REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Microsoft doczekał się pierwszego w historii związku zawodowego. Tak, dobrze widzicie

Związki zawodowe w Stanach Zjednoczonych od lat mają potężną pozycję w branży samochodowej, ale do niedawna nie były w stanie zaistnieć w największych spółkach technologicznych. Dopiero w czerwcu 2022 roku w Apple zaczął działać pierwszy związek zawodowy, a teraz swojego pierwszego związku zawodowego doczekał się Microsoft – organizacja zawiązała się w należącej do giganta spółce produkującej gry ZeniMax Studios.

05.01.2023
6:57
Microsoft doczekał się pierwszego w historii związku zawodowego. Tak, dobrze widzicie
REKLAMA

O uruchomieniu pierwszego związku zawodowego w imperium Microsoftu poinformowała centrala związkowa Communications Workers of America (CWA). Najpierw za powołaniem do życia organizacji w ZeniMax Studios zagłosowali pracownicy tej spółki, a potem Microsoft postanowił uznać ich decyzję.

REKLAMA

Decyzję Microsoftu trudno uznać za przełomową, ale z pewnością jest to duży krok ku uzwiązkowieniu spółek z branży tech, które przez lata bardzo zdecydowanie zwalczały wszelkie próby zakładania związków zawodowych. Przedstawiciele Microsoftu odmawiają komentarzy na temat spodziewanego wpływu związku na działalność firmy.

Zachwytu nie kryje za to szef CWA Chris Shelton, który podkreśla, że giganci branży tech dotąd brutalnie zwalczali wszelkie próby zakładania związków zawodowych.

Microsoft postanowił obrać inny kurs, co wzmocni jego kulturę korporacyjną i umożliwi lepszą obsługę klientów. To powinno posłużyć jako model dla całej branży, a także jako wzór dla regulatorów – ocenił szef centrali związkowej.

Związkowcy mają nadzieję, że teraz będzie im łatwiej walczyć o poprawę warunków zatrudnienia, zwalczać niewłaściwe praktyki płacowe i zmuszanie pracowników do nadgodzin. Związek będzie reprezentował około trzystu pracowników ZeniMax Studios pracujących w biurach spółki w stanach Maryland i Teksas.

Mikrozwiązek zawodowy w Apple

Ponad pół roku temu na założenie związku zawodowego zgodził się inny gigant tej branży – Apple. Zaznaczmy od razu, że w czerwcu 2022 roku uzwiązkowiona nie została zatrudniająca 164 tys. pracowników firma, lecz jedynie jeden ze sklepów tej marki, ale to i tak sukces.

REKLAMA

Pracownicy Apple Store'a w Towson w stanie Maryland przegłosowali powołanie związku zawodowego stosunkiem 65-33. Kilkanaście osób postanowiło wstrzymać się od głosu. Wcześniej takie głosowania przeprowadzono w innych sklepach Apple w USA, ale w obu przypadkach pomysłodawcy zawiązania związku zawodowego przegrali.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA