jest tańszy, a to powoduje, że sam cukier, jako produkt, również tanieje. Jednak ten trend może się odwrócić, jeśli warunki pogodowe nie będą sprzyjały rolnikom.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA