REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Nie chcą wracać do pracy w biurze. Pracownicy Amazona szykują strajk

Niedostateczna walka o klimat i nakaz powrotu z pracy zdalnej to najważniejsze powody, dla których wśród pracowników biurowych Amazona narasta bunt. W południe 31 maja ma nastąpić akcja protestacyjna polegająca na jednoczesnym opuszczeniu miejsc pracy. To, czy do akcji w ogóle dojdzie, nie jest pewne, ponieważ sami organizatorzy zastrzegają, że plan spali na panewce, jeśli chęci do strajkowania nie wyrazi co najmniej tysiąc osób.

25.05.2023
14:02
Nie chcą wracać do pracy w biurze. Pracownicy Amazona szykują strajk
REKLAMA

Aktualizacja: stanowisko Amazona. Planowany strajk ostrzegawczy jest organizowana wspólnie przez dwie grupy pracowników Amazona: aktywistów klimatycznych oraz zwolenników pracy zdalnej. Ich żądania pod adresem kierownictwa spółki są dwa: priorytetowego traktowania wpływu na klimat przy podejmowaniu decyzji oraz większej elastyczności w kwestii sposobu i miejsca pracy pracowników.

REKLAMA

Presja na powrót pracowników do biur po okresie pandemii dotyczy większości dużych firm, ale jest to szczególnie drażliwy temat w branży tech, która w ostatnich miesiącach przeprowadziła masowe zwolnienia obejmujące setki tysięcy pracowników. Nie wpływa to dobrze na nastroje pracowników, ale warto pamiętać, że związki zawodowe w tej branży w USA praktycznie nie istnieją.

Amazon zwalnia na potęgę

Amazon należy do największych pracodawców branży tech, ale także jest firmą, która przoduje w masowych zwolnieniach, które już liczone są w dziesiątkach tysięcy pracowników. To jeszcze nie koniec cięć etatów. Spółka zapowiedziała, że tylko w tym roku będzie musiała podziękować 27 tysiącom pracowników. Zwolnienia mają odbyć się w kilku turach.

Nieco inną motywację ma grupa aktywistów, która planuje protest. We wpisie na Twitterze przekonują, że Amazon musi nadążać za zmieniającym się światem i potrzebny jest prawdziwy plan przeciwdziałania wpływowi na klimat. Aktywiści uważają, że przyjęty już kilka lat temu przez spółkę plan dojścia do zeroemisyjności w 2040 r. to czysty marketing.

Amazon: przecież jesteśmy eko

Trzeba jednak przyznać, że Amazon podejmuje całkiem sporo działań, które można nazwać proklimatycznymi. Tysiące spalinowych samochodów dostawczych i służbowych zastąpiono pojazdami elektrycznymi, w tym opracowanym specjalnie przez markę Rivian dostawczaku dla Amazona. Spółka przekonuje, że cały czas prowadzi inwestycje zarówno w sprawdzone, jak i nowe, poparte naukowo rozwiązania zmniejszające emisję dwutlenku węgla.

Amazon deklaruje, że jego celem jest wykorzystywanie do prowadzenia działalności wyłącznie energii odnawialnej już do 2030 r. Spółka ma nadzieję, że uda się to osiągnąć już w 2025 r.

Amazon: szanujemy prawo do wyrażania opinii

Polski oddział Amazona przesłał Bizblog.pl oświadczenie, które publikujemy poniżej w całości.

REKLAMA

Przez kilka ostatnich tygodni w naszych biurach pracowała większa liczba pracowników, co było świetnym doświadczeniem. Zarówno oni, jak i przedstawiciele innych firm, pracujący w sąsiadujących z nami biurach, pozytywnie podchodzą do tej zmiany.

Szanujemy prawo naszych pracowników do wyrażania swoich opinii. Jednocześnie, jeśli chodzi o konkretne tematy poruszane przez wspomniane grupy pracowników, w ciągu ostatnich kilku miesięcy wyjaśnialiśmy nasz kierunek myślenia na różnych wewnętrznych forach i nadal będziemy to robić.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA